Pendolino bez Internetu przynajmniej do wakacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Albo szybko albo z WiFi będziemy podróżować przynajmniej do wakacji. Negocjacje między PKP Intercity, T-Mobile i producentem pociągów niebezpiecznie się przeciągają, więc montaż punktów dostępowych i anten jeszcze nie ruszył.

Chodzi oczywiście o pieniądze. PKP Intercity współpracuje z T-Mobile nad wprowadzeniem dostępu do Internetu i różnych dodatkowych usług w pociągach. Producent pociągów Pendolino, firma Alstom, jednak nie chce zgodzić się na to, by montażem sprzętu sieciowego zajął się podwykonawca operatora. Alstom nie życzy sobie, aby bez uzgodnienia położony został choć metr kabla czy przykręcona została jedna śrubka przy antenie… których ma być pięć na każdym wagonie każdego pociągu. Ponadto firma podobno nie chce udostępnić planów wagonów i zarzeka się, że jeśli choć w jednym z wagonów wprowadzone zostaną najmniejsze zmiany, nie uzna gwarancji na żaden z 20 pociągów, które są na stanie PKP Intercity.

Alstom złożył ofertę montażu sprzętu sieciowego, ale na to z kolei nie chce przystać operator. Kolejnym sposobem na wątpliwej jakości kompromis jest oferta nadzoru nad montażem. Producent pociągów zaproponował współpracę, doradztwo i nadzór… za jedyne kilka milionów złotych. PKP Intercity już wydał po 80 milionów na każdy z pociągów.

Można mieć pretensje do firmy Alstom za to, że rzuca przewoźnikowi kłody pod nogi. Można też ubolewać nad nieporadnością PKP Intercity, który nie zadbał o odpowiedni zapis w kontrakcie i nie zarezerwował sobie prawa do ingerencji w poszycie kupionych za ciężkie pieniądze pociągów. Niczego to jednak nie zmieni w sytuacji pasażerów, którym obiecywano lepszą jakość podróży. Miejmy nadzieję, że z Dartami, które PKP Intercity zamierza kupić od bydgoskiej Pesy, nie będzie takich problemów.

Tymczasem w „normalnych” pociągach przewoźnika dwa dni temu ruszyły testy dostępu do platformy player.pl. Podróżni mogą już korzystać z biblioteki filmów, seriali i bajek na swoich urządzeniach. W sumie jest ich ponad 15 tysięcy, przy czym niektóre dostępne są tylko na player.pl. Aby skorzystać z oferty należy połączyć się w pociągu z punktem dostępowym T-Mobile, wejść na stronę lub pobrać aplikację, a następnie zarejestrować się w usłudze. Na razie wszystko jest bezpłatne i można oglądać bez ograniczeń. Docelowo będzie kosztować 4,99 zł za dobę, ale dostęp nie zostanie odcięty po zakończeniu podróży.

© dobreprogramy
s