Przetestuj SoftMaker Office 2016: czy może zastąpić Microsoft Office?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Firma SoftMaker Software GmbH ogłosiła rozpoczęcie testów beta linuksowej wersji jej flagowego pakietu biurowego SoftMaker Office 2016. To własnościowe oprogramowanie reklamowane jest jako najbardziej zaawansowany odpowiednik pakietu Microsoft Office, w pełni z nim kompatybilny, szybko działający i co najważniejsze, w przystępnej cenie. Co szczególnie ciekawe, o ile inne alternatywne pakiety koncentrują się na zaoferowaniu odpowiedników Worda, Excela i PowerPointa, tu niemiecki producent zamierza zaoferować też odpowiednik dla klienta poczty Outlook.

Do testowania nowej wersji swojego pakietu producent zaprosił wszystkich użytkowników desktopowego Linuksa, bez względu na używaną przez nich dystrybucję. Oferowane są 32- i 64-bitowe paczki DEB i RPM, a dla doświadczonych użytkowników także instalator konsolowy. Po zainstalowaniu dostaniemy edytor tekstu TextMaker, arkusz kalkulacyjny PlanMaker oraz program do tworzenia prezentacji Presentations. A co z klientem poczty? Tu zdecydowano się na wykorzystanie popularnego Thunderbirda. Stworzono dla niego autorskie rozszerzenia i łatki, ulepszające interfejs i w pełni integrujące tego klienta poczty z niemieckim pakietem biurowym.

Po zainstalowaniu programu powinniśmy spodziewać się przede wszystkim szybkości – i faktycznie, SoftMaker Office 2016 nie tylko uruchamia się kilkukrotnie szybciej od LibreOffice 5.0, ale też zapewnia znacznie bardziej responsywny interfejs użytkownika, rysowany z wykorzystaniem OpenGL i w wielu wątkach, wykorzystując możliwości wielordzeniowych procesorów. Dodano też możliwość podglądu zmian formatowania na żywo, zarządzanie wersjonowaniem dokumentów, edycji grafiki bezpośrednio w dokumencie oraz eksportu plików PDF (ze wsparciem dla tagów, zakładek i śledzenia zmian).

Sam edytor tekstu otrzymał mechanizm eksportu dokumentów do formatu EPUB (co docenią użytkownicy czytników e-booków) wstawiania wykresów 2D i 3D w ponad 80 różnych stylach i nowy moduł drukowania naklejek, podobno zgodny z praktycznie wszystkimi naklejkami na rynku. Zwiększono też kompatybilność z dokumentami ODT używanymi przez LibreOffice.

Arkusz kalkulacyjny ma radzić sobie teraz z ogromnymi dokumentami, mającymi milion wierszy i 16384 kolumn. Dodano kilkadziesiąt nowych funkcji matematycznych, oraz co chyba najistotniejsze dla użytkowników Excela, w pełni z nim zgodny mechanizm tabel przestawnych i formatowania warunkowego. Z kolei narzędzie do prezentacji wprowadza możliwość prezycyjnego ustawiania obiektów względem siebie, napisany na nowo moduł tabel i możliwość edycji w trybie pełnoekranowym.

Wydanie finalne SoftMakera 2016 planowane jest na grudzień. Wersja standardowa w przedsprzedaży kosztuje niecałe 60 euro (z VAT) – licencja upoważnia nas do używania programu na trzech komputerach jednocześnie w obrębie jednej firmy czy gospodarstwa domowego. Wersja profesjonalna kosztuje niecałe 80 euro, przynosi dodatkowo cztery profesjonalne słowniki Berlitza – angielsko-niemiecki, angielsko-francuski, angielsko-włoski i angielsko-hiszpański. Za 35 euro aktualizację mogą kupić posiadacze licencji na poprzednie wersje SoftMaker Office lub Ashampoo Office.

Wersję beta pobrać można ze strony producenta, konieczne jest podanie swojego adresu e-mail (na niego dostaniemy klucz aktywacyjny). Działać ona będzie do końca grudnia.

© dobreprogramy