Office Lens Office Lens 16.0.13628.20346

Strona główna Android Biuro i firma Skanowanie i OCR
Pobierz program
lub zeskanuj:

Dzięki aplikacji Office Lens możemy w prosty sposób zeskanować dokumenty, tablice i innego rodzaju dane. Program potrafi również wyodrębnić konkretne elementy, takie jak tekst, grafiki czy też wykresy.

Office Lens posiada cztery tryby działania: zdjęcie, dokumenty, wizytówki oraz tablica. W zależności od wyboru inaczej podejdzie do przetwarzania informacji. Najciekawiej prezentuje się ostatni z nich. Aplikacja bardzo dobrze radzi sobie nawet ze zdjęcia robionymi pod ostrym kątem, bez problemu wyodrębnia z nich tablicę i zawarte na niej informacje.

Zdjęcie materiału możemy domyślnie zapisać w czterech usługach Microsoftu. Wybierając OneNote kopia zeskanowanego dokumentu trafi jako notatka do domyślnie wybranego notesu. W przypadku OneDrive otrzymamy plik .jpg zapisany w chmurze Microsoftu. Najciekawiej prezentuje się jednak opcja wysłania danych do Worda oraz PowerPointa. Takie dane nie będą zwykłym zdjęciem wklejonym w dokument, Office Lens wyodrębni z niego tekst i inne elementy co pozwoli w przypadku Worda od razu przejść do edycji treści. Zeskanowane wizytówki możemy zapisać w wybranym notesie OneNote bądź też dodać jako nowy kontakt w książce adresowej.

Pomimo sporej ilości oferowanych narzędzi Office Lens jest aplikacją darmową. Jednak aby w pełni docenić i wykorzystać jej możliwości, należy posiadać konto Microsoftu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

zazwyczaj bardzo dobra realizacja podstawowej funkcjonalności, bezpłatność
brak funkcji automatycznego zapisu, opóźnienie po zrobieniu zdjęcia, czasem zbyt agresywna modyfikacja w trybie tablicy, import tylko jednego zdjęcia
ocena użytkownika
25.05.2017 17:33

Jedna z najlepszych aplikacji tego typu, choć nie bez pewnych potknięć. Podstawowa funkcjonalność programu stoi na bardzo dobrym poziomie. Office Lens bez najmniejszych problemów wybiera i zaznacza na podglądzie z kamery interesujące nas elementy (na przykład kartkę papieru, tablicę czy wizytówkę). Pozostaje nam jedynie kliknięcie spustu migawki w odpowiednim momencie. Niestety od przyciśnięcia potrafi minąć kilka sekund zanim Office Lens przejdzie do kolejnego kroku, czyli pokazania fotografii po obróbce. Może to jest jakiś sposób na neutralizowanie drgań ręki? Następnie możemy poprawić kadrowanie (zazwyczaj nie jest to konieczne) i zapisać zdjęcie w galerii, jako PDF (złożony tylko z jednej fotografii) lub w usługach Microsoftu. Niestety musimy wszystkie te kroki wykonywać za każdym razem. Program nie oferuje możliwości automatycznego zapisu zaraz po zrobieniu zdjęcia lub przynajmniej zapisu z pominięciem wyboru lokalizacji (ustawiając ją wcześniej menu). Jakość obrobionych fotografii jest zazwyczaj dobra, choć zdarza się, że zdjęcia wychodzą poruszone. Sama aplikacja stara się nieco poprawiać wygląd dociętych fragmentów, choć bywa, że i z odwrotnym skutkiem - niektóre zdjęcia w trybie tablicy są mocno zniekształcone. Szczególnie obrazy z projektora z jakimiś kontrastującymi elementami. Należy jednak oddać, że tekst na białej tablicy pisakowej wykonany tym trybem jest niezmiernie wyraźny (leżąca gąbka i krawędzie mniej). Oprócz tego aplikacja umożliwia również docięcie poprzednio wykonanych zdjęć. Tutaj też natrafimy jednak na pewne ograniczenia - możemy wybierać tylko po jednej fotografii do obróbki. Mimo pewnych niedociągnięć, Office Lens mogę polecić. W codziennych zastosowaniach sprawdza się co najmniej dobrze.