Linux Mint 18 KDE to najbardziej dopracowana dystrybucja z Plasmą

Linux Mint 18 KDE to najbardziej dopracowana dystrybucja z Plasmą

Linux Mint 18 KDE to najbardziej dopracowana dystrybucja z Plasmą
11.09.2016 19:12

Zainteresowani dobrą dystrybucją Linuksa z KDE/Plasma nie mieliostatnio łatwo. OpenSUSE dla wielu może być trudne doprzełknięcia, najnowsza Mandriva LX 3.0, choć bardzo innowacyjna,miewa sporo problemów z instalacją i sprzętem, a te wszystkiepochodne Archa – no cóż, jak ktoś lubi żyć w konsoli… A co zKubuntu, zapytacie? Ostatnie Kubuntu 16.04 okazało się bardzoniedopracowane, do takiego stopnia, że potrafiło się zawiesić pouruchomieniu narzędzia do instalacji sterowników karty graficznej,a środowisko Plasma zaliczało jedną awarię po drugiej. Nadesktopy trafia jednak nowa odmiana LinuxMinta 18 ze środowiskiem KDE, której trudno cokolwiek zarzucić– działa naprawdę świetnie.

Wykorzystujący swoje podstawowe środowisko graficzne Cinnamonwydanie Linux Minta 18 „Sarah” przyszło z końcem czerwca. Poponad dwóch miesiącach dostajemy wersję ze środowiskiem Plasma,która jest warta szczególnego zainteresowania choćby ze względuna zapowiedziany okres wsparcia – poprawki, łatki i uaktualnieniabędziemy dostawać do 2021 roku.

Domyślny pulpit Minta 18 KDE
Domyślny pulpit Minta 18 KDE

Mint 18 „Sarah” z KDE bazuje na Ubuntu 16.04 LTS, przynoszącnie tylko ulepszony pulpit i uaktualnione oprogramowanie, ale teżnieco usprawnień w mechanizmach systemowych. Zacznijmy jednak odpodstaw systemu: to Linux 4.4 i systemd 229. Zamiast staregonarzędzia apt z czasów Linux Minta 3.1, będącego wygodnym skrótemdo apt-get i pokrewnych poleceń, dostajemy nowego apta, wziętegoprosto z Debiana, z odmienną, lepszą składnią. Przykładowo: dozainstalowania pakietu z repozytorium wystarczy teraz polecenie aptinstall, pokaże ono przy tym pasek postępu podczas instalacji.

Klienta Steam zainstalujemy jednym kliknięciem
Klienta Steam zainstalujemy jednym kliknięciem

Do systemu trafił demon thermald, potrafiący znacznie lepiejzarządzać obciążeniem procesora i obniżyć temperaturę jegopracy, a także domyślne wsparcie dla systemów plików Btrfs orazexFAT. Menedżer aktualizacji pozwala teraz przeglądać i instalowaćaktualizacje kernela, niezależnie od normalnych aktualizacji,znacznie też lepiej wyjaśnia początkującym użytkownikom, jakdziałają poszczególne polityki aktualizacji.

Menedżer aktualizacji i nowa biblioteka tapet
Menedżer aktualizacji i nowa biblioteka tapet

Najważniejsza dla dystrybucji z KDE jest jednak sama Plasma.Tutaj dostajemy to środowisko w wersji 5.6, wraz z menedżerem sesjiSDDM. Aktualizacje dostarczane są przez repozytorium PPA z Kubuntu.Musimy podkreślić – to obecnie najlepiej działająca,najstabilniejsza dystrybucja z Plasmą, jaką napotkaliśmy. Działabezbłędnie zarówno na zintegrowanej grafice Intela, jak i kartamiNvidii (pod własnościowymi sterownikami). Nowości, jakie przynosiPlasma 5.6, zobaczyć możemy w poniższym wideo:

KDE Plasma 5.6 Released – Here's What's New

Warto wspomnieć, że deweloperzy Minta zdecydowali się nieprzejmować specjalnie kwestiami „czystości” WolnegoOprogramowania i w swoich repozytoriach umieścili sporo rzeczy,które Richardowi Stallmanowi by się nie spodobały. Tak więcbezpośrednio z menedżera oprogramowania zainstalujemy nie tylkoniewolne sterowniki, ale też np. klienta Steam, klienta Spotify,klienta Dropboksa, komunikator Skype czy kultowego Minecrafta.

Nowego Minta 18 KDE najszybciej pobrać za pomocą BitTorrenta(plik.torrent), lista serwerów FTP znajduje się na bloguprojektu. Zapraszamy do pobierania i instalowania – podzielciesię w komentarzach swoimi wrażeniami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (397)