Darmowy notatnik w chmurze Microsoftu szybki jak superkomputer z 2003 roku

Darmowy notatnik w chmurze Microsoftu szybki jak superkomputer z 2003 roku

Darmowy notatnik w chmurze Microsoftu szybki jak superkomputer z 2003 roku
22.05.2017 14:58

Jedną z najciekawszych (a niezbyt dobrze znanych) usługdziałających na chmurze Microsoft Azure jest Azure Notebooks.Zapewnia ona proste, interaktywne środowisko programowania typu REPL– użytkownik wprowadza polecenia, których wynik jest od razuwypisywany na ekran. Firma z Redmond zdecydowała się wykorzystać wtym celu popularny opensource’owy notatnik Jupyter,z modułami obsługi języków Python, R oraz F#. Korzystanie z niegojest całkowicie darmowe (także do zastosowań komercyjnych), coczyni z Azure Notebooks świetne narzędzie nie tylko dla studentów.Ale co właściwie można dostać za darmo?

Świetnym darmowym systemem obliczeń typu REPL jest niewątpliwieMathematica firmy Wolfram Research. Darmowym jednak tylko wtedy, gdyuruchomimyją na słabiutkim komputerku Raspberry Pi. By odpalićMathematikę na pececie o konkretnej mocy obliczeniowej, przyjdziezapłacić niemałe pieniądze, szczególnie gdy chcemy wykorzystaćto narzędzie zawodowo.

Microsoft zaoferował tymczasem w chmurze narzędzie, w którymjedynym deklarowanym ograniczeniem jest 4 GB pamięci dostępnejprogramowi uruchamianemu w ramach notatnika – jeśli jeprzekroczymy, otrzymamy komunikat o błędzie. Co jednak z mocąobliczeniową, jaką realnie taki notatnik w chmurze oferuje?Sprawdził to ostatnio Mike Croucher, informatyk z University ofSheffield, autor świetnego bloga dla wszystkich zainteresowanychmatematyką i informatyką teoretyczną – walkingrandomly.com.

Przygotował prostybenchmark w Pythonie, przeprowadzający mnożenie dwóch losowychmacierzy, jednej z najpopularniejszych operacji wykorzystywanych wwielu dziedzinach nauki. Po wgraniu go do AzureNotebooks, okazało się, że chmura Azure zapewnia procesowiobliczeniowemu szczytowo 263 GFLOPS!

Obraz

To świetny wynik jak na darmową usługę – biorąc pod uwagęto, że jeden węzeł uniwersyteckiego superkomputera na bazie XeonaE5-2630 oferuje około 500 GFLOPS, a nowy laptop z procesoremi7-7700HQ wyciąga 153 GFLOPS. Jak szacuje Mike Croucher,superkomputer o takiej mocy obliczeniowej, jaką dysponuje darmowainstancja Jupytera w chmurze Azure, mógłby pozostać na liścieTop500 najszybszych maszyn świata do czerwca 2003 roku.

Interaktywne wprowadzenie do Pythona w Microsoft Azure Notebooks
Interaktywne wprowadzenie do Pythona w Microsoft Azure Notebooks

Z Microsoft Azure Notebooks możecie skorzystać tutaj.Wystarczy mieć ważne konto Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)