Inwestorzy przerażeni, a AMD dalej walczy, nadzieję pokładając w Windows 10

Inwestorzy przerażeni, a AMD dalej walczy, nadzieję pokładając w Windows 10

17.04.2015 15:54, aktual.: 17.04.2015 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierwszy rzut oka najnowsze wyniki finansowe AMD za pierwszykwartał nie napawają optymizmem. Wiele serwisów internetowych pisze onich wręcz jako o katastrofie. Trudno się im dziwić, liczby wyglądająnieciekawie, i to w każdym segmencie. Nawet sprzedaż czipów do konsolspadła. Ale patrząc głębiej, widać w tych liczbach iskierkę nadziei –„czerwoni” wychodzą ze strukturalnego kryzysu.

Przychód na poziomie 1,03 mld USD. Marża brutto to 32%. Przychódoperacyjny – 137 mln dolarów pod kreską. Dochód netto –180 mln dolarów pod kreską. Dla porównania w pierwszym kwartale 2014roku AMD zdołało osiągnąć przychód operacyjny na poziomie 49 mlndolarów, a dochód netto zamknęło stratą „tylko” 20 mln.Czy może być jeszcze gorzej?

A jednak wystarczy przypomnieć sobie liczby z poprzedniegokwartału, który to AMD zamknęło stratą na poziomie 364 mln dolarów.Do tego trzeba uwzględnić jeszcze jedną rzecz, podane wynikisporządzono zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami tworzeniasprawozdań finansowych (GAAP), uwzględniając w nich skreślenie nastraty biznesu z wielordzeniowymi serwerami SeaMicro, kosztującegofirmę dodatkowe 75 mln dolarów. Bez tego strata operacyjna to jużtylko 30 mln dolarów. Restrukturyzacja trwa, bez ofiar się nieobędzie.

Wyniki finansowe AMD: Q1 2015
Wyniki finansowe AMD: Q1 2015

Wyjście z biznesu *gęstych *systemówserwerowych dla wielu jest zaskoczeniem. AMD kupiło firmę SeaMicrotrzy lata temu, wydając na to ponad 330 mln dolarów, w nadziei żezdobędzie sporą część rosnącego wtedy rynku mikroserwerów, maszynwykorzystujących b. duże liczby słabych rdzeni. Wydawało się, żedobrze będzie to pasowało do wielordzeniowych procesorów AMD, nietylko tych x86, ale i zapowiadanych na przyszłość „czerwonych”ARM-ów. Pod marką tą po przejęciu pojawił się jednak tylko produkt –serwer mogący wykorzystywać procesory zarówno Intela jak i AMD, ichyba nie sprzedawał się za dobrze, gdyż do dzisiaj nie pojawiło sięnic innego. Sądzono, że AMD czeka po prostu na te ARM-owe procesory,planowane na ten rok Opterony 1100, ale wiadomo już, że ich premierasię przesunie. Może więc nikłe perspektywy tego biznesu sprawiły, żefirma zdecydowała się na „wyostrzenie i uproszczenie”swojego inwestycyjnego portfolio.

Koniec z SeaMicro: więcej takich maszyn już od AMD nie będzie
Koniec z SeaMicro: więcej takich maszyn już od AMD nie będzie

Wyniki pokazują, jak wiele„czerwoni” stracili na tym, że nie zdołali znaleźć dlasiebie pozycji na rynku mobilnym. Rosnące straty w segmencieComputing and Graphics (75 mln dolarów wobec 56 mln dolarów wczwartym kwartale) zrzucono na mniejszą sprzedaż procesorówdesktopowych i laptopowych. W pozostałych segmentach (Enterprise,Embedded i Semi-Custom, czyli czipy do konsol) udało się wyjść naplus, ale 45 mln dolarów wobec 109 mln z poprzedniego kwartału niemoże zadowalać – trzeba jednak pamiętać, że czwarty kwartał tookres świąteczny, kiedy to wyniki związane z konsolami do gier musząbyć znacznie lepsze.

Nie takich wyników spodziewali się inwestorzy (źródło: Yahoo Finance)
Nie takich wyników spodziewali się inwestorzy (źródło: Yahoo Finance)

Nowa szefowa AMD, pani Lisa Su,jest ostrożną optymistką w ocenie dalszych perspektyw swojej firmy.Liczy z jednej strony na premierę procesorów Carizzo, przynoszącychspore wzrosty wydajności i znacznie większą oszczędność energii wporównaniu do obecnie sprzedawanych Kaveri, a z drugiej strony na…Windows 10. Choć rynek komputerów osobistych wciąż jestnieprzewidywalny, to zdaniem pani Su wydanie nowego systemuMicrosoftu zwiększy zapotrzebowanie na nowe komputery. Trudnoprzewidzieć, kiedy sytuacja na rynku PC się znormalizuje, aleprzygotowujemy się na lepszą drugą połowę roku, gdy komputery zWindows 10 trafią do sprzedaży (…) premiera Windows 10 będziesilnym katalizatorem dla całego rynku– stwierdziła Su w wywiadze dla serwisu Venture Beat.

Restrukturyzacja, odcinanieniedochodowych przedsięwzięć, zapowiedź nowych obiecujących rozwiązańsprzętowych i ogólne nadzieje wiązane z Windows 10 – to mauspokoić inwestorów, póki co raczej nie zarabiających na swoichudziałach w AMD. Czy jednak uspokoi? Na razie nastroje na giełdzienie wyglądają za ciekawie, w ciągu doby akcje firmy na giełdzieNASDAQ straciły na wartości ponad 10%.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)