OpenSUSE 13.2 pokaże wszystko to, co najnowocześniejsze w wolnym desktopie

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnie lata dla desktopowego Linuksa przynoszą ogromne zmiany, zarówno w jądrze jak i kluczowych komponentach systemu. Niektóre z innowacji, takie jak menedżer usług systemowych systemd, stają się częścią stabilnych, powszechnie wykorzystywanych dystrybucji, o innych, takich jak nowoczesny system plików Btrfs, wciąż nie mogą doczekać się produkcyjnego debiutu. Rok 2014 zapowiada się w tej kwestii bardzo ciekawie – powinniśmy wreszcie dostać kompletny linuksowy desktop, który przyniesie wszystko to, co w opensource'owym świecie najlepsze i najciekawsze.

Deweloperzy OpenSUSE ujawnili swoje plany dotyczące wersji 13.2 systemu, która zadebiutuje rok po wydaniu wersji 13.1. Dłuższy niż w innych popularnych dystrybucjach okres wydawniczy Kameleona uległ więc jeszcze większemu wydłużeniu (z 8 do 12 miesięcy). Pozwoli to lepiej dopracować podstawowe narzędzia i infrastrukturę, ale najwyraźniej nie tylko, gdyż już teraz zapowiedziano dla tegorocznego listopadowego wydania przełomowe zmiany.

Przede wszystkim OpenSUSE 13.2 odchodzi od systemu plików ext4, wprowadzając w zamian jako domyślny system Btrfs. To bardzo śmiała decyzja, gdyż choć Btrfs pod względem listy oferowanych funkcjonalności bije ext4 i większość innych systemów plików, w tym xfs, NTFS czy HFS+ na głowę (jedynie ZFS Solarisa wydaje się wciąż bardziej zaawansowany), to do niedawna wciąż miał jeszcze problemy z wydajnością czy stabilnością. Autor tego newsa miał w zeszłym roku okazję przez miesiąc pracować na Arch Linuksie z Btrfs jako podstawowym systemem plików – i choć znaczne zmniejszenie liczby operacji I/O (w porównaniu do ext4) czy wygodne robienie migawek stanu plików (np. maszyn wirtualnych) robiły wrażenie, to po jednym wyłączeniu dostaw energii elektrycznej do budynku trzeba było przywracać wszystko z kopii zapasowej – nie udało się odzyskać danych.

Inne ważne nowości, które zobaczymy w OpenSUSE 13.2, to:

  • wprowadzenie serwera grafiki Wayland w wersji 1.4. Prawdopodobnie OpenSUSE 13.2 wciąż będzie zawierało klasyczny X.org, ale obecność waylanda w takiej dystrybucji jak OpenSUSE oznacza, że użytkownik będzie w stanie uruchomić graficzne środowisko pracy bez X.
  • skoro już mowa o graficznym środowisku pracy, to dystrybucja wykorzysta KDE Frameworks 5, wraz z najnowszymi aplikacjami z KDE Application and Platform z linii 4.x. Narzędzie konfiguracji systemu YaST korzysta z nowego frontendu, napisanego (a jakże inaczej) na Qt5.
  • zastąpienie mechanizmu initrd (używanego w procesie rozruchowym Linuksa do utworzenia ramdysku z systemem plików roota) przez dracut – jego odmianę sterowaną zdarzeniami, zapewniającą większą modularność procesu i pozwalającą pozbyć się na sztywno pisanych skryptów do realizacji konkretnych operacji. Powinno to znacznie skrócić czas uruchamiania systemu.
  • zastąpienie standardowego skryptu sieciowego ifup przez eksperymentalny framework wicked, sterowany pisanymi w XML reprezentacjami konfiguracji sieci.

Oczywiście na tym nie koniec zmian, choć za wcześnie jeszcze, by mówić o konkretach. W pierwszych kompilacjach deweloperskiej wersji openSUSE 13.2 wykorzystywany jest GCC w wersji 4.9, najnowsze wersje rpm, PackageKitu, systemd i pulseaudio. Do tego dochodzą najnowsze wersje hiperwizorów, języków programowania i baz danych (postgresql wreszcie w wersji 9.3).

Zerowy, początkowy kamień milowy prac nad nowym Kameleonem możecie pobrać tutaj. Ostrzegamy, że to wersja bardzo pre-alfa, nikt nie bierze odpowiedzialności za problemy czy ewentualną możliwość utraty danych.

Trudno dziś przewidzieć, czy tak śmiałe wydanie może okazać się sukcesem. Największe obawy budzi na pewno decyzja o zmianie systemu plików. Niewątpliwie Linux potrzebuje czegoś nowocześniejszego niż ext4, jednak nie można zapominać, że nawet Red Hat nie był gotów, by skorzystać z Btrfs, decydując się ostatecznie na wykorzystanie w RHEL7 systemu plików xfs.

© dobreprogramy
s