r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft ogłasza szczegóły ReFS, następcy NTFS

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft na blogu Building Windows 8 opublikował obszerny wpis, w którym znajdziemy wiele interesujących informacji na temat nowego systemu plików ReFS, następcy wprowadzonego jeszcze w 1993 roku i obecnie najpopularniejszego w systemach Windows NTFS.

Nazwa ReFS to skrót od Resillient File System (ang. odporny system plików). Związane jest to z faktem, że największy nacisk w nowym systemie plików Microsoft położył na odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia danych, zarówno w warstwie logicznej, jak i fizycznej. Częściowo mechanizmy ochronne takie jak sumy kontrolne, rozproszony log transakcyjny i przeprowadzanie zapisu w separacji od oryginalnego pliku zostały zaimplementowane w samym ReFS, a częściowo ochrona pochodzi z połączenia nowego systemu plików z funkcją Storage Spaces, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że o ile Storage Spaces będzie działać także z dyskami NTFS i pojawi się w klienckiej wersji Windows 8, tak ReFS będzie póki co dostępny jedynie w Windows Server 8. Jest to naturalna kolej rzeczy — NTFS też początkowo wprowadzany był do serwerowych edycji, by dopiero z czasem trafić pod strzechy.

W dużym skrócie — czym wyróżnia się ReFS? Przede wszystkim B+drzewa wykorzystywane są teraz do przechowywania wszystkich informacji, także danych oraz metadanych. To znosi wiele istotnych limitów, bo granice określa się w 64 potędze dwójki. Wszystkie informacje zorganizowane są w tabelach, w sposób podobny do relacyjnych baz danych. Istotnym usprawnieniem jest też zastosowanie mechanizmu kopiowania przy zapisie, a uszkodzony plik może zostać usunięty bez potrzeby przenoszenia całego woluminu do trybu offline.

r   e   k   l   a   m   a

ReFS został zbudowany na bazie NTFS, choć tak naprawdę tylko jego wierzchnia warstwa dziedziczy mocno ze starszego rozwiązania — w związku z tym interfejs dostępu do aplikacji pozostaje właściwie ten sam. Dopiero pod maską, w silniku dyskowym, zmienia się praktycznie wszystko. Niemniej kompatybilność API ReFS nie oznacza, że dostępne będą absolutnie wszystkie mechanizmy znane z NTFS. Zabraknie między innymi szyfrowania (EFS) i kompresji na poziomie pliku, twardych dowiązań i quoty dyskowej. Niemożliwe będzie także bootowanie systemu Windows z woluminu sformatowanego przy pomocy ReFS. Nie zostanie też udostępniona metoda konwersji istniejących woluminów do ReFS.

Zainteresowanych większą dawką informacji i bardziej technicznymi detalami ReFS odsyłamy do bloga Building Windows 8.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.