Samsung Magician Samsung Magician 6.1.0

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia dyskowe i plikowe
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Samsung Magician to aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD firmy Samsung. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać ze sprzętowego szyfrowania danych. Aplikacja nie jest niezbędna do działania, pozwala jednak na zwiększenie wydajności nośnika.

Główny ekran aplikacji przedstawia wszystkie najważniejsze informacje o dyskach, a także ich stan. Poznamy dzięki niemu odczyty diagnostyczne SMART, ilość zajętego i wolnego miejsca, liczbę zapisanych danych na komórkach NAND, a także dane o trybie działania np. AHCI. Z poziomu aplikacji Samsunga możliwe jest dokonanie aktualizacji firmware tj. oprogramowania wewnętrznego dysku. Program sam sprawdza jego aktualność i w razie potrzeby pobiera niezbędne dane. Zakładka poświęcona testom wydajności umożliwia przeprowadzenie badania, jak wyglądają transfery zapisu i odczytu oraz parametry IOPS względem fabrycznych wartości. Dane są zapisywane, użytkownik może więc wykonywać testy okresowo lub w różnych wariantach obciążenia i zajętego miejsca, co pozwala mu porównywać wyniki.

W przypadku systemów, które nie wspierają polecenia TRIM (np. Windows XP) z poziomu aplikacji można wymusić optymalizację dysku tj. odpowiednie rozłożenie obciążenia na komórki pamięci. Zakładka dotyczącą bezpieczeństwa umożliwia skorzystanie z sprzętowego szyfrowania. Dyski mogą wspierać łącznie trzy jego metody: class 0 tj. poprzez hasło ATA, OPAL za pośrednictwem sprzętowego modułu TPM, a także funkcję Encrypted Drive dla systemu Windows 8 i nowszych, która umożliwia wykorzystanie mechanizmu BitLocker eDrive. Jedna z dostępnych zakładek pozwala sprawdzić poprawność ustawień systemowych. Dyski SSD w zależności od naszych preferencji mogą wymagać innych ustawień np. w celu wydłużenia ich wytrzymałości, lub uzyskania maksymalnej wydajności. Magican pozwala na szybkie wyłączenie niektórych funkcji jak np. usług Windows Search i wcześniejszego wczytywanie do pamięci. Dzięki aplikacji użytkownik może również sterować ustawieniem hibernacji, oraz wielkości pliku wymiany.

Aplikacja umożliwia także aktywowanie trybu RAPID. Pozwala on na buforowanie danych zapisywanych na dysku, co w efekcie powinno zwiększać szybkość działania, przede wszystkim w sytuacjach gdy korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie. Magician pozwala również na wykonanie operacji Secure Erase tj. całkowitego kasowania danych z nośnika. Może zostać ona przeprowadzona tak z poziomu aplikacji, jak i specjalnego nośnika, który utworzymy za jej pomocą. Program jest udostępniany bezpłatne, nie posiada wersji w języku polskim.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wersja 5 niedopracowana
niedopracowana
ocena użytkownika
30.11.2016 21:53 • Recenzja do wersji 5.0.0

Obecna wersja 5 ,jest niedopracowana posiadam dysk 840 evo ,po aktualizacji z 4,97 do wspomnianej wer.5 przestała działać funkcja rapid Mode , system dużo stracił na swojej poprzedniej szybkości ,brak możliwości konfiguracji na Maximum Performance ,Maximum Capacity oraz Maximum Reliability. Przy próbie manualnej konfiguracji funkcji Rapid Mode zgłasza błąd .Wobec powyższego odinstalowałem powyższą wersję 5 ,powracając do wer.4,97.Po powtórnym zainstalowaniu 4,97 pokazuje komunikat iż dysk samsung 840 evo jest "Failed to authenticate".

aktualizacje oprogramowania dysku, zarządzanie hibernacją/wyszukiwaniem w systemie, informacje o stanie i możliwość wyczyszczenia dysku, szyfrowanie
brak polskiej wersji może być dla niektórych wadą, brak wersji portable
ocena użytkownika
17.07.2016 21:35 • Recenzja do wersji 4.9.7

Samsung Magician, choć nie jest aplikacją niezbędną, to bez wątpienia warto ją posiadać na komputerze z dyskiem SSD od Samsunga – z jej poziomu możemy nie tylko upewnić się, że nasz dysk jest całkowicie sprawny lecz także dokonać aktualizacji firmware’u czy aktywować sprzętowe szyfrowanie.
Program jest nieoceniony także w przypadku gdy rozstajemy się z naszym sprzętem bowiem możemy wykonać kompletne kasowanie danych z dysku zarówno z poziomu aplikacji jak i dedykowanego nośnika. Niektórzy z pewnością docenią możliwość łatwego zarządzania ważnymi z punktu widzenia SSD funkcjami systemu – jak choćby hibernacją czy indeksowaniem usługi wyszukiwania w systemie Windows.