Mozilla chwali się Unreal Engine 4 w Firefoksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Mija rok odkąd Mozilla chwaliła się, że dzięki rozwijanej przez siebie technologii asm.js możliwe jest uruchomienie Unreal Engine 3 (które napędzało m.in. dzieła z serii Gears of War) bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a firma już ogłasza kolejny przełom. Od wielu miesięcy pracuje z Epic Games nad webowym wydaniem Unreal Engine 4 i pierwsze efekty partnerstwa w tym temacie zaprezentuje za moment na Game Developers Conference. Wierzy, że Firefox stanie się atrakcyjną platformą dla gier.

Dzięki ciągłym optymalizacjom udało się już podnieść szybkość działania kodu w przeglądarce z 40 (przed rokiem) do 67% w stosunku do jego oryginalnej, desktopowej wersji, a oczywiście to jeszcze nie koniec. Podkreśla się, że absolutnie nie chodzi tylko o strzelanki, bowiem technologia Unreal może być wykorzystywana także przykładowo w platformówkach, co zademonstrują niebawem odpowiednie demka technologiczne.

Mozilla zachęca innych producentów przeglądarek do zainteresowania się asm.js, puszczając równocześnie do internautów lubiących grać oko, że na chwilę obecną Firefox najlepiej sobie z nowinkami technicznymi radzi. Roztacza się wizję uruchamiania ulubionych tytułów o niesamowitej grafice za pośrednictwem prostego kliknięcia w odnośnik, jak zwykle zapominając o tym, iż nie samym silnikiem człowiek żyje i do wczytania są jeszcze takie rzeczy jak obiekty 3D, tekstury, a same etapy też potrafią swoje zajmować. Ani słowem nie wspomina się też o konfiguracji komputera, który podołałby zadaniu wyświetlenia na zakładce otwartej obok dobrychprogramów gry korzystającej z Unreal Engine 4. Trochę na wyrost też mówi się o prawie natywnej szybkości działania aplikacji i porównuje Firefoksa do konsol nowej generacji.

Studio Epic Games, twórcy Unreala, oczywiście zachwycone jest postępami Mozilli w temacie uproszczenia i przyśpieszenia uruchamiania gier, razem z firmą wierząc w sensowną przyszłość przeglądarkowej zabawy wysokiej jakości. Pomimo potężnego silnika, trudno jednak nastawiać się na coś więcej, niż chwilowe czasoumilacze, mimo wszystko nie dorównujące poziomem oprawy normalnym pudełkowym hitom PC. Jeszcze nadal za wcześnie na gigabajty danych szybko przesyłane do użytkownika...

© dobreprogramy

Komentarze