Policja zabezpieczyła nielegalne płyty o wartości 1 mln złotych

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej w Sosnowcu zabezpieczyli wczoraj ok. 3000 płyt CD wraz z trzema nagrywarkami znajdującymi się w nielegalnej wytwórni płyt. Wstępnie straty oszacowano na 1 mln zł.

Piraci "reklamowali" swoją ofertę poprzez stronę internetową. Znalazły się na niej popularne programy i gry komputerowe. Policja prowadziła obserwację przez kilka miesięcy. Wśród dowodów przeciwko firmie łamiącej prawa autorskie znalazły się między innymi, zdjęcia osób wysyłających nielegalny towar, jak również tych, które go odbierały.

Zarówno sprzedającemu jak i nabywcom grożą poważne konsekwencje prawne. Poszkodowani producenci mogą dochodzić swoich praw na drodze karnoprawnej jak i cywilnoprawnej. Zgodnie z polskim prawem, przestępstwem może być zarówno dystrybucja nielegalnego oprogramowania jak i nielegalne kopiowanie programów na własne potrzeby w większej liczbie kopii niż zezwala na to licencja. W typowej sytuacji oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

© dobreprogramy
s