Przeglądarkowe alternatywy rosną w siłę

Strona główna Aktualności

O autorze

Według przeprowadzanego przez firmę Gemius SA badania gemiusTraffic za miesiąc sierpień b.r., coraz więcej użytkowników odwiedzających polskie witryny internetowe przesiada się z Internet Explorera na Firefoksa i Operę. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego popularność IE spadła z blisko 80% do około 71%. Stało się to oczywiście kosztem wzrostu popularności przeglądarek alternatywnych. Tendencję tą może popsuć jednak Internet Explorer 7, który mimo statusu beta, dynamicznie zwiększa udział w rynku, a wkrótce nastąpi premiera jego wersji finalnej.

Dominacja produktu Microsoft jest dużo mniejsza ale mimo to jego popularność w dalszym ciągu robi wrażenie. Wśród IE najpopularniejsza jest oczywiście "szóstka" z wynikiem 67,9%, druga w kolejności "piątka" to tylko 2,2%. Interesujące jest, że Internet Explorer 7, który nie został wydany jeszcze jako produkt finalny, zdobył już 0,7% rynku. Wśród pozostałych przeglądarek najpopularniejsze są aplikacje z rodziny Mozilla (ponad 23%), przede wszystkim Firefox z udziałem 21,4%, którego popularność w ciągu roku zwiększyła się o blisko 60%. Następnie jest Opera (blisko 6,5%), wśród której wyniki rozkładają się przede wszystkim na wersję 9. i 8. (odpowiednio 3,2 i 2,6%). Tu wzrost (liczony dla wszystkich wersji) wyniósł około 80%.

Wzost udziału przeglądarek alternatywnych jest przy tym coraz większy. Według najnowszego badania gemiusTraffic za okres 29 sierpnia - 4 września, IE 6 zanotowało dalszy spadek 0,6% punktu procentowego, podczas gdy Firefox zanotował wzrost o 0,6%, a Opera 9 o 0,2% (w tym ostatnim przypadku to jednak raczej "zasługa" Opery 8, która zanotowała spadek w analogicznej wysokości). Wzrost zaliczył też Internet Explorer 7 o 0,1%.

Warto te wyniki skonfrontować z systemem statystyk Stat.pl, który monitoruje oglądalność naszego serwisu. Co prawda, także wśród naszych Czytelników prym wiedzie Internet Explorer ale już "tylko" z wynikiem 58,6%. Wśród różnych wersji IE lwią część stanowi wersja 6. (56,2%), a udział "siódemki" wynosi blisko 50% więcej niż średnie wyniki tj. ok. 1%. Wśród pozostałych przeglądarek dominuje rodzina Mozilla (30,8%), przede wszystkim Firefox (28,7%). Trzecią grupę stanowi rodzina przeglądarek Opera (10,6%), wśród których największą grupę stanowi Opera 9 z wynikiem 7,2%. Wyniki podajemy za ub. miesiąc.

Dla ścisłości musimy nadmienić, że wszystkie prezentowane wyniki dotyczą oglądalności polskich witryn zarówno przez użytkowników łączących się z Polski, jak i z innych krajów. Nie ograniczaliśmy wyników tylko do internautów przebywających w kraju ponieważ wielu naszych rodaków łączy się z zagranicy (w przypadu naszego serwisu, głównie z Wielkiej Brytanii). Jednak gbyby brać pod uwagę wyniki użytkowników łączących się tylko z terenu Polski to wyniki dla "wielkiej trójcy" tj. Internet Explorer 6, Firefox 1.x i Opera 9 kształtowały by się odpowiednio na poziomie 65,9, 22,6 i 3,7% (w przypadku badania gemiusTraffic za sierpień) i 65,5, 22,9 i 3,9% (gemiusTraffic za okres 30 sierpnia - 4 września).

Przy tej okazji warto też wspomnieć, że według najnowszego badania Megapanel PBI/Gemius liczba internautów w Polsce w czerwcu 2006 roku wyniosła 12.644.681 i wzrosła w stosunku do czerwca ub.r. o ponad 29%! Kolejny rekord oglądalności zanotowały też dobreprogramy. Według Stat.pl, w sierpniu zanotowaliśmy blisko 1,7 mln tzw. unikalnych użytkowników (dokładnie 1.693.301), którzy wygenerowali około 17,5 mln odsłon.

© dobreprogramy
s