reklama

Radeon Software Crimson Edition: nowe sterowniki to nowa jakość kart AMD

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Z początkiem miesiąca AMD ujawniło swoje plany co do sterowników Catalyst. Mówiąc w skrócie, poszły do lamusa. Zastępuje je zupełnie nowy pakiet oprogramowania Radeon Software, którego pierwszą edycję, oznaczoną nazwą kodową „Crimson”, możecie pobrać już teraz. Nowe sterowniki mają uczynić posiadane przez Was karty Radeon szybszymi, bardziej energooszczędnymi i co chyba najbardziej rzuca się w oczy – znacznie wygodniejszymi w użyciu.

Funkcje i interfejs

To co pierwsze rzuci się w oczy w następcy Catalysta, to szybkość uruchamiania jego panelu konfiguracyjnego, w niektórych konfiguracjach nawet kilkukrotnie większa, niż u poprzednika. Pomogło porzucenie ślamazarnego kodu dla .NET Frameworka i przepisanie całości w C++, na framework Qt5. W najbardziej ekstremalnym wypadku, na APU FX 8800P, udało się skrócić czas pierwszego uruchomienia z 24 sekund do 1 sekundy. W bardziej „normalnych” wypadkach możemy liczyć na przynajmniej trzy-czterokrotne przyspieszenie. Nowy sterownik instaluje się też szybciej o 20-40% i inicjalizuje podłączane wyświetlacze nawet trzykrotnie szybciej.

Widać też, że nowy panel wygląda po prostu lepiej, jest i ładniejszy i bardziej ergonomiczny, lepiej przystosowany do potrzeb graczy. Dostajemy w nim menu zarządzania trybami, w których uruchamiane będą poszczególne gry, wydzieloną zakładkę podkręcania kart oraz nowe zakładki ustawień wideo, ekranów i trybu wieloekranowego.

To tu możemy np. włączyć funkcję Virtual Super Resolution, pozwalającą wyświetlić na ekranie obraz o rozdzielczości wyższej niż natywna (całkiem dobrze się to sprawdza dla 1440p na ekranach 1080p), tu skonfigurujemy mechanizm limitowania liczby klatek Frame Rate Targeting Control (FRTC), pozwalający ograniczyć obciążenie procesora graficznego tak, by nie rysował więcej niż trzeba, tutaj też uruchomimy Shader Cache, specjalny bufor, mający na celu przyspieszenie ładowania się poziomów gier i wyrównać renderowanie klatek, by uniknąć przycięć w gorzej zoptymalizowanych czy bardziej obciążających fragmentach gry.

Sporo jest też dla zainteresowanych lepszej jakości obrazem wideo. Sterowniki Radeon Software oferują nowy mechanizm kierunkowego skalowania, dzięki któremu treści nagrane w 1080p wyglądają znacznie lepiej na wyświetlaczach 4K oraz dynamiczny kontrast kolorów, dopasowujący się do zawartości obrazu, zgodnie z wybranym przez użytkownika trybem wideo (np. kinowym, sportowym czy dla nagrań przyrody).

Doświadczonych użytkowników może zainteresować pełna kontrola nad rozdzielczością obrazu. Dzięki nowemu sterownikowi można ustawiać nie tylko własne rozdzielczości, ale też ręcznie modyfikować timingi, odświeżanie i zegary, tak jak to było wcześniej możliwe tylko na kartach FirePro.

Energooszczędność

Radeony zawsze były oskarżane o nadmierne zużycie energii w porównaniu do porównywalnych rozwiązań Nvidii. Wraz z nowymi sterownikami ma się to zmienić. Producent obiecuje oszczędności przy oglądaniu wideo rzędu 21%, licząc obciążenie całego systemu – samo GPU zużywać będzie nawet trzykrotnie mniej energii.

Sporo zaoszczędzimy też przy graniu w gry 3D, także te starsze, dla DirectX 9. To zasługa wspomnianego mechanizmu FRTC, który w wielu sytuacjach pozwala ograniczyć zużycie energii o nawet 30%, przy niezauważalnym dla oka obniżeniu płynności. Dostępny był on oczywiście już w poprzednich wydaniach Catalystów, ale w Radeon Software działa po prostu znacznie wydajniej. Przykładowo w Bioshocku Infinite, po zablokowaniu liczby rysowanych klatek na 60, zużycie energii dla karty R9 Fury X względem Catalysta spada ze 105 do 50 wat.

Wydajność

Nie tak już spektakularne, jednak w wielu wypadkach odczuwalny, jest wzrost wydajności. Instalując Radeon Software Crimson Edition powinniśmy się spodziewać dla większości gier wzrostu wydajności na poziomie od 5 do 20%, a co najważniejsze, po włączeniu funkcji Shader Cache, płynniejszej rozgrywki w najtrudniejszych dla karty graficznej momentach. Za sprawą funkcji Frame Pacing wzrosła też stabilność w renderowaniu poszczególnych klatek, także jeśli sprzęt wyposażony jest w dwie karty działające w trybie CrossFire.

Cykl wydawniczy

Nowe wersje sterowników AMD będą pojawiały się teraz z większą częstotliwością. W 2016 roku powinniśmy spodziewać się sześciu dużych wydań WHQL oraz dodatkowych wydań beta, traktowanych jednak z nie mniejszą starannością niż wydania certyfikowane przez Microsoft. Ma to pozwolić na pełną optymalizację sterowników pod kątem nowych gier i szybsze usuwanie usterek odkrytych przez testerów i społeczność.

Nowe sterowniki Radeon Software znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama