reklama

Po roku prac nowy ReactOS – i zapowiedź Thorium Core, alternatywy dla Windows w chmurze

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ostatni raz o ReactOS-ie, opensource'owym klonie Windows, mającym użytkownikom dać możliwość uruchamiania aplikacji win32 na czymś innym, niż tylko kontrolowana przez Microsoft platforma systemowa, pisaliśmy ponad rok temu. Potem zrobiło się cicho, ale na szczęście nie oznacza to, że ta ambitna i ważna dla IT inicjatywa upadła. Jest wręcz przeciwnie – wczoraj udostępniono wersję 0.3.16 systemu, która, jak twierdzą autorzy, kładzie podwaliny pod wiele funkcjonalności, które będą zauważalne dla końcowych użytkowników.

Jednym z najważniejszych osiągnięć roku prac jest ukończenie przepisywania usługi CSRSS Windows, odpowiedzialnej za obsługę przestrzeni użytkownika, przede wszystkim konsoli win32 i wątków, oraz wyłączanie interfejsu graficznego. Rozpoczęto też prace nad przepisaniem biblioteki Microsoft Shell, zapewniającej dostęp do rozmaitych obiektów niezbędnych do uruchamiania aplikacji i zarządzania systemem, w ramach hierarchicznej przestrzeni nazw.

Z pozostałych zmian pod maską warto zauważyć nowy sterownik sieciowy dla popularnego chipu RTL8139, dzięki któremu ReactOS może wspierać wirtualny interfejs sieciowy na nowych wersjach emulatora QEMU.

Końcowi użytkownicy zauważą przede wszystkim wsparcie dla skórek interfejsu graficznego Windows. Domyślnie są one wyłączone, ale bez problemu można je włączyć, by obejrzeć skórkę Lautus, przygotowaną przez członka społeczności ReactOS-a, Macieja Janiszewskiego.

Jak w praktyce sprawuje się najnowsza wersja ReactOS-a? To wciąż jest wersja alfa systemu, nie ma co liczyć tu na stabilność. Dobrze działa więc instalator systemu, ale już sam desktop potrafi się zawieszać bardzo często. Narzędzia administracyjne, w tym menedżer pakietów (którego mogłoby ReactOS-owi pozazdrościć oryginalne Windows, działają bardzo dobrze). Co do innych aplikacji – jest różnie. Można na przykład zainstalować Firefoksa 26, ale jego uruchomienie kończy się awarią. Z kolei dobrze działa pod ReactOS-em klasyczna Opera. Można nawet, dzięki bibliotekom Wine, uruchamiać proste gry, takie jak Diablo II czy Chromium BSU.

Przy okazji wydania 0.3.16, deweloperzy ReactOS-a wspomnieli o bardzo zaskakującym projekcie, który jeśli się powiedzie, może przynieść poważne konsekwencje dla całego ekosystemu Windows. Na Kickstarterze trwa właśnie zbiórka na Thorium Core Cloud Desktop – komercyjną dystrybucję ReactOS-a, budowaną z myślą o chmurach obliczeniowych. Thorium Core w zamierzeniu pozwoliłoby uruchamiać dowolne oprogramowanie dla Windows, tak desktopowe i serwerowe, ze znacznie mniejszym narzutem, niż są wstanie zrobić to „okienka” z Microsoftu.

Co szczególnie jednak istotne, możliwe byłoby w ten sposób uruchamianie licznych aplikacji Windows bez ponoszenia znacznych kosztów licencji (tak produktowych jak i dostępowych) Windows Servera, bez ograniczeń co do wirtualizacji, wykorzystanych zasobów sprzętowych czy konfiguracji systemu.

Za Thorium Core stoi główny deweloper ReactOS-a, Aleksiej Bragin, który za zgromadzone na Kickstarterze pieniądze chce zatrudnić najlepszych programistów z Moskwy do pracy nad modułami systemu. Obiecał on też, że przyciągnie do prac swoich studentów ze słynnej Baumanki, czyli moskiewskiej politechniki (Bragin wykłada tam przedmiot o nazwie Systemy Operacyjne).

Jak do tej pory udało się zebrać na Thorium Core niespełna 24 tys. dolarów, z planowanej kwoty 120 tys. dolarów. Do końca zbiórki pozostało 13 dni. Jeśli jesteście zainteresowani ReactOS-em, warto się chyba dorzucić do tego projektu. Póki co samą wersję 0.3.16 (obraz instalacyjny jak i obrazy maszyn wirtualnych) ReactOS-a pobrać można ze strony reactos.org/pl/pobierz-reactos.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama