r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Starszy iPhone zwolnił? Winny może być akumulator

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Wielu użytkowników iPhone’ów skarży się, że wraz z wydaniem nowych wersji iOS-a, ich smartfon zaczyna zwalniać. Najbardziej odczuwalne ma to być na urządzeniach, które miały premierę 2-3 lata wcześniej, co według wielu ma zachęcić do kupna nowego iPhone’a. W Internecie pojawiła się równie interesująca relacja – użytkownik wymienił akumulator w starym iPhonie i zyskał dłuższy czas pracy, a także… skok wydajności.

Na Reddicie został opublikowany wpis, którego autorem jest właściciel iPhone’a 6s. Zauważył on, że w ciągu ostatnich tygodni jego smartfon odczuwalnie zwolnił. Pierwsze podejrzenia padły na iOS-a 11 – nie dość, że system został wydany w niedopracowanej wersji, to jeszcze zgadzałoby się to z teoriami o celowym zwalnianiu pracy starszych urządzeń przez Apple. Użytkownik postanowił jednak sprawdzić innego iPhone’a, który mimo posiadania nowej wersji iOS-a działał znacznie sprawniej.

Rozwiązanie okazało się dość nietypowe. Akumulator w iPhonie 6s miał już około 20% zużycia, więc podjęta została decyzja o jego wymianie. Po włożeniu nowego akumulatora, smartfon nie tylko mógł ponownie pochwalić się lepszym czasem pracy na jednym ładowaniu, ale zaczął działać równie sprawnie jak wcześniej.

r   e   k   l   a   m   a

Owszem mogłyby to być wyłącznie subiektywne odczucia użytkownika. Zostały ono jednak potwierdzone z wykorzystaniem aplikacji Geekbench, testującej wydajność smartfona. Przed wymianą akumulatora, iPhone 6s osiągał wynik 1466 punktów dla pojedynczego rdzenia i 2512 dla wszystkich rdzeni. Osiągi odbiegały od średniej generowanej przez opisywany model smartfona Apple. Drugi test z kolei został przeprowadzony już z nowym akumulatorem – 2526 oraz 4456 punktów. Wyraźnie widać, duży skok osiągów – iPhone 6s ponownie ma wyniki jak w dniu wyjęcia z pudełka.

Jeśli więc Twój iPhone nagle zwolnił, to zanim zaczniemy narzekać na nową wersją iOS i sztuczne postarzanie produktów, warto sprawdzić akumulator. Warto dodać, że nie jest to odosobniony przypadek. Pod wpisem pojawiło się dużo komentarzy, w których właściciele iPhone’ów również dostrzegli powrót do wcześniejszej szybkości działania, gdy wymienili akumulator, ale...

Co ciekawe, problem ma dotyczyć iPhone’a 6s – nowsze modele mają nie być dotknięte tą wadą. Spowodowane jest to przez wcześniejsze problemy 6s z akumulatorem, które zostały naprawione wraz z aktualizacją iOS 10.2.1. Głównym winowajcą miał być procesor, który zbytnio obciążał akumulator – Apple w aktualizacji wprowadziło zmiany w dynamicznym maksymalnym taktowaniu, by zmniejszyć zużycie energii. Nowsze iPhone’y, w których zastosowano procesor Apple A10 lub A11, czyli układy posiadające dodatkową parę energooszczędnych rdzeni, mają być wolne od problemu zbyt dużego drenowania akumulatora. Najwidoczniej w iPhonie 6s, procesor Apple A9 ma „zakładane kajdanki”, gdy akumulator jest zbyt słaby. Kajdanki są na tyle mocne, że wydajność odczuwalnie spada.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.