reklama

Procesory Ryzen dostaną od AMD sterowniki na Windows 7 (aktualizacja)

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Aktualizacja

AMD odcięło się od krążących po Sieci informacji, deklarując, że jedynie testowało Ryzena na Windows 7, jednak sterowniki zostaną udostępnione tylko na Windowsa 10.

Microsoft robi co może, aby skłonić użytkowników do porzucenia starszych wersji Windowsa i migracji na „dziesiątkę”. Najskuteczniejszym jak dotąd posunięciem jest układ z Intelem – nowe procesory Kaby Lake są oficjalnie wspierane tylko przez Windows 10, sterowników dla „siódemki” nie będzie… chyba że Intel zmieni zdanie, zmuszony posunięciem konkurencji. Serwis HotHardware ujawnił, że nowe procesory AMD Ryzen, które zadebiutują na rynku już w marcu, będą oficjalnie wspierane także przez Windows 7.

Decyzja AMD o wydaniu sterowników dla Ryzena (jak i całej platformy AM4) to poważny kłopot dla Microsoftu. W świecie, gdzie ok. 40% użytkowników PC (dane StatCountera) wciąż korzysta z systemu wydanego w 2009 roku i świetnie się z nim czuje, zrealizowanie wizji jednego systemu-usługi na wszystkich urządzeniach nie wydaje się możliwe.

Ogłoszenie przez Intela rezygnacji ze wsparcia starszych Windowsów na platformie Kaby Lake (a wcześniej sugerowano, że nawet Skylake) oznaczało jednak, że w pewnym momencie nie będzie już nowych komputerów, na których uruchomilibyśmy starsze „okienka” – czyli dokładnie to, o co Microsoftowi chodzi. Windows 7 „organicznie” odejdzie z rynku – i może uda się uniknąć powtórki z rozrywki z Windows XP, które choć porzucone, wciąż żyje życiem pośmiertnym, według różnych statystyk używane przez nawet 10% internautów.

Ryzen ze sterownikami dla Windowsa 7 zmienia sytuację. Procesory AMD, które pod względem wydajności dorównywać mają najnowszym czipom Intela (a pod względem zużycia energii nawet z nimi wygrywać) będą mogły być wykorzystane do budowania nowoczesnych komputerów, które zachowają jednak kompatybilność z Windowsem 7 – systemem, który otrzymywać łatki będzie do 2020 roku.

Dla AMD to automatyczne zgarnięcie sporego segmentu rynku. Co nowego Intel ma do zaoferowania tym, którzy nie chcą „dziesiątki”? Wszyscy ci, którzy z tego czy innego powodu chcą uniknąć Windowsa 10, wybiorą procesory AMD, które tym razem wreszcie zdołają zapewnić potrzebną wydajność. A przez kolejne trzy lata wiele może się zdarzyć.

Może więc, gdy w 2020 roku przyjdzie kres wsparcia dla Windowsa 7, niejeden z jego użytkowników zdecyduje się zainstalować na swoim komputerze jakieś Ubuntu 20.04 czy inne linuksowe distro. Oficjalne wsparcie dla architektury AMD Zen znajdziemy już w przygotowywanym właśnie Linuksie 4.10.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama