MySQL pozbywa się "master" i "slave" z kodu. Pochodzenie tych słów jest negatywne

Strona główna Aktualności
MySQL dołącza do grona firm walczących z rasizmem /Fot. dobreprogramy.pl
MySQL dołącza do grona firm walczących z rasizmem /Fot. dobreprogramy.pl

O autorze

Deweloperzy MySQL poinformowali o planach zamiany kilku terminów w kodzie źródłowym systemu i dokumentacji baz danych. Zniknąć mają między innymi określenia master, slave, blacklist oraz whitelist. Powodem jest oczywiście skojarzenie tych określeń z rasizmem i innymi rodzajami dyskryminacji.

Twórcy oprogramowania i firmy technologiczne na całym świecie wprowadzają zmiany wizerunkowe niekiedy bardziej, a niekiedy mniej widoczne gołym okiem. Wśród ostatnich korporacji odrzucających terminy kojarzące się z rasizmem wymienia się Twitter, JP Morgan, Splunk oraz twórców MySQL. Najpopularniejszym przykładem zmian jest pozbycie się zależności master-slave na rzecz "pozytywniejszych" określeń.

Kenny Gryp, menedżer produktu w Oracle odpowiedzialny za MySQL tłumaczy zmiany we wpisie na blogu: Każdy, kto korzysta z MySQL, zna terminy: "master" i "slave". Etymologia tych słów jest negatywna (...) Już teraz wielu z nas zmieniło sposób, w jaki odnosimy się do tych ról w postach na blogach i prezentacjach - zwykle używając terminów takich jak "primary", "secondary", "source", oraz "replica".

Jednakże w praktyce ta terminologia była zbyt mało precyzyjna, więc w finalnej wersji zmiany będą wyglądać tak:

O decyzji MySQL poinformowano w środę, a już w piątek kolejne firmy poinformowały o zmianach. Zespół deweloperski Twittera przedstawił propozycje nowej terminologii, która zapewne wkrótce wejdzie w życie. W tym przypadku lista jest trochę szersza i dotyczy narzędzi wewnętrznych serwisu oraz otwartego oprogramowania.

Niedawno również Microsoft przyznał, że wyrzucenie słowa "master" z GitHuba to dobry pomysł. Wszystko zaczęło się od wpisu jednego programisty, Scotta Hanselmana, który domagał się zmiany gałęzi "master" na inną, powołując się na manifest Internet Engineering Task Force (IETF).

© dobreprogramy
s