Plasma nie musi być ciężka. Netrunner CORE to małe i zwinne distro z KDE

Strona główna Aktualności
image

O autorze

KDE Plasma kojarzy się z jednej strony z ogromnymi możliwościami personalizacji pulpitu i świetnie zintegrowanym środowiskiem roboczym, z drugiej jednak strony ze sporym zapotrzebowaniem na zasoby komputera. Na tych słabszych laptopach, nie mówiąc już o komputerkach jednopłytkowych, lepiej dystrybucji takich jak OpenSUSE czy Kubuntu nie instalować. Nie oznacza to jednak, że do Plasmy bez Core i5 lepiej nie podchodzić. Zespół rozwijający Netrunnera przygotował odmianę Core swojej dystrybucji, która działa bardzo dobrze zarówno na słabszych maszynach fizycznych, jak i w ograniczonych co do zasobów maszynach wirtualnych.

Już po uruchomieniu nośnika instalacyjnego w trybie Live można odczuć, jak szybka jest Plasma w Netrunnerze Core i jak dopracowane są komponenty pulpitu. Poza instalowaniu jest zaś jeszcze lepiej. Bazujący na Debianie 8 (Jessie) system oferuje może nie najnowszy, ale sprawdzony i stabilny zestaw oprogramowania, na bazie Linuksa 4.7, bibliotek Qt 5.7.0, środowiska Plasma 5.7.5, KDE Frameworks 5.27 oraz KDE Applications 16.04.

NetRunner Core przynosi też kilka ulepszeń, które pozwolą lepiej dopasować system do scenariuszy, w jakich może on być wykorzystywany. Aplet Plasma Services pozwala jednym kliknięciem wyłączyć wymagające usługi KDE, takie jak Akonadi (przechowywanie i zarządzanie informacjami osobistymi), Baloo (semantyczna wyszukiwarka), Krunner (uniwersalny launcher aplikacji) oraz KWallet (portfel do przechowywania wszystkich haseł).

Zastosowano na pulpicie proste menu startowe (Simple Menu), które działa bardzo szybko i przypomina nieco stare menu ChromeOS-a, w systemie znajdziemy także usługę NoVNC, działającą już w momencie startu. Daje ona zdalny dostęp do desktopu przez przeglądarkę na innym komputerze (na porcie 5900).

Oprócz standardowej, 64-bitowej wersji x86, przygotowano także wersję Netrunnera CORE skompilowaną na ARM, dla jednopłytkowego komputerka Odroid C1. Pobrać je możecie ze strony dystrybucji (zarówno z FTP jak i przez BitTorrenta). Wysoce zoptymalizowane środowisko pracy i stabilna baza, jaką jest Debian 8 sprawiają, że możemy śmiało to lekkie distro polecić wszystkim tym, dla których Xfce (nie mówiąc już o Openboksie) jest niewystarczające.

© dobreprogramy