PDF będzie standardem ISO

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe Systems Inc. przekazało pełną dokumentację formatu PDF (Portable Document Format) organizacji AIIM (Association for Information and Image Management) dzięki czemu staje się możliwe rozpoczęcie prac nad uczynieniem PDF oficjalnym standardem ISO.

Format PDF, opublikowany 14 lat temu, stał się de facto globalnym standardem wymiany i archiwizacji dokumentów gwarantującej niezmienność wyglądu i układu na różnorodnych platformach. Od 1995 roku Adobe uczestniczyło w pracach nad różnorodnymi wariantami formatu. Powstały między innymi takie formaty jak PDF/Archive (PDF/A) i PDF/Exchange (PDF/X), które są już standardami ISO, oraz PDF dla inżynierów (PDF/E) i PDF do uniwersalnego użytku (PDF/UA), które wkrótce zostaną zaakceptowane przez ISO.

Fakt otwarcia pełnej specyfikacji głównego formatu PDF jest naturalną drogą po otwarciu większości wyżej wymienionych pod formatów i ma umożliwić użytkownikom korzystanie z PDF w większej ilości aplikacji. Decyzja Adobe jest z pewnością reakcją na popularyzację otwartego standardu OpenDocument, oraz na działania firmy Microsoft, promującej swój nowy format XPS, określany mianem zabójcy PDF.

© dobreprogramy