Microsoft i Novell w rocznicę zawarcia porozumienia

Strona główna Aktualności

O autorze

Minął już rok odkąd firmy Microsoft i Novell zawarły jedną z najbardziej znaczących, a przy tym kontrowersyjnych umów partnerskich na przestrzeni ostatnich lat. Głównym założeniem umowy jest pakt o wzajemnej nieagresji w kwestii patentów wykorzystywanych w produktach obu firm, a należących do drugiej strony. Poza tym współpraca pierwotnie dotyczyła wsparcia technicznego dla SUSE Linux Enterprise Server i rekomendowania swoich produktów dla klientów, którzy wymagali heterogenicznych środowisk.

Później współpraca bardzo się rozwinęła. Aktualnie obejmuje różne aspekty współdziałania obu systemów, technologie wirtualizacji, mechanizmy integracji usług katalogowych, a także formaty dokumentów. Przy okazji rocznicy zapowiedziano również, że w najbliższej przyszłości firmy będą wspólnie pracować nad dostosowywaniem oprogramowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niedowidzących. W tym celu Microsoft udostępni specyfikację User Interface Automation, zbiór zaawansowanych mechanizmów upraszczających tworzenie produktów ułatwiających korzystanie z komputerów ludziom o różnym stopniu niepełnosprawności.

Podobne umowy, choć na mniejszą skalę z korporacją z Redmond podpisały za Novellem także trzy inne firmy - Xandros, Linspire oraz TurboLinux. Do umowy patentowej z Microsoftem wciąż nie chce przekonać się natomiast gigant na rynku Open Source, firma Red Hat.

© dobreprogramy

Komentarze