PlayStation 5: znamy pierwsze oficjalne szczegóły

Strona głównaPlayStation 5: znamy pierwsze oficjalne szczegóły
16.04.2019 15:45
PlayStation 5: znamy pierwsze oficjalne szczegóły
Redakcja
Redakcja

Domyślaliśmy się, że powstaje. Teraz mamy pewność. Mark Cerny z Sony po raz pierwszy opowiedział o konsoli nowej generacji, która najprawdopodobniej nazywać się będzie PlayStation 5.

bECTQnaZ

PlayStation 5 powstaje, Sony po raz pierwszy mówi o konsoli głośno

Wiele wskazywało na to, że PlayStation 5 powstaje, ale Sony nie mówiło o nowym sprzęcie oficjalnie. W rozmowie z dziennikarzem "Wired" Mark Cerny opowiedział o kolejnej generacji konsol. Mimo że nie Sony nie używa jeszcze oficjalnej nazwy, byłbym bardzo zdziwiony, gdyby nagle Japończycy odeszli od tradycji i nazwali sprzęt inaczej niż PlayStation 5.

PlayStation 5: ray tracing i 8K

Nowa konsola to zupełnie nowa moc. PlayStation 5 ma być wyposażone w procesor trzeciej generacji AMD Ryzen i GPU z rodziny Radeon Navi, będące w stanie obsługiwać ray tracing (o czym już plotkowano). Technologia, która już jest na pecetach - i w znaczący sposób wpłynęła na ceny kart graficznych - dzięki PlayStation 5 trafi również na konsolę. Podobnie jak rozdzielczość 8K - choć na prezentacji odpalano wczesną wersję sprzętu na telewizorze 4K.

Zobacz też: Top 10 gier na PS4

Sony przy PlayStation 5 chce się skupić także na dźwięku. Mark Cerny zauważył, że przeskok z PlayStation 3 na PlayStation 4 nie oferował lepszej jakości dźwięku. W przypadku PlayStation 5 mamy odczuć różnicę. I to bez kupowania dodatkowego sprzętu.

bECTQnbb

Sony nie zapomina o wirtualnej rzeczywistości. Plotkuje się o nowych goglach, ale "stare" PlayStation VR bez problemu zadziała na PlayStation 5. Podobnie jak gry z PS4 - tak, PlayStation 5 będzie oferować wsteczną kompatybilność. Kolekcja wypracowana przez lata nie przepadnie.

PlayStation 5: SSD zrobi różnicę

Najważniejszą zmianą w PlayStation 5 ma być jednak dysk SSD, chociaż nie ten znany z pecetów czy konsol. Nie wiemy jednak, rozwiązanie którego producenta Sony wybierze. Cerny jest przekonany, że dysk SSD w PlayStation 5 to spory przełom, na który czekali gracze.

Różnicę pokazano na przykładzie ostatniego "Spider-Mana". Szybka podróż, która na PlayStation 4 Pro trwała 15 sekund, na prototypowym egzemplarzu PlayStation 5 zajęła… 0,8 sekundy.

Cerny potwierdził również, że ukażą się gry, które będą działać zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5. Wiele wskazuje na to, że przykładem będzie powstające "Death Stranding". Już teraz Sony zapowiedziało, że gry wychodzić będą na nośniku, co na pewno uspokoi niechętnych cyfrowej dystrybucji.

bECTQnbh

PlayStation 5: premiera nie w tym roku

Kiedy premiera PlayStation 5? Na pewno nie w 2019 roku. Ale skoro twórcy już mają dostęp do dev-kitów, możemy podejrzewać, że premiera w 2020 roku jest bardzo prawdopodobna. Możemy być za to przekonani, że Sony nie ujawni szczegółów podczas E3 - japoński gigant na imprezę w tym roku się nie wybiera.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bECTQnbX