Nowe gadżety w Google Spreadsheets

Strona główna Aktualności

O autorze

Google poinformowało o rozszerzeniu oferty dla użytkowników bezpłatnych aplikacji biurowych Google Docs & Spreadsheets dostępnych w postaci hostowanej usługi on-line. Konkretnie mowa o "gadżetach" dla Google Spreadsheets, aplikacji służącej do edycji arkuszy kalkulacyjnych. Udostępniono także biblioteki API dla programistów umożliwiające budowanie własnych wizualizacji.

Google dodało kilkanaście gadżetów pozwalających na łatwe wykonanie graficznej interpretacji danych zgromadzonych w arkuszu. Wśród nowych elementów dostępnych w aplikacji znalazły się wykresy, mapy, schematy Gantta i inne. Możliwe jest nawet tworzenie diagramów interaktywnych i dynamicznych.

Wizualizacje zbudowane w oparciu o nowe gadżety można umieścić na stronie iGoogle tak, aby aktualizowały się automatycznie wraz ze zmianą danych w źródłowym arkuszu. Jak zapowiada Jonathan Rochelle, senior product manager Google Docs, już wkrótce gadżety zostaną dodane także do innych aplikacji pakietu, a ostatecznie także do wyszukiwarki.

Oprócz gadżetów Google Spreadsheets może pochwalić się kilkoma innymi nowościami. Wśród nich warto wymienić powiadomienia o modyfikacji współużytkowanego arkusza, usprawnioną funkcję autouzupełniania formuł i formatowania komórek oraz nowe funkcje finansowe działające bezpośrednio na podstawie danych uzyskiwanych z Google Finance.

© dobreprogramy