Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nabici w dane

Internet w telefonie, a zwłaszcza w czasach popularyzacji smartfonów, stał się czymś normalnym. Nikogo nie dziwi już sufrowanie po sieci przy pomocy komórki czy też synchronizacja poczty. Za dostęp do kieszonkowego internetu płacimy też relatywnie mało, jednak czy aby na pewno? Sprawdźmy to!

Pakiety internetowe

Każdy świadomie korzystający z internetu w komórce zdaje sobie sprawę z tego że bez wykupienia jakiegokolwiek pakietu danych zapłaci słono za mobilną przyjemność. Opłaty za transfer danych "luzem", czy też bez uwzględnienia ich w abonamencie, są bardzo drogie. Prowadzi to do patologii w postaci masakrycznych rachunków u osób, które nie orientując się w temacie, ściągnęły coś za pośrednictwem telefonu.

Ale załóżmy że mamy do czynienia ze świadomym użytkownikiem, który zaopatrzył się w stosowny pakiet/abonament u swojego operatora. Czy uzbrojony w taką "broń" nie ma się czego bać?

Taryfikacja danych

Niestety mając do dyspozycji przykładową porcję danych 100MB, nie oznacza to wcale że tyle będzie dane nam pobrać. Problemem jest sposób taryfikacji danych przez czołowych operatorów komórkowych. Panuje tutaj archaiczna metoda zaokrąglania ilość przetransferowanych danych niczym za dawnych czasów impulsów telefonicznych do 3min.

W większości sieci po każdej sesji internetowej, następuje zaokrąglenie liczników danych do pełnych 100KB w górę, w dodatku dla danych wysyłanych i pobieranych niezależnie (chociaż nie wszędzie tak jest). Więc jeśli przykładowo w trakcie naszych wycieczek internetowych wykorzystujemy średnio 50KB na sesję to realnie tracimy połowę wykupionych danych.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku różnej maści synchronizacji w telefonie. Przykładowo, załóżmy że mamy widget pogody na pulpicie smartfona. Przypuśćmy że widget ten synchronizuje swoją zawartość co 1h, pobierając/wysyłając w sumie przy tej czynności 15KB danych. Zatem w trakcie miesiąca realnie zużyje on:

15KB * 24h * 30dni = 10,54MB

Jednak u operatora będzie wyglądać to tak:

100KB * 24h * 30dni = 70,31MB

Czyli ponad 6,5 raza więcej. Tym sposobem z pakietu 100MB realnie zostaje nam ok. 15MB. Wszystko zależy od tego co robi nasz telefon i ile transferuje danych podczas pojedynczych synchronizacji. Jeśli są to wielokrotności 100KB to powiedzmy że wychodzimy na swoje, jeśli nie to jesteśmy zwyczajnie oszukiwani.

Możliwości techniczne

Powiem szczerze że nie siedzę zbytnio w technologii GSM od strony świadczenia usług przez operatorów, nie mniej jestem niemal pewny że wprowadzenie taryfikacji z dokładnością do 1KB czy nawet bajta nie stanowi żadnego problemu. Ba, samo zaokrąglanie danych to tylko niepotrzebna operacja, można przecież po prostu odliczyć ilość bajtów od konta klienta i już.

Nie chcę szerzyć teorii spiskowych, nie mniej w mojej skromnej opinii, tego typu zabiegi jak taryfikowanie co 100KB służy nabijaniu kieszeni operatora. W ofercie z reguły mamy podaną ilość danych ale sposób rozliczenia to już wiedza tajemna - zresztą mało komu przyjdzie do głowy że 100MB to tak właściwie może być i 1MB jeśli intensywnie ale w krótkich sesjach korzysta z GPRSa. Tak czy inaczej nigdy tych 100MB w pełni nie wykorzystamy, gdyż musielibyśmy każą przygodę z internetem kończyć idealnie pobranymi/wysłanymi 100KB danych.

Żeby nie było że marudzę ;)

Korzystam z internetu od czasów tradycyjnych modemów a w komórce od momentu w którym koszta były dla mnie akceptowalne. Próbowałem kilka razy rozwiązać problem taryfikacji - jak? Skoro dane zliczane są przy zamknięciu sesji, najlepiej tej sesji nie zamykać i korzystać z internetu jak najdłużej.

Ok, w telefonach firmy Nokia jest coś takiego, przy konfiguracji danych pakietowych, jak wybór kiedy ma następować ich wykorzystanie - czy tylko w razie potrzeby czy też chcemy być cały czas on-line. Myślę sobie: O! - to jest dokładnie to czego potrzebuję. Niestety po pierwszym dniu i analizie bilingu sytuacja wyglądała jeszcze gorzej. Ktoś zapyta, jak to możliwe? Już tłumaczę.

Pierwsza kwestia to ilość G (nie mylić z punktem ;)), 2 czy 3. Jeśli poczytacie sobie o specyfikacji 2G i 3G to możecie się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest to że w trybie 2G nie jest możliwa pakietowa transmisja danych wraz z połączaniem głosowym (tudzież wysłaniem/odebraniem smsa). Zatem, za każdym razem gdy ktoś do Was zadzwoni, albo wyśle wiadomość, telefon zakończy sesję GPRS po czym rozpocznie nową (w końcu ma być ciągle on-line). Więc jeśli przez 2h nic takiego nie będzie miało miejsca to wcześniej wspomniany widget załapie się w jednej sesji i efektywniej wykorzystamy nasz wykupiony ruch. Jeśli w między czasie dostaniemy smsa to wyjdzie na to samo, a jak więcej niż jeden to będzie już tylko gorzej.

Ale nie poddajemy się, włączamy tryb 3G w telefonie - wszystko jest super do momentu w którym telefon leży w jednym miejscu. Jeśli zaczniemy się poruszać i trafimy w obszar nadajnika bez 3G (brak możliwości technicznych, słaby zasięg, itd.) to siłą rzeczy nastąpi przełączenie na 2G a co za tym idzie reconnect do internetu. Przykładowo jadąc autem z jednego miasta do drugiego w ciągu 30min mogę zaliczyć kilka takich sytuacji.

Wszystko sprawia że ustawienie w telefonie ciągłego połączenia z internetem nie tylko nie rozwiązuje problemu ale i go pogarsza. Nawet jeśli macie ciągle 3G i nie ruszacie telefonu z miejsca to w moim przypadku (Play) mimo wszystko miałem w bilingu co chwilę nową sesję :| Aczkolwiek nie wiem czy jest to wina operatora (jakich mechanizm timeoutu przy bezczynności) czy mojego telefonu (testowałem na 3 różnych Nokiach).

Podsumowanie

Z utęsknieniem czekam na ofertę operatora (nie wirtualnego) który przestanie ściemniać i zaoferuje rozliczanie danych 1:1. Niestety problemu taryfikacji nie byłem w stanie złagodzić żadną metodą. Wykupując X MB danych, przyzwyczaiłem się że muszę mieć na uwadze iż realnie będzie to dużo mniej.

Osobą które nie miały pojęcia o taryfikacji danych pakietowych polecam zapoznanie się jak sprawa w tej kwestii wygląda u ich operatora, aby pewnego dnia nie być zaskoczonym kosztami.

[...] no jak to, przecież miałem jeszcze 20MB na koncie.

;) 

internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 17.09.2012 17:32

No cóż, biznes jest biznes. Tyle.
Tutaj raczej innego komentarza nie trzeba.

GBM   22 #2 17.09.2012 18:11

Ubolewam nad tym że tak słaba oferta jest co do internetu mobilnego w telefonach. Mam 100 MB pakietu na miesiąc w T-Mobile (pakiet dokupiony za 9 zł miesięcznie w abonamencie) - to już nie wystarcza, powoduje sporo wyrzeczeń.

Niedługo kończę abonament, mam nadzieję że dostanę już lepszą ofertę. Liczę przynajmniej na 1 GB transferu miesięcznego ;)

M@ster   17 #3 17.09.2012 18:55

Ja też niedługo w Play przejdę z karty na abonament w którym za dość niską kwotę mam minuty/smsy i 1GB do wykorzystania. Tak to jest że jak się już zacznie z tego netu korzystać w telefonie to trudno potem sobie odmówić ;) - a zwłaszcza usług typu synchronizacja maila, pogody itp.

GBM   22 #4 17.09.2012 19:43

@M@ster: No właśnie, internet w smartfonie jest naprawdę uzależniający - do tego, jest praktycznie zawsze pod ręką ;)

Często także, zamiast pisania sms'ów - preferuję wysyłanie mejlów - prawie za darmo, a do tego można ich wysłać mnóstwo ;)

Humanoid   5 #5 17.09.2012 22:10

Kiedyś, swego czasu, kilka lat temu (powiedzmy, rok 2009) pakiet 50 MB spokojnie wystarczał, jak ktoś dłużej siedział - przy naliczaniu co 1KB. Teraz - czasami ledwo 150 MB starcza. Idiotyzm.

Axles   18 #6 18.09.2012 08:13

W sumie można by zasięgnąć info u operatora w tym przypadku Play dlaczego rozliczają nas za pełne setki transferu, w głównej siedzibie ludzie na infolinii są bardzo wyrozumiali i otwarci (mają władzę w porównaniu do tych w punktach). Ja obecnie korzystam z tej taryfy o której pisał M@ster czyli 1GB co miesiąc i nie udało mi się nawet połowy wykorzystać korzystając z internetu codziennie, aktualizując appki Google Play, które mają nie raz po kilkanaście MB, a prócz tego często używam funkcji tetheringu by znajomym udostępnić mój transfer.

W_tym_temaciE   5 #7 18.09.2012 23:14

Ja tam mam 1GB (i dużo sms-ów/minut) - w zasadzie nigdy, nie spotkałem się z sytuacją żeby wykorzystać w normalnych warunkach, cały ten transfer, uporczywie korzystając z "pogody" i innych tego typu rzeczy.
Zresztą u mnie jest tak samo z minutami i sms-ami.
Ale zmieniać nie chcę, mogą się kiedyś przydać - a skoro jest tanio, to różnicy dużej nie ma dla mnie.
@Humanoid
Kiedyś,nie było tyle danych synchronizowanych, nie było tyle aplikacji, aktualizacji.
Kiedyś internet mobilny nie służył do wchodzenia n youtube itp.
A poza tym - reklamy są coraz cięższe, to co się dziwić?

M@ster   17 #8 18.09.2012 23:17

@W_tym_temaciE
No jeśli masz ten 1GB to jesteś daleko od granicy. Jednak weź sobie kiedyś porównaj rzeczywiste zużycie danych (licznik w telefonie) w stosunku do billingu. Wiem że jeśli nie przekraczasz limitu to jest Ci to jedno ;) ale kiedyś możesz dobić i tego typu zagrania operatorów zaczną mieć dla Ciebie znaczenie.

djDziadek   17 #9 19.09.2012 07:58

Cóż... tak się zastanawiam, do czego wykorzystać transfer np. 2GB w telefonie ? - Torrenty ?
Przecież można ustawić aktualizację przez Wi-Fi a internet w fonie używać do maili (bez załączników i grafik) i widgetów...
Od prawie dwóch lat mam w pakiecie 100 MB i wystarcza, jeśli wykorzystam, zwalnia, ale nadal działa...

M@ster   17 #10 19.09.2012 09:00

@djDziadek
Ja bardzo często jak jestem na wyjeździe to łączę się z netbooka via telefon aby pozałatwiać firmowe sprawy. Nie wszędzie są hotspoty a nawet jeśli by były to sprawy związane z pracą jakoś wolę robić innym kanałem niż przez otwarty, nieszyfrowany punkt dostępowy.

W_tym_temaciE   5 #11 19.09.2012 10:22

@djDziadek
Np. słuchanie muzyki z hitlantis, youtube - to mocno zużywa transfer.
A hitlantis bardzo zachęcająco na tabletach działa (stockowa przeglądarka w Galaxy Tab 7500).

djDziadek   17 #12 19.09.2012 12:10

@M@ster - ja również tak działam, ale to służbowy sprzęt i abonament "firmowy", który podlega trochę innym prawom, a wydawało mi się, ze mowa jest tutaj o prywatnych użytkownikach.
@W_tym_temaciE - do tabletu to są inne taryfy i z innymi limitami a nie 100 czy 200 MB - ludzie, trzymajmy się faktów a nie szukajmy dziury w całym...

grzechu90   2 #13 19.09.2012 13:42

@M@ster - Co do siedzenia w miejscu i 3g i ciągłego rozłączania sesji. Słyszałem, że play lubi często się przełączać między antenami swoimi a plusa. Sprawdź może czy masz wybór sieci automatyczny czy ręczny, może to rozwiąże sprawę.

Mifczu   12 #14 19.09.2012 13:57

@djDziadek Bez problemu można wykorzystać 2GB, ja np jak jadę gdzieś gdzie ludzkiego Internetu nie ma to robię z telefonu Router i mam na lapku Internet na którym robię wszystko to co w domu no może ograniczam pobieranie plików ale czasem np okazuje się, że przypadkiem brakuje ci jakiegoś kodeka albo programu do rozpakowywania rar-ów a wtedy i tak musisz pobrać te kilka MB bo nie możesz czekać aż będziesz w zasięgu jakiegoś WiFi.

A co do operatorów to w play za 29zł jest 1GB z ograniczeniem, że w razie czego transferu nie przekroczysz czyli spokojna głowa o rachunek.

M@ster   17 #15 19.09.2012 14:03

@Mifczu
Właśnie o tej ofercie myślę w Play'u, aby się nie musieć ciągle szczypać z transferem. Aczkolwiek gdyby nie to dziwne taryfikowanie to spokojnie starczały by mi pakiety z pre-paida.

underface   14 #16 19.09.2012 14:11

czy ten zapis "100KB * 24h * 30dni = 70,31MB"
oznacza, że jednostką taryfikacyjną dla operatora jest 100KB czy 50KB(które w tekście pojawia się wcześniej?)

M@ster   17 #17 19.09.2012 14:30

Dla operatora (większości) jest to 100KB, rozliczane na koniec sesji. Więc jeśli zużyłeś tylko 50 to i tak policzą Ci za 100. Jak zużyłeś 150 to za 200, jak 201 lub 299 to 300. Co 100KB w górę.

hausner15   5 #18 19.09.2012 15:00

@M@ster
No własnie - 100KB jest rozliczane na koniec sesji - więc czasem uzbiera się te parę 15KB w setkę :)
Sam ostatnio sprawdzałem swój billing i rozłączeń miałem mało (mieszkam w dużym mieście i praktycznie cały czas mam 3G).
Sumarycznie licząc ilość połączeń w ciągu miesiąca może straciłem z 2MB z pakietu...

Nie jest tak źle :)

underface   14 #19 19.09.2012 15:06

czyli masz dalej błąd, bo operator rozlicza pakiety 100KB wysyłające i pobierające, czyli jeśli widget pogody wysyła coś i pobiera coś to operator liczy to nie jako 100KB ale jako 200KB (100KB wychodzącego +100KB przychodzącego transferu) więc tutaj wyjdzie 2x więcej niż to co zamieściłeś.

Autor edytował komentarz.
underface   14 #20 19.09.2012 15:22

ja od dobrych kilkunastu miesięcy za 6zł kupuje w plusie 125 - jeśli nie zapomnę wyłączyć to wystarcza mi na tzw. styk- jeśli nie to nawet po 15 dniach muszę kupować nowy. zdarza się, też że w ogóle nie włączam auto-synchronizacji, gdy wiem, że nic ważnego nie przyjdzie mi na maila.

adamwiacek   3 #21 19.09.2012 15:37

hmm powiem tak, mam Orange Free na kartę, za doładowane 50zł dostaję gratis kilka gb na transfer w necie, aktualnie pozostało mi 14gb na pół roku (co doładowanie się przedłuża), w domu to w domu, łapię tylko edge, ale w mieście śmiga mi ładne 5-6mb/s ;)

po co komu pakiety jak mam gratis do rozmów?

M@ster   17 #22 19.09.2012 15:51

@underface
To zależy, Play mimo że na stronie twierdzi że rozlicza to niezależnie to w billingu upload/download widnieje jako całość (nie ma rozróżnienia) i jest zaokrąglane do 100KB w górę. Gdyby było tak jak sami piszą ;) to było oczywiście jeszcze gorzej dla mnie jako klienta.

underface   14 #23 19.09.2012 16:07

w Plusie jest na 100% tak jak ja napisałem - czyli ty masz nieco lepiej w tym Play - mimo to myślę że przy tym przykładzie warto zaznaczyć * że dotyczy PLAY i dopisać, że w plusie było by to jeszcze więcej

yuwo   10 #24 19.09.2012 21:25

Z tym naliczaniem danych - bolesna lekcja przyszła wraz z rachunkiem. Nauczyła mnie, że trzeba czytać ze zrozumieniem regulaminy i cenniki, włącznie z dziwnymi gwiazdkami. A im tekst mniejszy, tym ważniejszy.

A było tak, już kilka lat temu, że wykupiłem pakiet 10MB. Szczęśliwy i zadowolony sprawdziłem ile danych "kosztuje" sprawdzenie mejla. Wyszło, że 1-5 KB. Myślałem, że dostanę orgazmu ze szczęścia. Ograniczyłem w fonie program pocztowy tylko do tematu. Byłem w siódmym niebie. Ustawiłem sprawdzanie poczty co 10 minut... 6 razy na godzinę, 144 razy na dobę. Być online. Być na bieżąco. K... mać. Nie doczytałem jednak, że 10 MB, ale liczone za nawiązanie połączenie 100 KB (czyli 5 KB = 100 KB; 120 KB = 200 KB). Jak można policzyć pakiet wyczerpał się w mniej niż dobę. Potem było coś ok. 12-15 gr za każde rozpoczęte 100 KB. Zorientowałem się po tygodniu, że coś jest nie tak.

Teraz czytam regulaminy i cenniki. Dokładnie.

jurekn73   2 #25 20.09.2012 08:34

Powiem Wam, że Koleżanka ma internet w plusie mix i ostatnio ściągnęła z marketu 2 aplikacje po około 3 mega, czyli w sumie 6 , a odjęło Jej niecałe 0,5 mega... byłem zaskoczony, ale rzeczy

djDziadek   17 #26 20.09.2012 09:00

Pięknie, pięknie, napiszę jeszcze raz, mam pakiet 100 MB za 7zł z tzw "lejkiem", czyli po wykorzystaniu, spada prędkość, ale nie interesują mnie żadne koszta (na terenie Polski oczywiście) i zastanawiam się, dlaczego ludzie z tego nie korzystają, tylko martwią się o ilość kB, jakie są naliczane za każde nawiązanie połączenia.
U każdego operatora są takie opcje, więc warto się zastanowić co jest lepsze.

M@ster   17 #27 20.09.2012 09:12

@djDziadek
W Play na kartę nie ma takiej możliwości, przekroczysz to masz zdaje się 12gr za 100KB. Dopiero w odpowiednim abonamencie jest to o czym mówisz. Tylko tam znowu jest 1GB i w zasadzie trudno nawet to wykorzystać ;)

kam104   5 #28 20.09.2012 17:31

@M@ster

Ja mam Play na kartę w taryfie Lubie To! i doładowując konto za 50 zł dostaje 1 GB na 5 miesięcy, a po wykorzystaniu transferu prędkość połączenia spada, ale internet jest za darmo.

xomo_pl   24 #29 20.09.2012 21:49

trzeba przyznać, że w play nie jest wcale tak drogo, szczególnie jeśli spojrzymy na konkurencję w Polsce, oczywiście za granicą (UK np) mają lepiej ale na to nic nie poradzimy...

Od grudnia mam 1GB w abonamencie i trzeba przyznać, że cięzko to wykorzystać: 3G mam wyłączone cały czas bo nie chce mi się ładować telefonu co wieczór więc włąćzam gdy potrzebuję czyli zwykle 5-10x dziennie by zaaktualizowały się widżety htc, i przez miesiąc tylko aktualizacji+ synchronizacji zeszło ok 200MB, 800 zostało. Normalnie, czyli gdy używam neta do stron/ emaili (dzięki qwerty sprzętowej pisanie meila to przyjemność) to ok 200-300 MB mi zostaje, czasem mniej.

WODZU   18 #30 21.09.2012 08:57

Świetny wpis. To prawda że wiele osób wcale nie jest świadomych takich manipulacji. Całe rzesze uważają do tej pory, że Facebook w telefonie to opcja która mają tylko niektóre telefony. To tak jak z szałem HDMI w telewizorach - każdy chciał mieć tego dużo, ale nie wiedział do czego o służy, albo kupował TV HD-Ready wierząc że skoro jest "ready" to stanie się HD gdy nastąpi taka potrzeba. Niestety do cudownego rozmnożenia pikseli nigdy nie dochodziło :)

Babcia Klozetowa   7 #31 21.09.2012 21:31

Ale to wszystko opisane jest w regulaminach w związku z tym nikt nikogo w dane nie "nabija", pakiety internetowe nie są zatem żadną "manipulacją".

kamil_w   11 #32 23.09.2012 11:08

Osobą (jedną) można np. gardzić. Dla liczby mnogiej poprawna jest końcówka -om. I druga uwaga - "międzyczas" pisze się razem. ;)

Co do pakietów to ja mam w abonamencie 1GB, korzystam z internetu w telefonie intensywnie i ten pakiet w zupełności mi wystarcza (średnio miesięcznie zużywam ok 650MB).

ficca2   7 #33 25.09.2012 00:18

Bardzo fajny wpis.

Mam telefon w Orange, na kartę (Nowe Orange Go), i w sumie zastanawiam się nad zmianą taryfy/pakietu/operatora tak żeby mieć w miarę tanie połączenia (bardziej krótkie), SMSy i jakiś pakiet na internet. Co byście polecili? Widzę, że chwalony jest Play.

kfm877   4 #34 26.09.2012 10:36

Ja mam pakiet 1,5GB w Plusie i gdy pakiet się kończy wysyłają SMS-a ostrzegawczego że kończy się transfer i że spadnie prędkość ale nie będę obciążony żadną opłatą dodatkową. Jest to komfortowe i bezpieczne, bo płacimy raz za pakiet internetowy i nie musimy się obawiać, że po jego wyczerpaniu będą nam naliczać za każde 100kB.
Jeśli chodzi o wykorzystanie to jeszcze nie udało mi się przekroczyć limitu. Dysponuje Samsungiem Galaxy Note i często wykorzystuję go jako ruter do netbooka, z tego co zauważyłem najwięcej danych pobiera Avast przy aktualizacji bazy czy Windows Update lub inne startowe aplikacje updejtujące jak Adobe Flash Player czy Java. Samo przeglądanie forów, odbieranie poczty, allegro czy gg itp pozwala spokojnie korzystać z pakietu. Sam smarfton uzywa internetu tylko do widgetu pogoda oraz do synchronizacji poczty, kontaktów, sms-ów, zakładek itp.

hornet17   2 #35 26.09.2012 10:50

Może nie wszyscy pamiętają (pewnie nikt nie pamięta :P), ale kiedyś w simplusie (ładnych kilka lat temu, kiedy pakiety internetowe stawały się dopiero popularne) wprowadzono taryfikację co 1kB i faktycznie pakiet nie znikał tak szybko, ale po wprowadzeniu nowej oferty wrócono do zaokrąglania do 100kB. Zbiegło się to chyba w czasie ze zmianą platformy (sprawdzanie stanu konta za pomocą *100#). Tak czy inaczej technicznie jest to w 100% możliwe.

M@ster   17 #36 26.09.2012 11:09

@hornet17
No dokładnie. Jeszcze dojdzie do tego że wprowadzą sobie taryfikację 10MB i w komórkach będziemy "zużywać" więcej transferu niż na komputerze stacjonarnym ;)

  #37 10.11.2012 09:26

To, że jest to oszustwem jest ewidentne. Rece jednak opadaja, jak grupa wszystkowiedzacych broni takiego modelu "biznesowego". Mieszkam w UK i rozliczam sie co do 1kb, mieszkalam w Finlandii i rozliczalam sie co do 1kb - czy nawet internet w PL musi dzialac inaczej? Tu, z pakietu 500Mb na miesiac, zuzywam 200Mb, przegladajac codziennie poczte, fb, arykuly etc. W Polsce w przeciagu 2h zostala mi naliczona faktura za 500Mb! Ale i tak znajda sie tacy, co powiedza, ze to dlatego, ze nie rozumiem swojego telefonu...fakt, nie wiedzialam, ze mowi wieloma jezykami ;/ No i pojdzmy o krok dalej, jak teraz zaokraglaja do 100Kb, to wlasciwie co ich powstrzymuje przed zaokragleniem do 200Kb, 500Kb, czy wspomnianych 10Mb...

  #38 11.01.2013 09:44

Święte słowa!!! Ja ich rozliczę! Amen

  #39 13.04.2013 02:27

dziekuje za wyjasnienie :) oczy mi otworzyles, zyje nacodzien w dzikim kraju, ktory mimo swej dzikiej natury ma w standardzie 1:1 :) zawsze zachodzilem w glowe jak to mozliwe, ze na miejscu w dzikim kraju 500 MB transferu to az nad to na miesiac jak dla mnie :D a w Polsce w Orange 500 MB nie wystarcza na 3 tygodnie i nagle zjada mi cale dostepne srodki w pre paid... pozdrawiam

  #40 09.08.2013 21:28

Witam serdecznie. Dopiero teraz zauważyłem ten artykuł. Nie powiem, otwiera oczy na sprawy o których w BOK nikt nawet nie wspomina. Mam smartfona w abonamencie z pakietem internetowym. W BOK Plusa kilka razy dopytywałem się, czy istnieje sytuacja, że bez własnej woli będą nabijane rachunki transferami danych. Odpowiedź była nie. W pakiecie podobno po przekroczeniu limitu prędkość zwalnia. Przezornie wyłączyłem w Nokii 500 opcję dane pakietowe i korzystam jedynie z Wi-Fi. Moje pytanie dotyczy widżetu pogodowego Nokii. Czy zostawiając go dużo schodzi miesięcznie danych? Nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć odpowiednich informacji. Pozdrawiam.

  #41 10.03.2014 10:52

Mam 500 Mb od operatora Na dzień dobry zrobiło mi się 480.90 od tamtej pory ani drgnie kiedy wchodze sprawdzić stan danych Nie wiem co jest ale nie schodzi oczywiscie korzystam do wyczerpania bo i tak z tego zrezygnuję gdyż mam AERO dwa ale skoro dali to berać trzeba. TYLKO dziwne że stan licznika sie nie zmienia !!!

  #42 30.04.2014 10:18

PLus zaokrągla do 512 KB. To jest dopiero złodziejstwo.

Synchro GMail? pobrane wiadomosci z naglowkami 200 kB on zaokrągla do 512. Wejscie na strone googla i przez pomylke zamkniecie przegladarki. 20kB on zaokrągla do 512.

Dodatkowo po przekroczeniu limitu placisz za kB wykorzystane.


Spierdzielam z tego PLUSa chociaż jestem tam juz 15 lat.

M@ster   17 #43 30.04.2014 13:09

@Adapto (niezalogowany)
O kurcze, to ładnie popłynęli.

  #44 15.08.2014 15:00

Super artykuł!
Teraz już wiem czemu na telefonie wykorzystanie danych mobilnych sięga 5MB, a w t-mobile 75MB

  #45 19.12.2014 18:30

@GBM: 100MB/miesiąc za 9zł?!?
Drogo masz. Ja mam 300MB/miesiąc za 7zł w plusie,
więc może czas zmienić operatora?

  #46 14.12.2015 13:19

czytam te wpisy i oczom nie wierze.
pakiet 100mb na miesiąc już nie ważne za ile zadziwia mnie, że starcza w okresie rozliczeniowy, akurat wczoraj mój okres rozliczeniowy się wyzerował i w ciągu doby mój smartfon wciągnął mi 200mb. transferu na miesiąc mam 2gb telefon to note4, w t-mobile co zorbić by to ograniczyć ????
i żeby nie było, że siedzę non stop na necie czy youtube lub okglądam pornosy na telefonie bo tak nie jest. mam 3watchdog i czasami patrze co mi wciąga net to sa wielkości w kb ale bajt do bajta i sie uzbiera

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.