Pandora grozi zamknięciem

Strona główna Aktualności

O autorze

Pandora - niezwykle popularny serwis pozwalający tworzyć personalizowane, internetowe stacje radiowe podsuwające użytkownikowi muzykę w oparciu o system rekomendacji Music Genome Project - po ograniczeniu swoich usług wyłącznie dla użytkowników z terytorium USA, teraz ustami założyciela Tima Westergrena grozi, że dalsza polityka wytwórni i reprezentujących je stowarzyszeń zbiorowego zarządzania prawami autorskimi doprowadzi go do bankructwa.

Westergren twierdzi, że w chwili obecnej Pandora oddaje 70% ze swoich 25 mln USD rocznego przychodu wytwórniom i to powoduje, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, będzie zmuszona zakończyć swoją działalność. Z podobną - a często nawet gorszą - sytuacją zmagają się inne internetowe stacje radiowe.

Jak zauważa Mike Arrington, stacje radiowe kupują prawa do emisji muzyki po różnych stawkach w zależności od sposobu nadawania. Amerykańskie naziemne stacje radiowe nadające na pasmach FM/AM nie płacą nic, albo nawet to one wystawiają rachunki za szczególnie przychylne traktowanie różnych artystów. Jednak stacje satelitarne płacą już 1,6 centa za godzinę przekazu do jednego użytkownika. Z kolei Pandora oraz inne radia internetowe, według obecnych ustaleń, przynajmniej do roku roku 2010 zobowiązane są za płacić za dokładnie to samo aż 2,91 centa. Przemysł muzyczny nie widzi w tym żadnej niesprawiedliwości i sugeruje wypracowanie bardziej innowacyjnych modeli biznesowych.

Zeszłoroczne protesty przeciw tej jawnej dyskryminacji nic nie dały i prawdopodobnie w najbliższym czasie niewiele się zmieni. Być może dopiero bankructwo Pandory - z usług której korzysta milion słuchaczy dziennie i której aplikacja jest na liście 10 najpopularniejszych dodatków do iPhone'a - spowoduje, że wytwórnie pochylą się nad tym problemem z większym zrozumieniem.

© dobreprogramy