Pendolino długo jeszcze bez Wi-Fi, podróżnym zostają własne smartfony

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nowoczesność składów Pendolino miała przejawiać się nie tylko w ich szybkości, niezłej jak na możliwości torów, ale i w usieciowieniu – pasażerowie przez całą podróż mieli cieszyć się swobodnym, szerokopasmowym dostępem do Sieci. I na tym stanęliśmy, do dziś podróżującym Pendolino pozostaje korzystanie z własnego internetu mobilnego. Tak może być nawet do 2018 roku.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na rozmowę z Jarosławem Oniszczukiem, członkiem zarządu PKP Intercity, donosi o poważnej przeszkodzie na drodze do uruchomienia w pociągach Pendolino dostępu do Internetu po Wi-Fi. Chodzi o dokumentację przetargową, w której nie znalazł się warunek wyposażenia pociągów w punkty dostępowe Wi-Fi.

Kierownictwo PKP Intercity prowadzi w tej sprawie rozmowy z firmą Alstom, producentem Pendolino, w nadziei, że na tym etapie zdoła naprawić swój błąd, ale jak to określono, negocjacje są trudne.

Jarosław Oniszczuk podkreśla, że zarządowi bardzo zależy na wprowadzeniu Wi-Fi do Pendolino, bo widzi potrzeby pasażerów. PKP Intercity nie może sobie jednak pozwolić na zamontowanie sprzętu, który nie odpowiada wymogom (a najwyraźniej coś takiego oferuje Alstom). Dlatego wciąż praktycznie niczego nie ustalono, trudno podać nawet przybliżony termin wprowadzenia Wi-Fi w pociągach. Może to być nawet w 2018 roku, i to nie od razu, ale etapami, w kolejnych składach Pendolino.

Póki co PKP Intercity oferuje we współpracy z T-Mobile dostęp do Sieci po Wi-Fi we wszystkich pociągach EIC. Kto takim pociągiem jechał, ten wie, że daleko mu do doskonałości, na pewno nie jest to szerokopasmowa usługa, pozwalająca pasażerom na komfortowe korzystanie z multimediów.

© dobreprogramy