Oracle dalej walczy o przejęcie Sun Microsystems

Oracle dalej walczy o przejęcie Sun Microsystems

Wojciech Cybulski
23.11.2009 13:50, aktualizacja: 24.11.2009 12:09

Choć Oracle nie uzyskało zgody Komisji Europejskiej na zakup Sun Microsystems, kwestia przejęcia bankrutującego właściciela bazy MySQL nie jest jeszcze zamknięta - KE dała bowiem korporacji więcej czasu na przygotowanie odwołania od tej decyzji.

Europejski regulator rynku obawia się, że wykupienie Suna przez Oracle może przyczynić się do spadku konkurencji na rynku, gdyż obie korporacje posiadają w swojej ofercie produkty bazodanowe. Oracle dostało czas do 19 stycznia, by ustosunkować się do argumentacji KE, jednak firma zażądała przesunięcia terminu przesłuchania w czasie, by móc przygotować skuteczną linię obrony własnego stanowiska. KE zgodziła się z tym wnioskiem i dała firmie dodatkowy tydzień - do 27 stycznia.

Oracle musi teraz podjąć decyzję, jaką strategię działania przyjąć. Korporacja może zdecydować się na zakup Suna z wyłączeniem bazy MySQL lub spróbować ponownie przekonać Komisję Europejską, że oferowana przez Sun Microsystems baza danych nie konkuruje z jej produktami. Wielu komentatorów oraz powiązanych z MySQL osób jest zdania, że przekazie otwartej bazy Suna trzeciemu, niezależnemu podmiotowi, to jedyne sensowne wyjście z sytuacji. Jeżeli zarzuty UE są bezpodstawne, Oracle nie potrzebuje dodatkowych 7 dni by móc rozwinąć swoją argumentację. Ten dodatkowy tydzień nie zmienia także faktu, że MySQL zaciekle konkuruje z produktami Oracle takimi jak 11g - powiedział Florian Mueller, jeden z akcjonariuszy MySQL. Oczywiście w toku całego procesu pojawiały się także odmienne opinie, lecz zwolennicy całościowego przejęcia Suna stanowią zdecydowaną mniejszość wśród aktywnych obserwatorów postępowania.

Jaką decyzję podejmie Oracle i jak na argumenty korporacji zareaguje Komisja Europejska, przekonamy się pod koniec stycznia. Pozostaje mieć nadzieję, że Sun Microsystems zostanie w końcu przejęty i przejdzie konieczną restrukturyzację - w przeciwnym wypadku właściciela bazy MySQL czeka prawdopodobnie bankructwo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)