CrossOver 17 pozwolił wreszcie uruchomić Microsoft Office 2016 na Linuksie i Maku

CrossOver 17 pozwolił wreszcie uruchomić Microsoft Office 2016 na Linuksie i Maku

CrossOver 17 pozwolił wreszcie uruchomić Microsoft Office 2016 na Linuksie i Maku
10.12.2017 14:55

Ten tydzień przyniósł premierę CrossOver 17, najnowszej wersjikomercyjnego narzędzia sterowania i konfiguracji dla środowiskaWine, dzięki którym na Linuksie i macOS-ie łatwo można uruchamiaćoprogramowanie tworzone na Windows nie dysponując Windowsem. Za tęłatwość przyjdzie zapłacić co najmniej 30 dolarów – czywarto? Dla tych użytkowników Linuksa i macOS-a, którzy musząwspółpracować z partnerami korzystającymi z najnowszego MicrosoftOffice, warto zdecydowanie. CrossOver 17 po raz pierwszy bowiempozwala bezproblemowo zainstalować windowsową wersję pakietuMicrosoft Office 2016.

Obraz

Uruchomienie Office 2016 poza Windowsem było prawdziwymwyzwaniem. Było też zadaniem o najwyższym priorytecie, jakiepostawił sobie producent, firma CodeWeavers, gdy wydał rok temuCrossOver16. Wtedy to udało się uruchomić Office 2013. Do najnowszejwersji najpopularniejszego na świecie pakietu biurowego droga byłajednak daleka – Windows to skomplikowane środowisko z ogromnąliczbą wzajemnych zależności. Próby uruchamiania pod samym Winekończyly się kiepsko.

Obraz

Jak pisze Jana Schmidt na łamach bloga CodeWeavers, sukcesprzyszedł w ostatniej chwili. Po miesiącach użerania się znierejestrującymi się komponentami i fatalnymi błędami, działdeweloperski dostarczył wersję, na której można zainstalować iuruchomić Microsoft Office 2016. Niestety nie we wszystkichodmianach – zazwyczaj proces kończył się na zainstalowaniufontów i komponentu do przetwarzania XML. Jednak instalatorOffice 2016 dostępny w naszej bazie oprogramowania działa bezproblemu, przynajmniej w odniesieniu do Worda, Excela, PowerPointa iOutlooka. Uruchomienie OneNote wciąż jest niemożliwe, program żądazainstalowania funkcji Środowisko pulpitu.

Obraz

Wspomniane kluczowe narzędzia Office 2016 działają jednakdobrze i bez usterek – można powiedzieć, że ten bastionMicrosoftu został zdobyty, uzyskanie stuprocentowej kompatybilnościz Office 2016 na systemach linuksowych nie będzie już wymagałoinstalowania Windowsa w maszynie wirtualnej (co jak wiadomo, niezwalnia z prawnego obowiązku zakupu licencji). CodeWeaversprzyznaje, że pozostało to i owo do poprawienia, nowy pakietotrzymał cztery na pięć możliwych gwiazdek (działa dobrze). Dlaporównania, działanie starego Office 2010 oceniono na pięćgwiazdek (działa świetnie).

Obraz

Oprócz wspomnianego Office 2016, nowy CrossOver pozwala już teżna uruchomienie trzech ogromnie popularnych gier – League ofLegends (działa dobrze), Everquest (działa dobrze) i Everquest II(działa dobrze). Można to oczywiście zrobić za pomocą Wine iłatek do niego, jednak CrossOver pozwala to po prostu wyklikać,automatyzując proces instalacji.

Pod spodem znacząco ulepszono Wine – to nie jest żadnakonkretna wersja, którą można przypisać do znanych wydań, raczejwykorzystanie tego co najlepsze i najstabilniejsze z opensource’owegoprojektu, uzupełnione autorskimi łatkami CrossOver Office. Zanimktokolwiek się oburzy, że komercyjna firma wykorzystuje w tensposób otwarte oprogramowanie do tworzenia płatnego produktu,przypomnimy, że CodeWeavers jest głównym sponsorem rozwoju Wine,część pieniądzy z każdej zakupionej licencji na CrossOver idziewłaśnie na wsparcie rozwoju Wine, tak samo z czasem deweloperzyudostępniają na wolnej licencji swoje łatki.

14-dniowa wersja trial CrossOvera 17 dostępna jest naLinuksa, znajdziecie ją też w naszej bazie oprogramowania namacOS-a. Instalator Office 2016 pobierzecie zaś z windowsowej bazy oprogramowania, powinien bezbłędnie zainstalować się w CrossOverze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (267)