Schowano czerwony przycisk. Od Windowsa 10 użytkownicy już tak łatwo się nie wykręcą

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Microsoft znalazł zaskakujące rozwiązanie kwestii przycisku zamknięcia okna aplikacji Gwx.exe, wykorzystywanej do irytowania użytkowników przypomnieniami o możliwości uaktualnienia systemu do Windowsa 10, a ostatnio nawet cichego ustawiania terminu tej operacji. Nikt już nie będzie mógł narzekać, że zamknięcie okna powoduje zatwierdzenie niechcianego uaktualnienia, zupełnie jak w malware.

To zdecydowanie dobra zmiana. Użytkownik nie może się już pomylić, omyłkowo zamykając okno tak, jakby chciał uniknąć Windowsa 10 na swoim komputerze. Okna Gwx.exe zamknąć się już nie da – zniknął z niego czerwony przycisk zamykania. To nie wszystko. Nie da się też omyłkowo uniknąć aktualizacji, przynajmniej w łatwy dla użytkowników sposób.

Zniknęła otóż funkcja pozwalająca na zmianę terminu planowanego uaktualnienia. Gwx.exe wyświetla jedynie okno dialogowe, w którym użytkownik może jedynie ustawić termin (z dokładnością co do godziny). Wyjście z okna możliwe jest za pomocą dwóch przycisków. Pierwszy zatwierdza oznaczony czas uaktualnienia, drugi pozwala na rozpoczęcie uaktualnienia natychmiast. Żadnej trzeciej drogi, która mogłaby jedynie zdezorientować użytkowników.

Nie wiadomo, co w tej sytuacji zrobi Samsung, który od kilku miesięcy zaleca użytkownikom swoich laptopów wstrzymanie się z uaktualnieniem do „dziesiątki” – przede wszystkim ze względu na problemy ze sterownikami. Najczęściej chodzi o sterowniki do karty sieciowej (czipset Broadcoma), które najwyraźniej kompatybilne z tym sprzętem do końca nie są.

Przypominamy, że do końca okresu darmowych uaktualnień Windowsa 10 dla posiadaczy Windowsa 7 i 8.1 zostało niespełna dwa miesiące, a Microsoft nie zdołał nawet zbliżyć się do obiecywanego szumnie w zeszłym roku miliarda urządzeń pracujących pod kontrolą nowego systemu. Należy spodziewać się więc kolejnych intensywnych akcji, mających uaktualnienie wymusić. Jeśli chcecie uniknąć problemów, skorzystać można z narzędzi chroniących przed Gwx.exe, takich jak Never10 czy GWX Control Panel, dostępnych w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy