Office dla smartfonów z Androidem już w finalnej wersji. Microsoft właśnie wygrał z Google?

Strona główna Aktualności

O autorze

Od ponad miesiąca użytkownicy smartfonów z Androidem mogli korzystać z testowej wersji pakietu Microsoft Office na ich urządzenia. Dzięki nim firma z Redmond mogła sprawdzić swoje aplikacje na ponad 1900 różnych modelach. I wreszcie się doczekaliśmy – Word, Excel i PowerPoint debiutują na małych ekranach, dołączając do wcześniej dostępnej wersji na androidowe tablety.

W założeniu aplikacje biurowe Microsoftu na Androida miały połączyć obce sobie światy – znany z Office dla Windows wygląd i wrażenia z zupełnie przecież nieprzystającym do nich interfejsem mobilnego systemu Google'a. Redmond obiecywało pełną kompatybilność z dokumentami utworzonymi na desktopowym Office, jak również wykorzystanie znanej metafory Wstążki, by wszystkie narzędzia edycyjne i recenzenckie umieścić w zasięgu kciuków.

Testowym wersjom nie brakowało też funkcjonalności. Większość znanych z pełnego Office funkcji została zachowana, włącznie z generowaniem wykresów, wstawianiem obrazów, przypisami, formułami i tabelami. To wszystko zorientowane oczywiście na interfejs dotykowy, i trzeba przyznać, że działa całkiem nieźle. Word spisuje się jako wyświetlarka dokumentów, pozwalając czytać je jak e-booki, przesunięciami palca. Excel radzi sobie z tabelami przestawnymi i formatowaniem warunkowym. PowerPoint oddaje do użytku wszystkie animacje i przejścia.

Finalne wersje, które dzisiaj zadebiutowały w sklepie Play, przynoszą oprócz większej stabilności pracy także drobne ulepszenia w interfejsie oraz lepszą integrację z dyskami w chmurze firm trzecich, w tym Dyskiem Google, Dropboksem i Boksem. Wygląda też na to, że staną się domyślnymi aplikacjami biurowymi na Androida. Google nie może zbyt wiele tu zrobić – na mocy porozumień z ponad trzydziestoma producentami, w tym Samsungiem, LG i Sony, pakiet Microsoft Office będzie preinstalowany na smartfonach tych firm.

Przetestujcie mobilne Office na Androidzie na własną rękę. Nasze pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, widać że Microsoft postarał się w tym wypadku nie mniej, niż w wypadku wersji swojego pakietu na iOS-a. W bazie oprogramowania dobrychprogramów dla Androida znajdziecie już Worda, Excela i PowerPointa. Uwaga: minimalna wersja systemu, na której aplikacje te można uruchomić, to Android 4.4 (KitKat). Niestety użytkownicy popularnego wciąż 4.2 nie zdołają aplikacji Microsoftu uruchomić.

© dobreprogramy
s