Potrzebujesz nośnika instalacyjnego Windows 8.1? Microsoft znacznie ułatwił jego przygotowanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft uprościł do granic możliwości proces przygotowywania nośnika instalacyjnego dla Windows 8.1. Dotychczasowe, dość skomplikowane procedury przygotowywania pendrive'a czy płyty DVD z obrazu ISO odchodzą do lamusa – nowe oficjalne narzędzie pozwala gotowy nośnik „wyklikać” w kreatorze.

Wielu użytkowników Windows 8.1 po prostu nie dysponuje nośnikiem z instalatorem systemu. Jeśli nabyli np. komputer z preinstalowanym Windows 8, a później przechodzili proces aktualizacji z „ósemki” do 8.1, a następnie obowiązkowego 8.1 Update 1, to każdorazowe wyczyszczenie dysku oznaczało dotąd dla nich konieczność mozolnego przechodzenia całego procesu instalacji Windows, a następnie aktualizacji poprzez kolejne wersje.

Przygotowanie nośnika instalacyjnego, np. z dostępnego w TechNecie obrazu Windows 8.1 Enterprise, było jeszcze względnie łatwe. Dostanie się do obrazu Windows 8.1 z Windows Store i przeniesienie go na nośnik było znacznie trudniejsze, przynajmniej w porównaniu do procesu tworzenia instalacyjnego obrazu OS X ze sklepu Mac App Store. Wciąż jednak nie były to rozwiązania, które można byłoby polecić mniej znającym Windows osobom. Ich czasochłonność sprawiała zaś, że niejednokrotnie użytkownicy sięgali po przygotowane przez scenę obrazy systemu dostępne w sieci BitTorrent – z całym wiążącym się z tym ryzykiem.

Microsoft wreszcie odpowiedział na potrzeby. Udostępnione właśnie narzędzie Windows Installation Media Creation Tool pozwala na stworzenie takiego nośnika każdemu. Wystarczy dysponować PC z Windows 7 lub późniejszym, pendrive (co najmniej 4 GB) lub czystą płytą, by stworzyć obraz w odpowiedniej dla siebie wersji. Możemy wybrać język (dostępny jest polski), edycję (8.1/Pro/N) i architekturę (32- lub 64-bitową). Potem pozostaje wybrać między USB a DVD – i poczekać, aż pliki znajdą się na dysku.

Przygotowany pendrive można od razu wykorzystać do zainstalowania systemu, podczas gdy obraz ISO na DVD musimy wypalić dowolnym przeznaczonym do tego programem. Uwaga: użytkownicy korzystający z tego narzędzia na Windows 7, muszą dysponować ważnym kluczem dla wybranej wersji Windows 8.1. Powinny działać tu OEM-owe klucze dla Windows 8. Na Windows Vista i XP uruchomienie programu jest niemożliwe.

Windows Installation Media Creation Tool możecie pobrać z naszego repozytorium.

© dobreprogramy
s