Nowy ARM-owy procesor Baikal zastąpi w rosyjskim aparacie państwowym i firmach układy x86

Strona główna Aktualności

O autorze

Historia radzieckiej i rosyjskiej techniki komputerowej jest równie długa, co i ciekawa – pierwsze bolszoje ełektronno-scziotnoje maszyny budowano w ZSRR pod koniec lat czterdziestych. Od samego początku była to historia pościgu za Zachodem, w którym projektowany na miejscu sprzęt mieszał się z klonami zachodnich modeli, budowanych na podstawie planów pozyskanych przez radzieckich szpiegów. Po upadku ZSRR nie zmieniło się wcale tak wiele. Choć przed Rosją otworzył się dostęp do praktycznie wszystkich komercyjnie dostępnych osiągnięć myśli technicznej Zachodu, kraj ten nigdy nie porzucił marzeń o własnym, niezależnym przemyśle komputerowym. Teraz, gdy po powrocie Krymu do Federacji Rosyjskiej relacje Wschód-Zachód ochłodziły się do temperatury nieznanej jeszcze w tym stuleciu, nasz wschodni sąsiad ponownie stawia na własne rozwiązania w sprzęcie IT, i to na skalę wcześniej niespotykaną.

Dziennik Kommiersant doniósł, że rząd Federacji Rosyjskiej podjął decyzję o porzuceniu systemów komputerowych bazujących na procesorach Intela i AMD, by zastąpić je sprzętem wykorzystującym produkowane w kraju mikroprocesory z rdzeniami w architekturze ARM. Współpraca producenta superkomputerów T-Płatforma, wspieranego przez dwa państwowe konglomeraty przemysłowe Rostech i Rosnano, ma doprowadzić do uruchomienia produkcji dwóch modeli procesorów, które otrzymały nazwę Baikal M i Baikal M/S (to nie błąd w transliteracji – rosyjski dziennik użył nazwy zapisanej łacińskim alfabetem – przyp. red.).

Czip ma zawierać przynajmniej osiem 64-bitowych rdzeni Cortex A-57, taktowanych zegarem 2 GHz, i będzie produkowany w procesie 28 nm. Na rynku znajdzie się już w 2015 roku – a już rok później dostępny ma być układ 16-rdzeniowy, wykonany w procesie technologicznym 16 nm. Te informacje są szczególnie interesujące, gdyż do tej pory nie wiadomo było nic o tym, by Rosja posiadała zakłady zdolne do produkcji układów półprzewodnikowych o takim stopniu miniaturyzacji. Najnowocześniejszy rosyjski mikroprocesor Elbrus-2C+ z 2011 roku wykonany jest w procesie 90 nm, jego poprzednik Elbrus 2000, wprowadzony na rynek w roku 2005, wykonywany był w procesie 130 nm.

Agencja informacyjna ITAR-TASS podaje, że czipy Baikal mają trafić do komputerów administracji państwowej i należących do państwa przedsiębiorstw, które rocznie nabywają ok. 700 tys. komputerów osobistych i 300 tys. serwerów. Co ciekawe, żadne z rosyjskich źródeł nie porusza tu kwestii bezpieczeństwa narodowego i obaw przed szpiegostwem Stanów Zjednoczonych. Nie przeszkodziło to Michaelowi Larabelowi z serwisu Phoronix nawiązać do spiskowej teorii dziejów – przekonania, że NSA ma swoje pluskwy w czipach AMD i Intela. Nie sposób powiedzieć, co jest faktycznym powodem takiej decyzji rosyjskiego rządu, i w jaki sposób rosyjskie firmy poradzą sobie z procesem produkcyjnym 28 nm (nie mówiąc już o 16 nm), ale jakby nie było, ogłoszenie to jest wielkim sukcesem Linuksa.

System operacyjny spod znaku Pingwina będzie bowiem w praktyce jedynym, który na komputerach z procesorami Baikal będzie można uruchomić. Wiele linuksowych dystrybucji uznało już architekturę ARM za równorzędną x86 i zapewnia dla niej pełne wsparcie. Warto przypomnieć, że inny projekt zbudowania wolnego od x86 rosyjskiego komputera osobistego, Monoblock PC, w którym zastosowano wspomniany procesor Elbrus 2C+, mógł uruchamiać nie tylko przygotowaną dla siebie wersję Linuksa, ale też systemy Microsoftu, dzięki sprzętowej emulacji x86 (natywnie wykorzystując swoją własną listę rozkazów, podobnie jak Intel Itanium bazującą na architekturze długich słów instrukcji – VLIW).

© dobreprogramy

Komentarze