Niewyraźny tekst, rozmyte okna? Poprawiamy skalowanie w Windows 10

Niewyraźny tekst, rozmyte okna? Poprawiamy skalowanie w Windows 10

Niewyraźny tekst, rozmyte okna? Poprawiamy skalowanie w Windows 10
Redakcja
06.10.2015 11:27

Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości to ogromna zaleta, która znacznie zwiększa czytelność tekstu. Dotyczy to nie tylko smartfonów czy tabletów, ale również laptopów i monitorów do komputerów stacjonarnych. Niestety, czasami zawodzi system, a Windows 10 ma pewne problemy ze skalowaniem niektórych okien. Na szczęście istnieje na to rada.

Jeżeli posiadamy laptopa z matrycą bardzo popularnej przekątnej 15,6” i rozdzielczości Full HD, to albo będziemy stosować ją bez żadnych zmian, albo wykorzystamy skalowanie: dla niektórych osób elementy wyświetlane na ekranie mogą być już zbyt małe, co czyni korzystanie z urządzenia niekomfortowym. Efekt ten jest bardziej widoczny w przypadku mniejszych ekranów korzystających z tej rozdzielczości lub wyświetlaczy o większej gęstości. Skalowanie jest ratunkiem, który na dodatek poprawia czytelność: dzięki niemu tekst jest ostrzejszy, oczu nie rażą postrzępione fonty, o ile oczywiście cały ten mechanizm działa prawidłowo.

W przypadku Windows 7 i Windows 8/8.1 nie ma z tym problemu: panel sterowania umożliwia zmianę skalowania i poprawne wyświetlanie obrazu. W Windows 10 ustawienia zostały przebudowane, a sposób skalowania jest nieco inny. Jeżeli ustawimy skalowanie na np. 125%, w niektórych miejscach natkniemy się na rozmyty tekst i nieczytelne fonty. Dotyczy to przede wszystkim przystawek systemowych, jak choćby menadżer urządzeń czy narzędzi administracyjnych wyświetlanych w ramach programu program Microsoft Management Console (MMC). Tego typu objawy zauważyliśmy podczas ostatniego testu laptopa biznesowego ASUS PRO P2520L – w starszych edycjach systemu dało się ten problem wyeliminować poprawą ustawień systemowych, Windows 10 już ich niestety nie znajdziemy.

Domyślne skalowanie 125% w Windows 10: rozmyte MMC
Domyślne skalowanie 125% w Windows 10: rozmyte MMC

Czy oznacza to, że użytkownicy dotknięci tym problemem są skazani na oglądanie rozmytych fontów? Na szczęście nie. Do czasu wydania przez Microsoft odpowiedniej poprawki możemy samodzielnie usunąć problem. W przypadku pojedynczych aplikacji wystarczy przejść do właściwości (np. skrótu), a następnie do zakładki zgodność. Tam zaznaczamy opcję „wyłącz skalowanie ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI” i zatwierdzamy. Po ponownym uruchomieniu program powinien wyświetlać się poprawnie. Co możemy natomiast zrobić z elementami systemowymi? Tutaj na pomoc przychodzi niewielkie narzędzie XPExplorer - Windows 10 DPI Fix.

Ta niewielka aplikacja służy do poprawy skalowania i daje nam większe możliwości niż systemowy panel ustawień. Wystarczy pobrać ją z naszej bazy, a następnie uruchomić. W oknie znajdziemy ustawienia pozwalające na zmianę sposobu skalowania w systemie Windows 10. Zamiast domyślnego, który może nieprawidłowo wyświetlać fonty, użytkownik może użyć metody znanej z Windows 8.1, a następnie wybrać poziom skalowania: 100%, 125%, 150%, 175% lub 200%. Oprócz tego program dopuszcza ustawianie wartości pośrednich, choć nie ma gwarancji, że wszystkie aplikacje zostaną do niej dopasowane.

Poprawione skalowanie 125% w Windows 10
Poprawione skalowanie 125% w Windows 10

Po zatwierdzeniu zmian konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Od tego momentu system korzysta ze zmodyfikowanego skalowania, które powinno poprawnie wyświetlać wszystkie fonty, także w oknach przystawek systemowych (np. menadżer urządzeń). W razie potrzeby użytkownik może w dowolnym momencie przywrócić domyślne skalowanie. Program uruchamia się w tle podczas startu systemu i dopasowuje skalowanie, w przeciwnym wypadku Windows 10 automatycznie przywróciłby domyślny, obecnie nieco zawodny mechanizm.

Najnowszą wersję XPExplorer - Windows 10 DPI Fix znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Aplikacja została sprawdzona wieloma silnikami antywirusowymi i jest bezpieczna. Jej użytkownicy mogą natknąć się na pewną małą niedogodność: po zmianie skalowania niektóre elementy Adobe Flash wyświetlane przeglądarce Edge mogą wydawać się nieco mniejsze. Problem ten nie występuje w innych przeglądarkach takich jak Chrome, Firefox i Internet Explorer 11.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)