reklama

Na SkyDrive rebranding się nie skończył, zmiany czekają też Office Web Apps

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Na ogłoszonej wczoraj zmianie nazwy usługi SkyDrive rebranding w Microsofcie może się nie skończyć. Wiele wskazuje na to, że dostępne za darmo, webowe wersje Microsoft Office też doczekają się nowych nazw. Towarzyszyć im też mają zmiany w interfejsie, dzięki którym użytkownikom łatwiej będzie webowy pakiet biurowy znaleźć.

Z darmowymi webowymi aplikacjami biurowymi Microsoftu jest jak z aplikacjami Google'a – stanowią moduły wirtualnego dysku sieciowego. Użytkownicy, którzy chcieliby z nich skorzystać, muszą zalogować się do SkyDrive i kliknąć na górnym pasku opcję Utwórz. Z rozwijanego menu można wybrać wówczas typ tworzonego dokumentu, np. „Skoroszyt programu Excel”. Otworzona w nowej karcie aplikacja nazywa się jednak wówczas „Microsoft Excel Web App” i niezbyt przypomina swoim interfejsem SkyDrive. Niekoniecznie jest to rozwiązanie najbardziej intuicyjne dla zwykłego internauty, do którego webowe aplikacje były adresowane.

Redmond najwyraźniej zamierza się do uporządkowania tej kwestii. Pani Mary Jo Foley przedstawiła właśnie materiały, które udostępnił jej Yan Zhu, autor bloga livesino.net. Wynika z nich, że Microsoft miałby się przygotowywać do zmiany nazwy Office Web Apps na Office Online, i poszczególnych aplikacji na Word Online, Excel Online, PowerPoint Online. Nazwa ta nie jest nowa – w 2005 roku firma chciała jej użyć dla witryny office.microsoft.com, mającej agregować biznesowe usługi online, zarządzane i hostowane przez Microsoft.

Na zmianach widocznych na powyższych zrzutach ekranu zmiany by się nie skończyły. Kilka dni temu na oficjalnym blogu Office pojawiły się informacje o wprowadzeniu zmian w pasku nawigacyjnym SkyDrive – dodaniu do nagłówka kafelków poszczególnych aplikacji Office. W każdej z aplikacji pojawić się miał też odpowiednio do niej kolorowany pasek, zapewniający dostęp do nowego paska nawigacyjnego, z przyciskiem pozwalającym na współdzielenie pracy. Ulepszony miałby być też mechanizm dodawania i edycji przypisów w Wordzie, edytor otrzymałby też integrację z mechanizmem Tell Me, rozumiejącym co próbujesz zrobić i pomagającym ci zrobić to szybciej.

Wpis został jednak usunięty bez słowa wyjaśnienia, a oficjalne stanowisko Microsoftu sprowadza się do stwierdzenia, że tym razem firma nie ma nic do powiedzenia. Należy się więc spodziewać, że odnowione Office Web Apps, (wtedy już może Office Online?) pokazane zostaną dopiero podczas konferencji BUILD w kwietniu tego roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić