Przewodnik po Kodi (XBMC). Ustawiamy i ulepszamy popularny odtwarzacz mediów

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapraszamy do nowej wersji przewodnika po Kodi, dostosowanej do aktualnej wersji 17 Krypton.

Wolny i otwarty odtwarzacz Kodi (wcześniej XBMC) nie ma dziś praktycznie konkurencji. Windows Media Center odeszło do lamusa, inne zaś aplikacje tego typu, zaprojektowane z myślą o używaniu na urządzeniach podłączonych do telewizorów (tzw. trzymetrowy interfejs) nigdy nie zdobyły większej sławy. Na pewno konkurencji nie pomogło też to, że Kodi dostępne jest dziś na praktycznie każdą popularną platformę, zarówno jako samodzielna aplikacja jak i niezależny system, czy że posiada ogromny ekosystem tworzonych przez społeczność wtyczek, pozwalających zrobić z odtwarzaczem niemal wszystko. Ilu jednak użytkowników naprawdę potrafi z Kodi zrobić wszystko? Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem, który pozwoli Wam bardziej efektywnie i wygodnie korzystać z tego odtwarzacza.

Oczywiście na początku trzeba Kodi mieć. W naszej bazie oprogramowania znajdziecie wersje odtwarzacza na Windowsa i Androida.

Aktywności społeczności dorównać może tylko poziom jej zaawansowania technicznego. Tak to często bywa z projektami Open Source – przyciągają ludzi, którzy tworzą rozwiązania niekoniecznie łatwe w odbiorze dla zwykłych użytkowników komputerów. Tak jak Kodi jest więc funkcjonalne i elastyczne, tak jest też dość trudne w obsłudze, a większość tych, którzy je zainstalowali wykorzystuje jedynie podstawowe jego możliwości. Spróbujmy wyciągnąć z odtwarzacza więcej i dostosować go do polskich warunków.

Kodi ładnie i po polsku

Domyślny interfejs Kodi jest taki sobie – skórka Confluence, atakujący u dołu ekranu scroller z informacjami o nowych wydaniach programu, amerykańskie ustawienia lokalizacji i oczywiscie język angielski. Dostosujmy to do naszych potrzeb.

Pamiętajmy, że po menu poruszać się można nie tylko wskaźnikiem myszki, ale też klawiaturą. Zastosowanie klawiszy kursora jest chyba oczywiste. Enter to zatwierdzenie, Esc powrót, C otwiera menu kontekstowe, \ (backslash) przełącza między trybem pełnego ekranu i trybem okienkowym (może to nie działać we wszystkich systemach).

Zacznijmy od języka i lokalizacji. W pasku menu wybieramy pozycję SYSTEM, a następnie Settings, Appearance i wreszcie International. Klikamy pozycję Language i wybieramy z listy Polish. Kodi automatycznie przełączy się na język polski, a także ustawi odpowiednie dla naszego kraju ustawienia regionalne. Jeśli chcemy uzyskać większą kontrolę nad programem, przełączmy Poziom ustawień w lewym dolnym rogu okna z Podstawowego na Ekspercki. Wtedy będziemy mogli ustawić dodatkowo Kraj strefy czasowej (Poland) i odpowiadające nam ustawienia wyświetlania daty i czasu.

Teraz czas na wyłączenie kanału RSS. W pasku menu wybieramy SYSTEM, a następnie Ustawienia | Wygląd | Skóra. W menu odznaczamy opcję Pokazuj strumień nagłówków RSS. Skoro już jesteśmy przy skórce, tu możemy też zmienić ustawienia skórki Confluence, np. ukryć niepotrzebne przyciski z głównego menu, takie jak np. rzadko używane Obrazy, czy też pozwolić na wyświetlanie innego niż domyślne tła. Niezłym źródłem zdjęć, które możemy wykorzystać w tym celu, jest serwis InterfaceLIFT.

O ile jednak Confluence jest bardzo dopracowaną skórką, nie każdemu może się podobać. Zmiana jest łatwa – klikając pozycję Skóra otwieramy okno dialogowe, dające możliwość pobrania dodatkowych skórek z repozytorium (pobierz więcej). Naszym zdaniem warte uwagi są szczególnie Aeon Nox (pozwalajaca na spersonalizowanie menu i ustawienie widoku bibliotek), Amber (którą docenią wszyscy ci, którzy korzystają ze słabych komputerków, takich jak Raspberry Pi 1) oraz Mimic, przynosząca płaskie wzornictwo i spore możliwości konfiguracyjne.

Na tym etapie warto sobie jeszcze skonfigurować ustawienia stacji pogodowej. W menu SYSTEM | Ustawienia | Pogoda wybieramy Serwis informacji pogodowych. Domyślnie nie ma żadnego, ale klikając Pobierz więcej w oknie dialogowym możemy wybrać np. OpenWeatherMap Extended. Po zainstalowaniu tej wtyczki pozostaje w Ustawieniach wskazać lokalizację (np. Wroclaw – podajemy tu nazwy miejscowości bez polskich znaków) i ewentualnie włączyć takie funkcje jak pobieranie map pogody czy pokazywanie współrzędnych.

Biblioteki mediów

Siłą Kodi jest możliwość wygodnego dostępu do mediów z różnych źródeł – plików lokalnych i zdalnych oraz streamingu, zarówno z sieci lokalnej jak i Internetu. Zestawienie biblioteki mediów pozwoli wygodnie je nam przeglądać.

Z menu głównego wybieramy w tym celu WIDEO, a następnie Pliki | Dodaj źródło wideo. W oknie dialogowym kliknięcie przycisku Przeglądaj otworzy listę dostępnych źródeł lokalnych i zdalnych. Po wybraniu folderu, w którym przechowywane są pliki z mediami, należy kliknąć OK i podać nazwę zasobu (np. Filmy). Po dodaniu źródła, będziemy mogli wykorzystać bardzo użyteczne narzędzie – ekstraktor.

Po ustawieniu rodzaju mediów (filmy, seriale, teledyski) ekstraktor automatycznie przypisze on naszym mediom właściwe nazwy, dodając plakatową grafikę, zwiastuny z YouTube i oceny z serwisów filmowych, takich jak IMDb. Jeśli filmy przechowywane są w oddzielnych katalogach, warto włączyć opcję Nazwa folderu jako podstawa szukania oraz Uwzględniaj podfoldery.

Operacja może trochę potrwać, ale efekt jest spektakularny. Od tej pory w menu głównym pod pozycją WIDEO zobaczymy Bibliotekę, w samym zaś głównym menu pojawi się pozycja o nazwie takiej jak nasza biblioteka (np. FILMY), z własnym submenu, pozwalającym przeglądać zawartość biblioteki według ostatnio dodanych pozycji, tytułu, gatunku, lat, a nawet obsady.

Widok biblioteki można dostosować w ramach tego, co oferuje skórka. W wypadku Confluence możemy zmienić go przez lewy panel (wysuwa go kliknięcie w widoczną z lewej krawędzi zakładkę lub naciśnięcie lewego kursora) – do wyboru mamy rozmaite widoki informacyjne (O mediach) i agregujące (lista, miniatura, kolejka plakatów). Dodatkowe zmiany możemy wprowadzić z poziomu ustawień systemowych: SYSTEM | Wideo | Biblioteka – możemy tu np. wymusić grupowanie filmów w serie (np. Terminator 1, 2, 3, 4, itd.) czy ukryć widoki kategorii (kliknięcie w głównym menu skieruje bezpośrednio do widoku wszystkich pozycji sortowanych po tytułach).

Oficjalne dodatki

Nieprzebrane wręcz zasoby kryją się za dodatkami, które zamieniają serwisy internetowe w źródła mediów dla Kodi, zastępując przy tym ich autorskie, niespójne interfejsy spójnym wyglądem tego odtwarzacza. Zainstalowanie podstawowych dodatków, obecnych w podstawowym repozytorium jest bardzo proste.

W głównym menu zarówno WIDEO jak i MUZYKA pozwalają z submenu wybrać pozycję Dodatki. Klikając ją przechodzimy do ekranu Pobierz więcej, którego kliknięcie otworzy listę ponad trzystu oficjalnie wspieranych dodatków wideo. W większości wypadków zainstalowanie dodatku sprowadza się do wybrania jego nazwy i w oknie dialogowym kliknięcia Zainstaluj. Kodi automatycznie pobierze i aktywuje wtyczkę.

Wiele wtyczek ma jednak swoje dodatkowe opcje konfiguracyjne. Wybierzemy je we wspomnianym oknie dialogowym kliknięciem w Konfiguruj. W wielu wypadkach tam właśnie podamy nasze dane logowania do serwisów lub dostosujemy odpowiadający nam widok.

Z tych oficjalnych wtyczek godne polecenia są:

 • YouTube (wiadomo co),
 • Vimeo (filmy krótkometrażowe i teledyski),
 • SyFy (seriale Sci-Fi),
 • Classic Cinema (stare filmy),
 • HD-Trailers (zwiastuny filmowe),
 • Internet Archive (zasoby archiwalne Sieci),
 • Khan Academy (edukacja)
 • NASA (astronautyka i kosmos)
 • VEVO (teledyski popularnych wykonawców)
 • Vice (kultura alternatywna)
 • TVP.pl VOD (programy, seriale i filmy Telewizji Polskiej).

Do tego znajdziecie w oficjalnym repozytorium setki kanałów poświęconych newsom z różnych stron świata, programy kulinarne, artystyczne, serwisy ze śmiesznymi filmikami i spiskowymi teoriami – oferta jest bogata… choć trzeba przyznać, że wcale nie te wspomniane powyżej dodatki cieszą się największym zainteresowaniem. By trafić do oficjalnego repozytorium, nie wystarczy spełnić wymogów jakości. Znajdują się tam tylko takie dodatki, które są „czyste” pod względem ochrony praw autorskich, wykluczono także pornografię.

Użytkownicy Kodi nie lubią być jednak ograniczani, więc od samego praktycznie początku projektu, gdy jeszcze znany był on jako XBMC, rozwijają niezależne dodatki, dostępne poprzez niezależne repozytoria.

Uwaga: Znajdujące się w nich dodatki mogą (choć nie muszą) być awaryjne, mogą pozwalać na dostęp do nielicencjonowanych streamingów czy rozrywki dla dorosłych – w każdym razie korzysta się z nich wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Addon Installer – sklep dla Kodi

Najwygodniejszy dostęp do pełnych zasobów dodatków dla Kodi uzyskamy poprzez dodatek Addon Installer, który wprowadza do tego odtwarzacza coś na kształt sklepu z aplikacjami (oczywiście nie ma tu żadnych płatności). Jego instalacja jest jednak dość skomplikowana, omówimy ją więc krok po kroku.

Z głównego menu wybieramy SYSTEM i wskazujemy na Menedżer plików. Tam klikamy Dodaj źródło, i w oknie dialogowym wybieramy pierwszą ścieżkę, oznaczoną jako <Brak>. Wpisujemy tam (w razie potrzeby korzystając z klawiatury ekranowej) adres http://fusion.tvaddons.ag, następnie klikając Gotowe. W polu Wprowadź nazwę tego źródła mediów wpisujemy fusion (i klikamy Gotowe na ekranowej klawiaturze).

Jak widać, w panelach menedżera plików pojawiło się nowe źródło o nazwie fusion. Teraz wracamy do głównego ekranu i wybieramy w SYSTEM | Ustawienia pozycję Dodatki. Tam klikamy Zainstaluj z pliku zip. W wysuniętym panelu dialogowym plików zobaczymy zasób o nazwie fusion. Z niego będziemy mogli instalować swoje dodatki. Wybieramy więc katalog start-here, a następnie dodatek noszący nazwę plugin.program.addoninstaller-(numer).zip. Po naciśnięciu Enter należy chwilę poczekać i wrócić do ekranu głównego.

Teraz z menu głównego wybierzemy PROGRAMY – będzie tam już obecny przynajmniej AddOn Installer, a możliwe że i inne programiki Kodi. Uruchamiając go kliknięciem za pierwszym razem zobaczymy generowanie bazy danych, potem zaś pojawi się widok instalatora. Interfejs jest nieco toporny, ot zbiór kafelków, przez które możemy wyszukiwać dodatki, przeglądać dodatki polecane, wybierać dodatki z określonej kategorii czy zmieniać ustawienia instalatora.

W ustawieniach instalatora możemy włączyć m.in. wyświetlanie normalnie nieobecnego (a przecież sądząc z zapytań w Google – pożądanego) kafelka z dodatkami „dla dorosłych”.

Instalacja dodatków jest przez AddOn Installera w pełni zautomatyzowana – po wskazaniu tego, co nas interesuje, pobierane są i instalowane dodatkowe repozytoria i zależności. W ten sposób zainteresowani nieoficjalnymi dodatkami mogą dostać tak popularne dodatki jak 1Channel, SportsDevil, Navi-X, czy następca sławnego Genesisa, dodatek Exodus. Niektóre z tych dodatków, takie jak Navi-X, są praktycznie niezależnymi aplikacjami wewnątrz Kodi, inne w pełni się integrują z interfejsem odtwarzacza.

Poszukujący typowo polskich dodatków powinni zajrzeć do World Section – obecnie Addon Installer udostępnia dwa polskie repozytoria. Reggs to przede wszystkim polskie stacje radiowe i Filmweb, SD-XBMC zawiera m.in. odtwarzacz muzyczny Chomikuj i Napisy24. Nie jest tego wiele, polska społeczność stworzyła znacznie więcej rozszerzeń do XBMC/Kodi. Gdzie ich szukać?

Samodzielne zarządzanie dodatkami

Jeśli zasoby AddOn Installera nie wystarczą, pozostaje interesujące repozytoria instalować samodzielnie. Pokażemy to na przykładzie jednego z najpopularniejszych polskich repo, MrKnow. Na stronie projektu znajdziemy plik repository.filmkodi.com.zip. Zapisujemy go na dysk, a następnie instalujemy w systemie, wchodząc z głównego menu do SYSTEM | Ustawienia | Dodatki, gdzie wybieramy Zainstaluj z pliku zip. Wykorzystując panel dialogowy dla plików znajdujemy zapisany plik, naciskamy Enter – i to wszystko.

Aby włączyć dodatki z repozytorium, wracamy do SYSTEM | Ustawienia | Dodatki, wybieramy Zainstaluj z repozytorium, wskazujemy na Filmkodi.com repostitory | Wtyczki wideo i tam klikamy np. Filmy Online. W ten sposób uzyskujemy dostęp m.in. do TVN Playera czy przeglądarki zasobów Wrzuta.pl.

Uwaga, w wielu wypadkach dodatek ten będzie wymagał zaktualizowania biblioteki librtmp, możemy to najprościej zrobić klikając żółty link Aktualizuj LIBRTMP i wybierając z listy system na którym działa Kodi (32- i 64-bitowy Linux, Windows, Apple TV, Raspberry Pi, czy też Android na procesorach ARM).

Jeśli z jakiegoś powodu dodatek nie działa jak należy (a tak często jest w wypadku tych nieoficjalnych), możemy go wyłączyć lub odinstalować. W tym celu klikamy na nazwie dodatku prawym przyciskiem myszy (lub naciskamy C na klawiaturze) i z menu kontekstowego wybieramy pozycję O dodatku. W ten sposób dostaniemy dostęp do funkcji aktualizacji, wyłączenia lub odinstalowania.

Napisy do filmów

Jak automatycznie pobierać napisy do materiałów wideo? Oczywiście potrzeba do tego dodatku. Do tej pory wspominaliśmy jedynie o obsłudze serwisów wideo, ale inne serwisy działają w Kodi w ten sam sposób. Wystarczy odwiedzić SYSTEM | Ustawienia | Zainstaluj z repozytorium | Wszystkie repozytoria | Napisy – i tam wybrać pożądanego dostawcę. Najlepiej w naszych warunkach spisują się Napiprojekt, OpenSubtitles.org i Napisy24.

Po ich zainstalowaniu należy odwiedzić SYSTEM | Ustawienia | Wideo | Napisy – wybierzemy sobie tam Preferowany język napisów (np. Polish), ustalimy w jakich językach chcemy pobierać napisy (Pobieraj napisy w językach – Polish, English, German, czy co kto tam lubi), i ustawimy wykorzystywane fonty, ich rozmiar, pozycję i kolor.

Lepsza jakość obrazu

Domyślnie Kodi stara się wykorzystać wbudowane mechanizmy sprzętowej akceleracji wideo, by odciążyć system. Jeśli jednak chcecie uzyskać lepszą jakość wideo, można zmusić program do wykorzystania software'owego renderera, który potrafi o wiele więcej, szczególnie przy odtwarzaniu mediów niższej rozdzielczości.

Uwaga – to coś dla użytkowników procesorów i5 czy i7, na komputerkach z ARM lepiej tego nie próbować.

Wybieramy SYSTEM | Ustawienia | Wideo | Akceleracja. Jeśli ustawienia są na poziomie eksperckim, można w pozycji Metoda renderowania ustawić Zaawansowane shadery, a następnie odznaczyć pozycję Dopuszczaj sprzętową akcelerację. Następnie podczas odtwarzania wideo należy kliknąć ikonkę rolki filmowej (ustawienia obrazu) i tam zaznaczyć Przetwarzanie wideo, a następnie wybrać z listy metody skalowania wideo. Trudno wskazać najlepszą, to kwestia gustu, warte uwagi są jednak Lanczos2 i Spline36. Przy oglądaniu wideo niskiej rozdzielczości warto ustawić też Usuwanie przeplotu na Aktywne. Co ustawić w polu Metoda usuwania przeplotu? Tu też musicie poeksperymentować, polecamy jednak wypróbowanie opcji Blend oraz Programowe miskowanie. Na końcu trzeba jeszcze tylko kliknąć Ustaw jako domyślne dla wszystkich wideo.

To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej – z Kodi możemy znacznie więcej. W następnym artykule z tej serii przyjrzymy się kolejnym ciekawym funkcjonalnościom, jak i optymalizacją programu za pomocą ustawień ukrytych w pliku advancedsettings.xml.

© dobreprogramy