Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tablet Manta MID701 - runda druga

Przez mój poprzedni wpis o mal nie zostałem zjedzony wrócę więc do tematyki jaką zazwyczaj stosuje, bo kolejny taki temat może zakończyć się linczem na mojej osobie:). A miałem jeszcze coś w zanadrzu, no może kiedy indziej.

Dwa tygodnie temu natomiast pisałem o małych problemach z tabletami. Zachęcony komentarzami pod tym wpisem postanowiłem trochę poeksperymentować z Moją Mantą MID701 i zobaczyć jak zmiany działają w praktyce. A więc pomysły do zrealizowania jakie mi się nasunęły to:

  • Wgranie jakiegoś nieoryginalnego ROM'u do Manty (np. CyanogenMod)
  • Zrootowanie telefonu
  • Usunięcia zbędnych aplikacji
  • Zmiana ekranu startowego
Niestety po kilku dniach poszukiwań nie znalazłem żadnego "zastępczego ROMU". Jak pod komentarzami do wpisu do tabletach ktoś wspomniał, że do szrotu za 200-300 zł. czegoś takiego nie ma. Absolutna racja. Albo ja źle szukałem, albo naprawdę nie ma.

No to jedziemy:)

Pozostają więc (na początek) 3 rzeczy do zrobienia. Jak na kompletnego laika systemów mobilnych to chyba wystarczy. Pamiętajcie, że przed dokonywaniem zmian opisanych poniżej należy dokonać backupu systemu lub zaopatrzyć się w oryginalny ROM, bo jeden błąd może doprowadzić do stworzenia z tabletu kosztownego przycisku do papieru:).

Zrootowanie telefonu

Aby zrobić z tabletem (Android 4.0.4) więcej niż przewiduje producent należy Odblokować konto ROOT'a, które umożliwia dokonywanie zmian w plikach systemowych. Przeszukałem kilkadziesiąt stron (zarówno polskich jak i zagranicznych) aby odnaleźć jak najprostszy sposób na od blokowanie ROOT'a. Na kilku stronach znalazłem taki oto opis. Niestety program do ROOT'owania był w języku chińskim, a wiec odpuściłem sobie.

Kolejny sposób znalazłem na tej stronie. Tutaj wszystko wydawało się proste i szybkie do wykonania. Pobrałem więc UnlockRoot Pro, za pomocą asystenta dostępnego na tej stronie. Trzeba tylko uważać bo asystent wraz z programem chce nam zainstalować kilka niepotrzebnych nam rzeczy. Na czas instalacji radzę wyłączyć antywirusa, bo inaczej nie che się zainstalować. Po pobraniu podłączamy nasz tablet do komputera. Windows 7 automatycznie zainstalował sterowniki do tabletu. Następnie uruchamiamy program i klikamy UNROOT, pojawi się okienko gdzie należy kliknąć model naszego urządzenia i wszystko gotowe. Po chwili tablet resetuje się i dostęp do roota mamy gotowy:). W sumie bardzo prosta operacja.

Usunięcia zbędnych aplikacji

Kolejnym krokiem było usunięcie aplikacji jakimi uraczył mnie producent tabletu. W tym celu pobrałem ze sklepu darmowy program o nazwie Root Browser. Odpalamy program, przechodzimy do katalogu system, następnie do katalogu app, tam mamy listę wszystkich aplikacji jakie są zainstalowane na tablecie. Aby usunąć aplikację wystarczy kliknąć na nią i przytrzymać chwilę, pojawi się menu gdzie wybieramy Delete. Po sprawie:). Teraz wystarczy tylko zresetować tablet i niechciany Crap poszedł do nieba.

Zmiana ekranu startowego

Ostatnią rzeczą jaką postanowiłem zrobić to zmiana ekranu startowego oraz animacji pojawiającej się przy starcie systemu. Okazuje się, że Zmiana animacji była podobnie prosta jak usuwania systemowych aplikacji. Wystarczyło ze sklepu Play pobrać darmową aplikację Boot Animations, która odpowiada za zmianę animacji startowej w androidzie. Odpalamy program, wybieramy animacje z dostępnych zmieniamy i rebootujemy tablet. Zmiana animacji gotowa. Oczywiście ten program (jak i poprzedni) działa tylko na zrootowanym urządzeniu.
Niestety nie znalazłem równie prostego sposobu na zmianę loga startowego (splash screen). Jedyny sposób jaki odnalazłem jest tutaj (czwarty post). Niestety nie zadziałał on w moim przypadku.

Czyli nie taki Tablet straszny jak go malują. Acha, przedstawione tutaj kroki robicie na własną odpowiedzialność.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj

urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 29.07.2013 17:36

@"Niestety po kilku dniach poszukiwań nie znalazłem żadnego "zastępczego ROMU". Jak pod komentarzami do wpisu do tabletach ktoś wspomniał, że do szrotu za 200-300 zł. czegoś takiego nie ma. Absolutna racja. Albo ja źle szukałem, albo naprawdę nie ma. "

Jak "ktoś" w komentarzach wspomniał są...
http://www.slatedroid.com/topic/80689-rom-cyanogenmod-10-for-allwinner-a13/

FaUst   13 #2 29.07.2013 17:57

Shaki cyborgu ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 29.07.2013 19:32

@sgj - dzięki, wygląda, ze jednak źle szukałem :) Przetestuje i dam znać co z tego wyszło .
@FaUst - oj tam od razu cyborgu :)

microfon1984   7 #4 30.07.2013 12:55

@Shaki81 a jak sprawuje się tablet po zabiegach, które opisałeś?
Zauważyłeś jakieś różnice? Jest szybszy?
Bo niby niewiele zostało zrobione a jednak może dla poprawienia komfortu korzystania wystarczy.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 30.07.2013 13:54

Po usunięciu kilku programów wydaje się, że tablet działa sprawniej. Rzadziej się zawiesza a przeglądarka Chrome jest jakby szybsza.

KyRol   19 #6 30.07.2013 17:54

@Zbigniew2003:

"Kto by tam dał radę zjeść Ciebie"

Oj, po niedzielnym obiedzie na HZ sądzę, że z tym problemu by nie było ;P Mawiają, że jak człek głodny, to i zły ;P Szczęśliwie, poniedziałkowe śniadanie nas wszystkich uratowało ;)

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #7 30.07.2013 19:06

@Zbigniew2003

Ale wcale to nie była wycieczka do Auschwitz czy Birkenau. Wczytaj się w moje słowa, bo można je zrozumieć w sposób dwojaki.

"Tak tragicznie nie było z tym obiadem - trochę postu, podczas tej kulinarnej rozpusty poprzednich dni, to nawet wyszło na zdrowie."

Ja osobiście naładowałem się niedzielnym śniadaniem tak, że ledwo wciągnąłem obiad. Jadłem sam ryż z warzywami i gotowanym mięsiwem. Kartki po 19.00 były spoko, nawet bardziej wartościowe od tych zielonych na losowaniu ;P

Poza tym w niedzielę, przegapiłeś Pan extra dodatkowy smalczyk, ogóreczki i pieczywo przy posiedzeniu, które trwało bodaj do 5.00. Najpierw wszyscy niby głodni, a później nikt nie jadł. Jak się zaczęło towarzycho rozchodzić, sam dostąpiłem obrony honorów. Poza tym organizatorzy się zreflektowali poniedziałkowym śniadaniem.

dragonn   11 #8 30.07.2013 19:17

@Shaki81 w przypadku tani chinoli trzeba szukać ROM pod chipset nie konkretnie pod tablet, samych tabletów na tym samym chipsecie jest masa i ROM są w dużym stopni kompatybilne.

  #9 07.03.2014 16:25

co mam zrobić jak ten tablet Manta MID701 nie chce mi się włączyć ładowałam go całą noc co mam zrobić pomużcie!!!!!