reklama

Nowy TrueCrypt

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa wersja aplikacji TrueCrypt - popularnego narzędzia Open Source do szyfrowania danych.

TrueCrypt to w pełni darmowy program służący do szyfrowania danych "w locie". Pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Blowfish, CAST5, Serpent, Triple DES i Twofish, kodowanych nawet 448-bitowym kluczem szyfrującym. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

W najnowszym wydaniu dodano między innymi możliwość tworzenia ukrytych zaszyfrowanych systemów, których wykrycie, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad, staje się praktycznie niemożliwe oraz zaszyfrowania całego dysku systemowego z Windows Vista lub Windows Server 2008 zainstalowanych na partycjach logicznych bądź rozszerzonych. Poprawiono równoważenie obciążenia, rozkładając operacje szyfrowania i deszyfrowania na wiele rdzeni i procesorów, szybkość wznawiania z hibernacji, a także usunięto błąd uniemożliwiający zaszyfrowanie partycji sformatowanej z systemem plików FAT16 lub FAT32 z Windows XP. Zrezygnowano również z odszyfrowywania na stałe przy pomocy TrueCrypt Boot Loader na rzecz dysków ratunkowych i wprowadzono szereg innych drobnych poprawek, czy ulepszeń zabezpieczeń.

TrueCrypt 6.0 dla systemów Windows wraz z oddzielnym spolszczeniem można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Szyfrowanie danych. Wersje dla Linuksa i Mac OS X są dostępne na stronie twórców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama