Na wybory parlamentarne 2019 możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja

Na wybory parlamentarne 2019 możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja

Na wybory parkamentarne 2019 możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja
Na wybory parkamentarne 2019 możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja
12.10.2019 13:37

Wybory do Sejmu i Senatu, zaplanowane na 13 października 2019, to drugie wybory w Polsce, do których można przystąpić bez dowodu osobistego. Wystarczy aplikacja mObywatel na smartfonie.

Zanim ściągniesz aplikację mObywatel, musisz mieć Profil Zaufany. Możesz go założyć, nie wychodząc z domu z pomocą swojej bankowości internetowej, korzystając z tej instrukcji. Warto. Profil Zaufany pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przy załatwianiu różnych spraw, od złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego po założenie firmy..

Jak korzystać z aplikacji mObywatel?

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie najpierw trzeba ją zabezpieczyć silnym hasłem. Dzięki temu osoby trzecie nie uzyskają dostępu do twoich dokumentów. To całkiem niezłe wyjście, zwłaszcza w porównaniu do plastikowych dokumentów – można je zgubić, mogą zostać skradzione, ktoś może je łatwo skopiować. Aplikacja poprosi również o nazwę urządzenia, by można było zidentyfikować smartfony połączone z dokumentami elektronicznymi.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W kolejnym etapie trzeba wybrać rodzaj dokumentu, który będzie przechowywany na smartfonie. Aplikacja może pobrać nie tylko dowód osobisty, ale też legitymację szkolną lub studencką, informacje o posiadanym samochodzie (mPojazd) oraz wystawione recepty.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Cyfrowy dowód osobisty zostanie pobrany po zalogowaniu się na Profil Zaufany przez ePUAP. Trzeba podać login i hasło, a następnie przepisać jednorazowy kod, który przyjdzie SMS-em na numer telefonu podany przy zakładaniu Profilu Zaufanego.

Gotowy dowód osobisty wygląda tak:

Obraz

Tożsamość można potwierdzić w aplikacji na innym smartfonie. Wtedy osoba pokazująca dowód osobisty może wyświetlić na ekranie swojego smartfonu kod QR, a osoba sprawdzająca (na przykład członek komisji wyborczej) zeskanuje ten kod w swojej aplikacji i otrzyma wszystkie dane. Autentyczność potwierdzają też drobne elementy wizualne jak animowany hologram i flaga pod danymi osobowymi.

mObywatel dorasta do swojej roli

Trzeba pamiętać, że aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Możesz się nią posługiwać tam, gdzie dowód nie jest wymagany wprost, a więc na poczcie, przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania, zapisywaniu się na siłownię, a od niedawna także przy kontroli biletów imiennych w pociągach InterCity. To główna wada aplikacji mObywatel – kosztowała mnóstwo pieniędzy, ale na razie niewiele ułatwia. mTożsamość w aplikacji w niczym nie pomoże u notariusza ani w sądzie. Jednak na podstawie możesz mTożsamości pobrać kartę do głosowania, co czego gorąco zachęcam.

Jeśli nadal nie wiesz na kogo zagłosować, skorzystaj z Latarnika Wyborczego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (241)