Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oracle morduje darmową wersję Sun ODF Plugin

Przeglądając komentarze do notatkiOriona, informującej o jego potyczkach z magistratem Łodzi, dowiedziałem się o pierwszej zmianie jaką poczynił Oracle względem ekosystemu OpenOffice.org.

Chyba pierwszą tak wyraźną i negatywą decyzją jest chęć ukatrupienia darmowej wersji wtyczki Sun ODF do Microsoft Office'a. Wchodząc na stronę producenta, zainteresowany użytkownik jest informowany o cenie wtyczki, która to wynosi $90, czyli około 260 złotych za wieczystą licencję. Dodatkowe 20 dolarów kosztuje pomoc techniczna. Po wybraniu opcji "Download", Internauta jest przekierowany do sklepu Oracle, gdzie może już kupić wybraną licencję na Oracle ODF Plugin.

Taka decyzja na pewno nie przyniesie Oracle'owi splendoru. Ludzie raczej niechętnie kupują coś, co wcześniej było darmowe. Osobiście od razu zacząłem szukać jakiegokolwiek mirroru. DobreProgramy.pl już zdążyło zdjąć wtyczkę z bazy. Serwisy z pierwszej strony wyników Googla również nie pomogły. Wszystkie linkowały bezpośrednio do stron Suna.

r   e   k   l   a   m   a

Zastanawiałem się, jakim cudem wtyczka do MS Office'a może kosztować aż $90 (260 PLN), podczas, gdy sam Oracle Open Office (dawny StarOffice) kosztuje $50 (Standard - 144 zł) i $90 (Enterprise - 260 zł). Kto kupi wtyczkę w cenie licencji pakietu dla firm? I wciąż nie dowierzałem, że można brać pieniądze za filtr importu z OpenOffice.org.

I tutaj wychodzi kwestia mojej wiary. Jej brak był tak silny, że znalazłem starą (tzn. jeszcze nie przemarkowaną) wersję wtyczki. I jest ona całkowicie darmowa oraz legalna. Do pobrania ze stron Sun Downloads > Downloads A-Z > Sun ODF Plugin for Microsoft Office 3.2 Final Release > odp-3.2-bin-windows-en-US.exe (94.05 MB).

Aby to zrobić, trzeba się tylko zarejestrować w bazie. Można też pobrać bezpośrednio z wyżej podanego linka. A gdyby Oracle postanowiło ograniczyć liczbę akceptowanych pobrań, można skorzystać z lustra.

I co wybieracie drodzy kamraci? Sun ODF Plugin za $0 czy Oracle ODF Plugin za $90?  

Komentarze