Smartfon Purism Librem 5: przepychanki KDE/GNOME w erze mobilnej

Strona główna Aktualności

O autorze

Losy Firefox OS-a, Sailfisha, Tizena, Ubuntu Toucha, BlackBerry OS-a czy mobilnego Windowsa niczego chyba nie nauczyły firmy Purism, znanej dotąd z produkcji najbezpieczniejszych laptopów na świecie. Na poważnie wchodzi ona w produkcję smartfonu działającego pod kontrolą systemu PureOS, de facto normalnego desktopowego Linuksa. I jak zwykle w wypadku wszystkiego, co związane z Linuksem, dostajemy więcej wolności niż normalny użytkownik może znieść: spór GNOME czy KDE właśnie przeniósł się do mobilnej przestrzeni.

Od trzech tygodni trwa kampania crowdfoundingowa na Librem 5, który niemal w całości działa pod kontrolą opensource’owego oprogramowania, w pełni izoluje procesor aplikacyjny (i.MX6/i.MX8) od procesora pasma podstawowego, w całości szyfruje dane użytkownika i zapewnia sprzętowe wyłączniki dla kamery, modemu, Wi-Fi, GPS-u i czujników. Innymi słowy, idealny telefon dla tych, którzy mają coś do ukrycia.

Sprzęt jednak zrobić relatywnie łatwo. Największym wyzwaniem w wypadku smartfonów jest oprogramowanie. No cóż, na dzień dobry Librem 5 pozwolić ma na wykonanie połączenia telefonicznego, przeglądanie webu, sprawdzanie poczty, przeprowadzenie wideokonferencji i zrobienie zdjęcia. Mało? No cóż, będzie można też uruchomić praktycznie każdą opensource’ową aplikację linuksową… a że większość z nich jest z mobilnej perspektywy bezużyteczna, pozostanie możliwość uruchamiania aplikacji HTML5 przez przeglądarkę, zupełnie jak na Firefox OS-ie.

Jak do tej pory szału nie ma. Planowano zebrać przynajmniej 1,5 mln dolarów. Po trzech tygodniach zebrano 390 tysięcy, tj. nieco ponad 26% zamierzonej kwoty, do końca zostało 36 dni. Kolejna porażka, przypominająca o klapie smartfonu Ubuntu Edge? Przypomnijmy – Canonical chciał na swoje cudo zebrać w miesiąc 32 mln dolarów. Finalnie udało się uzbierać niespełna 13 mln dolarów.

Widząc na horyzoncie fiasko swojego projektu, Purism niespodziewanie dla wszystkich ogłosił… zmianę środowiska graficznego, jakie miało domyślnie na Librem 5 działać. Do tej pory wszystkie makiety przedstawiały sprofilowany do urządzenia mobilnego pulpit GNOME, a rozwój oprogramowania był ściśle zsynchronizowany z planami rozwoju tego środowiska. Wykorzystywane miały być też domyślne aplikacje GNOME, takie jak choćby Zdjęcia czy Mapy.

Niespodziewanie dla wszystkich ogłoszono współpracę Fundacji KDE i Purism w dostosowaniu mobilnego środowiska Plasma Mobile do Librem 5. Byłby to realny debiut mobilnej Plasmy na smartfonie, do tej pory rozwijanej głównie w maszynach wirtualnych i możliwej do zainstalowania na referencyjnym Nexusie 5. Pojawiły się też nowe makiety, prezentujące zupełnie nowy interfejs użytkownika, przypomniano również stary filmik, reklamujący możliwości Plasmy na smartfonie.

Ruch był o tyle interesujący, że zastosowanie Plasmy Mobile otwiera drogę do uruchamiania na Librem 5 nie tylko aplikacji HTML5, ale też aplikacji i widżetów Plasmy poprzez framework Kirigami oraz aplikacji Ubuntu Touch – a może także aplikacji z systemów Sailfish i Nemo (Meego). Czy to wystarczy w erze, w której Google Play zawiera już dziś chyba wszystko, co można sobie tylko wyobrazić, na każdą możliwą potrzebę?

Co prawda sam Purism flirtował z ideą zapewnienia kompatybilności z Androidem – ale to jeśli udałoby się zebrać 10 milionów dolarów. Na to się jednak nie zanosi. Zespół KDE rzucił więc na Facebooku hasło wykorzystania Anboxa, tj. androidowego kontenera, w którym można uruchamiać aplikacje dla systemu Google’a – obecnie jedynego tego typu rozwiązania dla Linuksa po upadku projektów takich jak shashlik.

GNOME, pewne swojej wyjątkowej pozycji na Librem 5, decyzji firmy Purism nie skomentowało. Purism za to stwierdził, że nie porzuca GNOME. W praktyce oznacza to, że jeśli projekt zostanie zrealizowany, użytkownikom – i deweloperom – przyjdzie wybierać między GNOME a KDE, z ich kompletnie odmiennymi mechanizmami i bibliotekami.

Jakby to powiedzieć – Linux linuksowcom Linuksem.

© dobreprogramy