Stellarium Stellarium 0.20.3

Strona główna Windows Edukacja i nauka Fizyka i astronomia
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Stellarium to bezpłatny program, pełniący rolę symulatora planetarium. W odróżnieniu od innych "komputerowych obserwatoriów astronomicznych", autorzy aplikacji położyli nacisk nie na mnogość dostępnych informacji, ale na maksymalną wierność i rzeczywistość, a przez to atrakcyjność wizualną symulacji.

Dzięki temu program jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Do ich dyspozycji w bazie podstawowej jest ponad 600 tys. gwiazd (w dodatkowych katalogach przeszło 200 mln), asteryzmy i ilustracje gwiazdozbiorów, gwiazdozbiory jedenastu różnych kultur, zdjęcia mgławic (pełny katalog Messiera), realistyczna Droga Mleczna, planety i ich satelity. Program symuluje w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego mamy prowadzić obserwacje, a także jej czas.

Interfejs daje bardzo duże możliwości i wygodę obserwacji - rozbudowany zoom, tryb "rybie oko" (widok jak na kopułach planetariów), projekcja zwierciadła sferycznego. Stellarium umożliwia wizualizowanie siatek równikowych i azymutalnych, mrugających i spadających gwiazd, symulowanie zaćmień czy modyfikowanie krajobrazów.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Obsługiwalne również bez wyższej matematyki, przyjemne graficznie
Na słabszym sprzęcie może wczytywać się wolniej
ocena użytkownika
17.05.2020 12:18 • Recenzja do wersji 0.20.1

Mój pierwszy program astronomiczny, który nadal działa jak należy. W zależności od potrzeb można tutaj dokonywać precyzyjnych obliczeń lub po prostu pogapić się w niebo na kilka sposobów (z atmosferą lub bez, z nazwami gwiazdozbiorów, bez nazw, z rysunkami gwiazdozbiorów, a nawet przekonać się, jak nazywali daną gwiazdę Egipcjanie). Jako że najistotniejszy jest tutaj podgląd, menu funkcjonuje w wersji zwijanej nawet poza trybem fullscreen. Nie przejmujcie się brakiem przycisków na wierzchu, tylko klikajcie przy krawędzi.