Microsoft twardą lekcją dla Komisji Europejskiej?

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas konferencji prawniczej zorganizowanej w Waszyngtonie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji przyznała, że tocząca się już od lat sprawa antymonopolowa przeciwko Microsoft jest dla KE prawdziwie twardą lekcją. Dodała także, że w przyszłości należy rozważać zastosowanie znacznie bardziej drastycznych środków do walki z nieuczciwą konkurencją - nawet podzielenia "niepokornej" firmy. Nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z firmą, która odmówiłaby podporządkowania się do naszych decyzji - mówiła Kroes.

Z drugiej strony amerykańscy prawnicy wysuwali zarzuty, że Komisja Europejska w tej konkretnej sprawie kieruje się ułomnymi celami ekonomicznymi. Microsoft zaznacza także, że zrobił wszystko co w jego mocy, aby współpracować z urzędnikami europejskimi. Niestety decyzje KE są niejasne i nie do końca zdefiniowane - tłumaczy prawnik korporacji.

Komisja prowadzi aktualnie rozpoznane w firmach konkurencyjnych dla Microsoft aby ustalić, czy są podstawy do wszczęcia jeszcze jednego postępowania antymonopolowego. Firmom tym zadawne są pytania mające stwierdzić, czy Microsoft nie wykorzystuje swojej dominującej pozycji na rynku edytorów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych. Rodzi się jednak pytanie - czy znajdzie się taki konkurent, który odpowie przecząco?...

W międzyczasie cały czas toczy się sprawa dotycząca protokołów komunikacyjnych i rekordowej kary wynoszącej 675 milionów dolarów. O tej sprawie pisaliśmy ostatnio w marcu, kiedy Microsoft udostepnił program licencjowania spornych protokołów dla firm konkurencyjnych. Krok ten nie okazał się jednak wystarczający dla KE, która twierdzi, że licencje są zbyt drogie, a protokoły źle udokumentowane.

© dobreprogramy