reklama

Stabilne Wine 1.2 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Po blisko dwóch latach prac ukazało się stabilne wydanie Wine 1.2 - narzędzia pozwalającego na uruchamianie aplikacji i gier dla Windows w systemach Linux, Solaris i FreeBSD.

Nowe Wine zawiera aż 23 tys. zmian w kodzie. Wśród wielu nowości wprowadzonym w tym wydaniu trzeba wymienić przede wszystkim obsługę aplikacji 64-bitowych - należy przy tym pamiętać, że funkcja ta działa jedynie w 64-bitowych wersjach systemu Linux. Bardzo długa lista zmian informuje także o nowościach wprowadzonych do interfejsu programu - są nowe ikony, ulepszony wygląd czcionek i tłumaczenie na 10 języków (w tym na polski). Ponadto pliki instalacyjne .msi są teraz skojarzone z Wine, dzięki czemu możliwe jest ich uruchomienie bezpośrednio z pulpitu. Zmiany związane z grafiką obejmują zaś między innymi możliwość renderowania subpikseli, co znacznie poprawia czytelność czcionek na ekranach LCD. Twórcy chwalą się także nowościami dotyczącymi obsługi dźwięku - obejmują one implementację openal32 dll, wstępną realizację mmdevapi dll i wsparcie dla cyfrowego odtwarzania płyt CD-Audio.

W kwestii obsługi sieci wprowadzono wiele ulepszeń do obsługi protokołu HTTP oraz dodano obsługę IPv6. Wiele nowości wprowadzono także do obsługi komponentu Direct3D odpowiedzialnego za wyświetlanie grafiki trójwymiarowej w grach wykorzystujących API DirectX. Dodano między innymi obsługę wielu nowych funkcji graficznych, poprawną identyfikację kart graficznych i wstępną implementację DirectX 10. Twórcy poprawili także 3 tys. błędów dostrzeżonych w poprzednich kompilacjach Wine.

Wine 1.2 można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Narzędzia -> Narzędzia systemowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama