PlayStation 5: znamy pierwsze oficjalne szczegóły

PlayStation 5: znamy pierwsze oficjalne szczegóły
Redakcja

16.04.2019 15:45, aktual.: 16.04.2019 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domyślaliśmy się, że powstaje. Teraz mamy pewność. Mark Cerny z Sony po raz pierwszy opowiedział o konsoli nowej generacji, która najprawdopodobniej nazywać się będzie PlayStation 5.

PlayStation 5 powstaje, Sony po raz pierwszy mówi o konsoli głośno

Wiele wskazywało na to, że PlayStation 5 powstaje, ale Sony nie mówiło o nowym sprzęcie oficjalnie. W rozmowie z dziennikarzem "Wired" Mark Cerny opowiedział o kolejnej generacji konsol. Mimo że nie Sony nie używa jeszcze oficjalnej nazwy, byłbym bardzo zdziwiony, gdyby nagle Japończycy odeszli od tradycji i nazwali sprzęt inaczej niż PlayStation 5.

PlayStation 5: ray tracing i 8K

Nowa konsola to zupełnie nowa moc. PlayStation 5 ma być wyposażone w procesor trzeciej generacji AMD Ryzen i GPU z rodziny Radeon Navi, będące w stanie obsługiwać ray tracing (o czym już plotkowano). Technologia, która już jest na pecetach - i w znaczący sposób wpłynęła na ceny kart graficznych - dzięki PlayStation 5 trafi również na konsolę. Podobnie jak rozdzielczość 8K - choć na prezentacji odpalano wczesną wersję sprzętu na telewizorze 4K.

Zobacz też: Top 10 gier na PS4

Sony przy PlayStation 5 chce się skupić także na dźwięku. Mark Cerny zauważył, że przeskok z PlayStation 3 na PlayStation 4 nie oferował lepszej jakości dźwięku. W przypadku PlayStation 5 mamy odczuć różnicę. I to bez kupowania dodatkowego sprzętu.

Sony nie zapomina o wirtualnej rzeczywistości. Plotkuje się o nowych goglach, ale "stare" PlayStation VR bez problemu zadziała na PlayStation 5. Podobnie jak gry z PS4 - tak, PlayStation 5 będzie oferować wsteczną kompatybilność. Kolekcja wypracowana przez lata nie przepadnie.

PlayStation 5: SSD zrobi różnicę

Najważniejszą zmianą w PlayStation 5 ma być jednak dysk SSD, chociaż nie ten znany z pecetów czy konsol. Nie wiemy jednak, rozwiązanie którego producenta Sony wybierze. Cerny jest przekonany, że dysk SSD w PlayStation 5 to spory przełom, na który czekali gracze.

Różnicę pokazano na przykładzie ostatniego "Spider-Mana". Szybka podróż, która na PlayStation 4 Pro trwała 15 sekund, na prototypowym egzemplarzu PlayStation 5 zajęła… 0,8 sekundy.

Cerny potwierdził również, że ukażą się gry, które będą działać zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5. Wiele wskazuje na to, że przykładem będzie powstające "Death Stranding". Już teraz Sony zapowiedziało, że gry wychodzić będą na nośniku, co na pewno uspokoi niechętnych cyfrowej dystrybucji.

PlayStation 5: premiera nie w tym roku

Kiedy premiera PlayStation 5? Na pewno nie w 2019 roku. Ale skoro twórcy już mają dostęp do dev-kitów, możemy podejrzewać, że premiera w 2020 roku jest bardzo prawdopodobna. Możemy być za to przekonani, że Sony nie ujawni szczegółów podczas E3 - japoński gigant na imprezę w tym roku się nie wybiera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)