reklama

Opera Software aktualizuje silnik swojej przeglądarki

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Opera Software poinformowała o istotnej aktualizacji silnika renderującego Presto, który jest wykorzystywany w przeglądarkach internetowych tej firmy. Zostanie on już wkrótce wprowadzony do stabilnych wydań Opery.

Silnik Presto doczekał się aktualizacji do wersji 2.9.220 i zawiera kilka istotnych nowości. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia Ragnarok, czyli implementacja algorytmu parsowania HTML5. Gdy wszystkie przeglądarki zostaną wyposażone w parsery HTML5, problem dopasowywania stron do konkretnych przeglądarek powinien zostać wyeliminowany, gdyż specyfikacja HTML5 jasno opisuje, jak przeglądarka ma interpretować wszystkie nieścisłości w kodzie. Kolejną nowością wprowadzoną do silnika są liczne poprawki w obsłudze gradientów CSS3. Pojawiła się między innymi pełna obsługa gradientów typu radial (kołowych). Silnik doczekał się także wielu mniejszych poprawek i zmian takich jak bezproblemowa obsługa arabskich tekstów czy poprawek dla konkretnych serwisów internetowych. Twórcy podkreślają, że dzięki wprowadzonym do silnika zmianom ich przeglądarka będzie sobie o wiele lepiej radziła z najnowszymi standardami.

Chętni mogą pobrać i przetestować przygotowany przez firmę build Opery zawierający opisane wyżej nowości. Należy pamiętać, że jest to wydanie testowe i może działać niestabilnie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić