Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Personalizacja terminalu

Emulator terminala jest programem który pozwala na dostęp do konsoli z poziomu środowiska graficznego. „Prawdziwą” konsolę uruchamiamy skrótem Ctrl + Alt + F1 (do F6). Wszystkie zmiany w konfiguracji będziemy umieszczać w ukrytym pliku .bashrc w katalogu domowym.

Wybór terminalu

Różne środowiska graficzne mają rożne pre-instalowane emulatory np. GNOME – gnome-terminal. Lżejszym odpowiednikiem gnome-terminala jest słabiej konfigurowalny LXTerminal. Xterm i większość terminali wzorowanych na nim mają jedną dużą wadę – brak obsługi schowka systemowego, co według mnie bardzo uprzykrza pracę. W tym artykule skupię się głównie na konfiguracji gnome-terminal`a pod środowiskiem GNOME.

Wygoda

Domyślnie aby włączyć terminal musimy wejść do menu Programy › Akcesoria › Terminal, prawda że nie zbyt to szybkie? Aby o wiele bardziej przyśpieszyć pracę z terminalem możemy utworzyć sobie skrót klawiszowy który odpali nam terminal. Aby to uczynić wybieramy kolejno System › Preferencje › Skróty klawiszowe › Dodaj, podajemy dowolną nazwę a jako polecenie wpisujemy: gnome-terminal. Następnie odszukujemy nasz wpis na liście i dodajemy do niego skrót klawiszowy np. Ctrl + Alt + T. Teraz po naciśnięciu wybranego skrótu powinniśmy ujrzeć okno terminalu.
Czasem zdarza się (zwłaszcza podczas dłuższej pracy z konsolą) że małe okienko programu będzie nam przeszkadzać. Oczywiście możemy je ręcznie powiększać ale nic nie stoi na przeszkodzie aby automatycznie okno terminalu było np. powiększone. Tworzymy nowy skrót i jako polecenie podajemy: gnome-terminal --hide-menubar --maximize Dzięki temu okno naszego terminalu będzie uruchamiane powiększone wraz z ukrytym paskiem menu (przydatne podczas pracy na net-bookach). W celu odnalezienia większej ilości opcji konfiguracyjnych odpalamy pomoc terminala poprzez polecenie: gnome-terminal –-help.
Teraz zajmiemy się tworzeniem aliasów często używanych poleceń. Cóż to jest w ogóle alias? Alias jest to po prostu skrót, mianowicie zamiast pisać shutdown -h now możemy napisać gtfo ;-) Aby to uczynić otwieramy plik .bashrc w naszym katalogu domowym i na koniec dopisujemy polecenia w postaci: alias skrót=”polecenie” np. alias dir="ls -al --color=auto"

Wygląd

Wstępne upiększanie naszego terminala możemy rozpocząć grzebiąc w ustawieniach gnome-terminala, resztę zmian będziemy wprowadzać w pliku .bashrc. Wybieramy w menu Edycja › Preferencje profilu. W pierwszej zakładce możemy zmienić krój czcionki. Proponuję przejśc do zakładki zatytułowanej „Kolory”. Tutaj możemy zmienić kolor tła i czcionki, proponuję wariant biały tekst na czarnym tle (wygląda bardzo h4xi0r5k0 ;-) ).
Teraz zajmiemy się zmianą znaku zachęty (ang. command prompt), czyli tego fragmentu wiersza który wypisywany jest przy każdej nowej linii tuż przed mrugającym kursorem. Otwieramy ponownie plik .bashrc i dopisujemy na koniec np. taki wiersz: PS1='\[\033[32m\]\u \[\033[33m\]\w\[\033[0m\] >'. Jest to tylko przykładowy wygląd znaku zachęty, po więcej informacji odsyłam do googli.

Epilog

Na zakończenie chciałbym powiedzieć że przedstawiona tu wiedzy jest tylko ułamkiem tego co możecie znaleźć w sieci, więc w razie problemów posłużcie się starą zasadą - google it ;-) Jest to mój pierwszy wpis na blogu więc proszę patrzyć na mój tekst łagodniejszym okiem :) 

Komentarze

0 nowych
mati75   7 #1 18.04.2010 13:39

Fluxbox nie ma terminala, można zainstalować xterm, ale nie jest wymagane. Zresztą zależy to od dystrybucji.

  #2 18.04.2010 14:32

Nie ma to jak Konsole z KDE, a jeszcze lepiej z Yakuake.
Klik klawiszem i zjeżdża z góry okienko, klik i się chowa. ;)

SyntaxError   6 #3 18.04.2010 15:07

Faktycznie fluxbox nie ma terminala, ja na swoim debianie miałem ale to właśnie debian zainstalował pewnie ;)

piszczyk4U43   3 #4 18.04.2010 16:23

> Jest to mój pierwszy wpis na blogu więc proszę patrzyć
> na mój tekst łagodniejszym okiem :)

To powinno stać się normą

---
Przy okazji trochę prywaty:
Od 4 dni gnije w koszu mój debiutancki wpis blogerski
Niby opublikowany, lecz blog nie pojawił się na liście blogów
2 PW do administracji wylądowały chyba w /dev/null
CZY ADMIN MNIE SŁYSZY ?

zeyomir   5 #5 18.04.2010 19:09

jako ładny i wygodny emulator terminala polecam ze swojej strony tilde- http://jakilinux.org/aplikacje/konsola/tilda-czyli-przezroczysty-terminal-na-pul.../

Olbi   11 #6 18.04.2010 20:28

@SyntaxError
Ależ ty sobie utrudniasz życie z tymi skrótami. Przecież klikając PPM w Menu, masz Utwórz skrót na Pulpicie oraz na Pasku systemowym. O wiele szybsze i łatwiejsze dla zwykłego użytkownika.

n-pigeon   5 #7 18.04.2010 20:42

@ Orion

Szybsze? Na pewno nie. Łatwiejsze? Zależy dla kogo. Elastyczniejsze i potężniejsze? Oooo taaak babe :)

  #8 18.04.2010 21:10

"jako ładny i wygodny emulator terminala polecam ze swojej strony tilde- http://jakilinux.org/aplikacje/konsola/tilda-czyli-przezroczysty-terminal-na-pul.../"
Tilda jest niestabilna. Używałem przez pewien czas, ale zaczęły mi wyskakiwać 'Segmentation fault'

  #9 18.04.2010 21:16

@Autorze
Brak informacji na jakim środowisku graficznym pracujesz. Mam się domyślać że Gnome? Bo skupiasz się na Gnome-terminal. Mogłeś opisać również 'drop-down' terminale jak wspomnaine wcześniej Tilda czy Yakuake. Warto by było też naskrobać coś na temat popularnego terminala, głównie wśród zaawansowanych użytkowników, Urxvt.

iacobus   6 #10 18.04.2010 22:22

Bardziej po polsku byłoby chyba - wybór/personalizacja terminala. "Terminalu" kojarzy mi się z "Misiem": "Kierowniczko, oczko odpadło temu misiu." ;-)

tomimaki   6 #11 18.04.2010 23:48

@JP
Przecież napisał w 2. akapicie, że GNOME.

  #12 19.04.2010 11:44

"Tutaj możemy zmienić kolor tła i czcionki, proponuję wariant biały tekst na czarnym tle (wygląda bardzo h4xi0r5k0 ;-) ). "

A bo nie bo zielone litery na czarnym tle są lepsze ;) plus jakieś spadające literki w tle.

A teraz na serio. Bez wątpienia przydatny wpis w końcu na Linie to jedno z ważniejszych narzędzi. To czemu sobie tego nie uprzyjemnić. Piszę to jako osoba wracająca do Linuksa.

n-pigeon   5 #13 19.04.2010 15:10

Dobry tekst, wcześniej nie interesowałem się tekstem zachęcającym. :)