Rewolucja w niedrogich komputerach stacjonarnych (i mobilnych)

Rewolucja w niedrogich komputerach stacjonarnych (i mobilnych)

Rewolucja w niedrogich komputerach stacjonarnych (i mobilnych)
Krzysztof Fiedor
04.07.2018 16:05, aktualizacja: 05.07.2018 15:05

Technologia Intel Optane Memory trafia do komputerów stacjonarnych X-kom i notebooków takich firm jak Acer czy Dell. Oparta o kości 3D Xpoint pamięć Optane ma za zadanie przyspieszyć operacje na tradycyjnych dyskach talerzowych. Jak zatem działa? Czy rzeczywiście dołożenie takiej pamięci przekłada się na odczuwalny wzrost wydajności komputera? Czy szukając oszczędności warto zrezygnować z małego dysku SSD na rzecz pojemnego HHD z Optane Memory? Tego i wielu innych ciekawostek związanych z Intel Optane dowiecie się z poniższego tekstu i materiału wideo, który dla was szykujemy.

Pamięci Intela są już dostępne na rynku od dłuższego czasu. To ciekawa technologia, która wypełnia lukę pomiędzy pamięcią operacyjną, a przestrzenią dyskową przeznaczoną na przechowywanie danych. Optane podobnie jak RAM znajduje się w segmencie pamięci operacyjnych (stąd też np. w specyfikacji notebooków jest umieszczany w kategorii RAM). Dzięki umieszczeniu często używanych danych i programów bliżej procesora, pamięć Intel Optane pozwala systemowi na szybszy dostęp do tych informacji, a co za tym idzie, poprawę ogólnej wydajności systemu. Pamiętajmy jednak, że nie może on całkowicie zastąpić pamięci DRAM. Możemy natomiast powiedzieć, iż obie te technologie wzajemnie się uzupełniają.Intel kieruje pamięci Optane na rynek masowy z przekazem, że nawet tani komputer z dyskiem talerzowym zyska wydajność porównywalną z dyskami SSD za ułamek ich ceny per gigabajt pamięci na przechowywanie danych. I nie są to zwykłe przechwałki, z naszych testów wynika jasno i wyraźnie, że duet w postaci dysku HDD z zainstalowaną pamięcią Optane spisuje się zdecydowanie lepiej niż samodzielny dysk twardy. Do tego dość często zrównuje się wydajnością z dyskiem SSD, a czasami nawet potrafi go przegonić.

[frame]Więcej o technologii Intel Optane[/frame] [img=optane1]Nasze testy przeprowadziliśmy na trzech komputerach Intel NUC w identycznej wręcz konfiguracji. Sercem każdego z nich był procesor Intel Core i3 7100, 8GB pamięci RAM i nośnik danych, pojedynczy dysk HDD, pojedynczy dysk SSD i konfiguracja z dyskiem HDD z zainstalowaną pamięcią Optane 16GB. Co ciekawe, NUC z pamięcią Optane miał 4GB pamięci RAM, a nie 8 jak w pozostałych konfiguracjach. Komputery pracowały pod kontrolą Windowsa 10. Zestawy uzupełniały monitory ASUS MB168B 15.6" i kompaktowe klawiatury z touchpadem Logitech K400+.

Obraz

Mieliśmy też do dyspozycji komputer stacjonarny x-kom picasso 200 przygotowany przez sklep x-kom. Na pełną konfigurację złożył się procesor Intel Core i3 8100, 8GB pamięci RAM, płyta główna ASUS B360M-A, dysk talerzowy o pojemności 1TB i zainstalowana pamięci Intel Optane 16GB. Za zasilanie odpowiada zasilacz be!quiet o mocy 300 Watów, natomiast całość została zapakowana do klasycznej obudowy SilentiumPC Brutus M10. Można by napisać zwyczajny komputer dla mało wymagającego użytkownika jednak wyróżniający się czymś, czego z zewnątrz nie widać a odpowiada za rewelacyjne przyspieszenie pracy na dysku HDD. To pamięć Intel Optane, w tym wypadku o pojemności zaledwie 16 gigabajtów, która jest już w cenie tego komputera! Zestaw kosztuje dokładnie 1849 złotych i jest to, moim zdaniem, naprawdę świetna oferta. Te i inne konfiguracje możecie sprawdzić na stronie sklepu x-kom.

Obraz

Na potrzeby testu przygotowaliśmy kilka typowych scenariuszy, na które właściwie codziennie możemy się natknąć podczas typowego użytkowania komputera. Uruchomienie komputera, uruchomienie przeglądarki Chrome z wieloma kartami (dokładnie 51 :)), wczytanie projektu wideo w popularnych programie do edycji i uruchomienie gier. Tu za przykład posłużyło wczytanie jednego ze scenariuszy w szóstej odsłonie Cywilizacji. Cóż, osiągnięte wyniki mówią same za siebie. Praktycznie w każdym scenariuszu komputer Intel NUC z dyskiem HDD i pamięcią Intel Optane wygrywał z komputerem, w którego wnętrzu był samotny dysk HDD. Właściwie można zauważyć, że sprawdzany duet wydajnością zbliżał się konfiguracji opartej o dysk półprzewodnikowy. Niech przykładem będzie czas uruchomienia komputera. Od momentu wciśnięcia przycisku zasilania do wyświetlenia pulpitu upłynęło 18,69 sekundy, gdy konfiguracja z dyskiem HDD potrzebowała aż 46,07 sekundy. Mowa oczywiście o zimnym starcie. Jak to wyglądało w innych scenariuszach? Będziecie mogli przekonać się już wkrótce, bo szykujemy dla Was obszerny materiał wideo.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wprowadzenie pamięci Intel Optane do tanich komputerów z pewnością przekona tych użytkowników, którzy nadal nie mogą lub nie chcą przesiąść się na dyski SSD. Miejmy też świadomość, że szykując oszczędności warto odłożyć zakup SSD na później i postawić na HDD + Optane, gdyż mniej więcej w cenie 256GB SSD możemy mieć 1TB HDD i 16GB Optane, czyli prawie cztery razy więcej miejsca na dane. Różnica w działaniu komputera z pamięcią Optane jest olbrzymia w stosunku do tradycyjnego rozwiązania z samym HDD. Zyskujemy nie tylko na czasie uruchamiania się aplikacji ale też na odczuwalnie lepszej responsywności systemu. Choć Optane to nie typowa pamięć RAM, widać, że i tu można zyskać na wydajności. To wszystko w bardzo atrakcyjnej cenie. Moduł, który sprawdzaliśmy, Intel Optane 16GB kosztuje w sklepie x-kom ok. 140 złotych. Można też znaleźć promocje w połączeniu z płytami głównymi, tu dobrym przykładem będzie płyta MSI B250M Pro, która normalnie kosztuje ponad 200 złotych a razem z pamięcią Intel Optane 16 GB tylko 239 złotych! Oczywiście można też kupić już gotowy komputer z taką pamięcią, tu najkorzystniej wypada przytaczany wcześniej model X-kom Picasso 200. Warto też brać pod uwagę notebooki, takie jak np. Acer Swift 3 za 2 799 zł, które są już też dostępne w sklepie x-kom, wyposażone w pamięć Optane.

[frame]Więcej o technologii Intel Optane[/frame] (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'gde-default', 'bJrqJt.L23O7piGQwwzDxHZG31lBcEbmME7GOiI2D3z.s7', 'ncjgitohtd', 'chhjjeokpvsdvbimostnbtijwllj'], ['viewable', 'gde-default', 'bJrqJt.L23O7piGQwwzDxHZG31lBcEbmME7GOiI2D3z.s7', 'kdqmlqimdy', '_gde_isndwl_kdqmlqimdy']);

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)