MikeOS 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano wersję 2.0 systemu operacyjnego MikeOS.

MikeOS jest 16-bitowym systemem operacyjnym przeznaczonym dla architektury x86, a jego charakterystyczną cechą jest to, że został napisany w całości w asemblerze, a nie jak większość systemów, w C/C++. Może być uruchamiany z dyskietki lub CD. Oferuje konsolę, rysowane tekstowo okienka dialogowe, wsparcie dla systemu plików FAT12 na dyskietkach oraz obsługę PC speakera. Programiści znajdą w nim ponad kilkadziesiąt wywołań systemowych. Możliwe jest uruchamianie pod jego kontrolą DOSowych programów .COM. Powstał w celach dydaktycznych, dlatego powinien zainteresować osoby chcące poznać asemblera i podstawy tworzenia systemów operacyjnych. Całość jest rozpowszechniana na licencji Open Source.

W najnowszym wydaniu dodano możliwość zapisywania plików na woluminach sformatowanych w systemie FAT12, których rozmiar nie przekracza 64K. Nowy menadżer plików, pozwala na usuwanie i edytowanie ich nazw. Prócz tego pojawiła się kompletna implementacja myszy, etykiety NASM, a także nowe wywołania systemowe.

Więcej informacji na temat MikeOS znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRoboty zabiorą nam pracę? Nie tak szybko – nawet Elon Musk zmienił zdanie