Mój Blog - Moja Twierdza

Tytuł - parafraza, co jest dla mnie chyba dość charakterystyczne. Widzicie, mój poprzedni wpis powstał w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia, natomiast 2 sierpnia znalazł się na "Głównej". I uświadomił mi coś. Użytkownicy DobrychProgramów nie mają bladego pojęcia, co to jest Blog.

Blog

Tym jest niniejsza strona internetowa. Za wpisy na niej się znajdujące odpowiadam ja, za ich treść odpowiadam ja, za ich częstotliwość... tak, zgadliście - odpowiadam za to ja. Redakcja DobrychProgramów zajmuje się li i jedynie udostępnieniem interfejsu oraz hostingiem. Ewentualnie, wyznaczona osoba (zazwyczaj Ryan) sprawdza wpisy pod względem merytorycznym i umieszcza je na Stronie Głównej Blogów.

Dla porównania: serwis blogowy portalu Onet.pl. Od lat ludzie prowadzą tam swoje blogi, i od lat na stronie głównej pojawiają się wszystkie nowe, oraz niekiedy wyróżnione wpisy.

Forum

Z tym, niektórzy użytkownicy, jak np. będący inspiracją dla tego wpisu Chillout, mylą blogi. Pozwolę sobie zacytować jego komentarz pod moim ostatnim wpisem:

Nie wiem czy widziałeś ten wątek?: http://forum.dobreprogramy.pl/twoj-system-czyli-programy-jakich-uzywasz-jakie-lubisz-t112969.html
Jedno i to samo.

Dublowanie?

http://google.com
http://bing.com
Jedno i to samo.

http://wp.pl
http://onet.pl
Jedno i to samo.

Chillout, czy to, że istnieje taki wątek na [dowolnym] forum, oznacza, że nie wolno mi na moim [własnym] blogu o tym napisać? Nie wydaje mi się.

Co więcej, znalazłem inny, już "wyrzucony" wątek na forum na ten sam temat: http://forum.dobreprogramy.pl/wasze-programy-typu-niezbedne-t454093.ht...
I jeszcze jeden, jeszcze nieusunięty: http://forum.dobreprogramy.pl/lista-niezbednych-programow-reinstallu-t...

Jakoś ich istnienie nie powstrzymało blogowiczy od stworzenia tych wpisów (ostatni jest najbliżej w kwestii tematyki):
- http://www.dobreprogramy.pl/Programy-bez-ktorych-nie-moge-sie-obejsc-C...
- http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Zdrowa-praca-przy-komputerze-cz--A...
- http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Programy-akuratne-i-dobre,24758.html

Mój Blog - Moja Twierdza
Widzisz, Chillout, strona http://www.dobreprogramy.pl/NRN to mój blog :) I mogę tu pisać co mi się żywnie podoba, dopóki kogoś nie obrażam i nie ograniczam jego wolności. Mogę pisać na dowolny temat, niezależnie czy poruszony przez kogoś innego, czy nie. Przykro mi, że uznałeś mój wpis za duplikat, za "jedno i to samo". Ja jednak odczułem potrzebę napisania o tym na swoim blogu, a nie na forum.

Różnica jest taka, że blog jest moją twierdzą, podobnie jak mój dom. W tym domu, zabawiam gości dyskusją, w której oni mogą dowolnie się wypowiadać i ją komentować. Niemniej jednak, jest to mój dom, i ja jestem w nim gospodarzem.

Forum to, dla porównania, Rynek, na którym ktoś rozpoczyna dyskusję, a reszta zabiera głos. Tam rolę gospodarza pełnią służby porządkowe, a wszyscy są gośćmi, którzy wzajemnie dyskutują. Powiem więcej, służby porządkowe bardzo nie lubią, gdy w dwóch różnych punktach rynku zaczyna się ta sama dyskusja, spędzając ludzi do wspólnych gromad, by toczyły ją w jednym miejscu. Taka sytuacja nie może zajść w przypadku dyskusji w dwóch różnych domach (blogach).

Rozmowa z użytkownikiem Banan

Chłopak ma 14-lat i otwarcie o tym napisał we wpisie o Allegro. Warsztat językowy stoi u niego na niezbyt wysokim, lecz przyzwoitym poziomie. Ale co najważniejsze, nie boi się (już) pisać na swoim Blogu.

Mam nadzieję, że wybaczy mi fakt wyjawienia tego... jakiś czas temu, miał on problem polegający na tym, że gdy krytykowano jego wpis, lub nie umieszczano go na "Głównej", kasował go bezpowrotnie. Nie uważał Bloga za coś swojego. Dzisiaj już tego nie robi. Nie bawi się w byłego użytkownika Slawkekn'a, który po fali krytyki pod jego ostatnim wpisem, usunął nie tylko go, ale także cały swój profil w portalu. Użytkownik Banan pisze dalej, a jego notki są na coraz wyższym poziomie. Rozwija się. I tworzy swój własny Blog dla siebie i innych.

Wspominam o tym, ponieważ, tak jak użytkownik Banan kiedyś, tak niektórzy użytkownicy DobrychProgramów do dziś nie rozumieją znaczenia słowa Blog. Stąd ten apel: Blog, to Wasza Twierdza. Blog, to Wasz punkt upubliczniania swoich opinii. Nie bójcie się pisać. Nie zabraniajcie pisać innym. Korzystajcie z jego dobrodziejstw.

Odnośnie ostatniego wpisu
Zadałem tam moim czytelnikom dwa pytania. Nie chcę napędzać "machiny komentarzowej", więc w sumie nie widzę nic przeciw temu, by odpowiedzi na nie przesyłać mi przez jabbera lub pw. Jednak proszę, aby choć parę osób skusiło się na nie odpowiedzieć, zamiast krytykować sam fakt zadania pytania, bez znajomości mojej motywacji. Przykładowo, jeśli używacie skrótu "Fx", ponieważ tak preferuje Mozilla, napiszcie o tym i uzasadnijcie w ten sposób. Jednak nie zabraniajcie mi pytać, korzystając z argumentu: "Mozilla preferuje, aby mówić w taki a nie inny sposób, po co pytasz [głupcze]?!". Krytykujcie mnie, bez wahania, ale nie zabraniajcie mi pisać i pytać.

Informacja: następny wpis nie pojawi się tak długo, jak długo nie zdobędę odpowiednich materiałów do jego utworzenia. Liczę na Was.

Odnośnie niniejszego wpisu

Nie został poddany korekcie, nie został sprawdzony, przejrzany. Napisany jest "na żywca", "na kolanie" i pod wpływem emocji. Przykro mi, jeśli kogoś uraziłem, niemniej przykro powinno być także ludziom, którzy myślą w tak zamknięty sposób, że jeśli gdzieś już o czymś napisano, ktoś inny powinien milczeć. Tyle na ten temat mam do napisania.

Wszystkim życzę miłego, spokojnego i owocnego blogowania na swoich własnych Blogach, oraz jak najwięcej bogatych merytorycznie wpisów na "Głównej", niezależnie, w jakim serwisie piszecie (oczywiście, najlepiej na DobrychProgramach :P).