Office 2007 na Macintoshach bez VBA

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zdecydował, że w opracowywanej właśnie wersji Office 2007 dla Maców z procesorami Intela nie będzie wsparcia dla skryptów VBA.

VBA (Visual Basic for Applications) jest skryptową odmianą języka Visual Basic 5/6, podobną do VBScript, używaną do pisania makr dla Office. Nie jest często używany przez użytkowników domowych ale ma bardzo duże znaczenie w firmach, gdzie pozwala dodawać nową funkcjonalność znacznie ułatwiającą pracę z pakietem oraz przetwarzanie danych. Użytkownicy niemający zdolności programistycznych mogą tworzyć makra poprzez rejestrację swoich czynności co pozwala na automatyzację często wykonywanych zadań.

W Office 2007 dla Mac OS X VBA zniknie i zostanie zastąpione przez AppleScript i Automator. Nie wdając się w dyskusję czy są one lepsze czy gorsze od VBA, należy zauważyć pojawiający się duży problem z kompatybilnością. Dotychczas makra tworzone na windowsowym Office mogły działać także na Office dla systemu spod znaku jabłuszka. Teraz ta kompatybilność zniknie i spowoduje, konieczność żmudnego przepisywania makr. Erik Schwiebert podaje wiele powodów, które spowodowały tę kontrowersyjną decyzję. Trudno się jednak z nimi do końca zgodzić, gdyż kompatybilność i interoperacyjność pomiędzy platformami ma bardzo duże znaczenie i pojawiające się problemy powinny zostać przez Microsoft rozwiązane. Tak się jednak nie stało. Użytkownikom nie mogącym z różnych względów przeportować makr pozostaje korzystanie z oprogramowania wirtualizacyjnego, jak np. Parallels, i uruchamianie windowsowej wersji Office.

© dobreprogramy
s