Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dobre programy na Ubuntu cz.2

Zadaniem tej serii wpisów nie jest wypunktowanie możliwie jak największej listy programów na Ubuntu, nie o to mi chodzi. Celem jest pokazanie użytkownikom ciekawych i dobrych programów, które mają uprzyjemniać nam czas spędzany przed komputerem. W każdym odcinku wybieram po kilka moim zdaniem ciekawych aplikacji, w większości dostępnych w Centrum Oprogramowania. Motywem przewodnim dzisiejszego odcinka, będą „Zdjęcia” oraz „Audio” i „Wideo”. W poprzednim wpisie dotyczącym przeglądarek, klientów poczty i komunikatorów, popełniłem wiele gaf i niedociągnięć, chciałbym się teraz zrekompensować ;-).
Zapraszam do lektury.

Jak wiadomo, przy komputerze człowiek nie tylko spędza czas na przeglądaniu stron czy odbieraniu poczty. Czasem może nadejdzie nas chwila, aby obejrzeć zdjęcia z wakacji czy z sylwestra u znajomych. Na początek weźmiemy się więc za:

Przeglądarki zdjęć

 • Shotwell - przeglądarka grafik, zaprojektowana do zarządzania plikami graficznymi w środowisku GNOME. W 2010 r. Zastąpił zasłużony już F-Spot w dystrybucjach Linuksa używających GNOME. Shotwell może importować zdjęcia i filmy bezpośrednio z aparatu cyfrowego, automatycznie grupuje zdjęcia i filmy według daty, obsługuje także tagowanie. Jego funkcje edycji obrazu pozwalają użytkownikom na obracanie, prostowanie, kadrowanie, wyeliminowanie efektu czerwonych oczu i dostosowanie poziomu i balansu kolorów. W tej chwili jest to najpopularniejsza przeglądarka i menadżer zdjęć w Ubuntu. Aplikację znajdziemy w Centrum Oprogramowania.
 • GPicView - to niezwykle lekka i szybka przeglądarka plików graficznych. Charakteryzuje się prostym interfejsem wzorowanym niewątpliwie na przeglądarce obrazów systemu Windows XP. Aplikacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji GNU GPL. Wśród kluczowych cech GPicView można wymienić: wsparcie najpopularniejszych formatów, możliwość ustawienia obrazu jako tła pulpitu, intuicyjny interfejs dostosowany do większości środowisk graficznych, niskie wykorzystanie zasobów sprzętowych komputera. Dostępny w Centrum Oprogramowania.
 • XnViewMP - to zaawansowana przeglądarka plików graficznych, wyposażona w konwerter obrazów, pozwalający między innymi na ich obróbkę, oraz w opcje edycji metadanych. Program obsługuje również niektóre formaty plików wideo i audio, jednak bez możliwości ich konwersji. Aplikacja jest rozwinięciem popularnego programu XnView i posiada wszystkie jego funkcje, dodatkowo wyposażono ją także w szereg nowych możliwości. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, chociaż niektóre opcje wymagają posiadania pewnej wiedzy o obróbce grafiki i typach metadanych. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni jednak szybko opanować większość z możliwości programu. XnViewMP, pozostając w pełni darmowym narzędziem, oferuje zestaw funkcji dostępnych w komercyjnych przeglądarkach graficznych, w związku z tym wiele osób znajdzie w nim wystarczającą alternatywę dla płatnych aplikacji tego typu. Skrót MP w nazwie programu oznacza po prostu multiplatformowość (Multi Platform), gdyż aplikacja ma za zadanie działać identycznie w systemach Windows, Linux, czy OS X. Program można pobrać ze strony producenta, odpowiednią wersję do naszego systemu (32 lub 64 bit). Pobrany plik (.deb) otworzyć dwuklikiem, uruchomi się nam dobrze znane Centrum Oprogramowania i kliknąć „zainstaluj”.
Z przeglądarek zdjęć można wymienić jeszcze wiele: F-spot, Ubuntu Photo Viewer, czy nie wspierana, już Picassa. Wszystkie pełnią podobne zadanie. Ja wybrałem moim zdaniem najlepsze, ale każdy dla siebie wybierze coś innego.

Oglądanie zdjęć może nam na pewno umilić ulubiona muzyka. Na czym słuchać muzyki w Ubuntu? Wybór jest wbrew pozorom duży. Ja wybrałem trzy moim zdaniem najlepsze, które spełnią się w tej roli doskonale.

Odtwarzacze Audio

 • Audacious - odtwarzacz muzyki Audacious jest ciekawą alternatywą dla osób, które dopiero przesiadły się, na Ubuntu z innego systemu operacyjnego a używały dotychczas odtwarzacza Winamp. Standardowo posiada własny styl oparty o interfejs GTK (moim zdaniem bardzo schludny), ale po zmianie w ustawieniach stylu na „Klasyczny styl Winampa” i wgraniu własnych skórek do katalogu '/usr/share/audacious/Skins/', może wyglądać jak znany od lat wszystkim Winamp, różnice są praktycznie nie zauważalne w stosunku do „oryginału”. Program oczywiście znajdziemy w Centrum Oprogramowania.
 • Clementine - to wieloplatformowy odtwarzacz muzyki. Jest inspirowany programem Amarok, skupiony na szybkim, wygodnym i łatwym w obsłudze interfejsie do wyszukiwania i odtwarzania Twojej muzyki. Słuchaj radia internetowego w serwisach Spotify, Grooveshark, SomaFM, Magnatune, Jamendo, SKY.fm, Digitally Imported, JAZZRADIO.com, Soundcloud, Icecast i Subsonic servers. Twórz listy odtwarzania w zakładkach, importowanie i eksportowanie list odtwarzania w formatach M3U, XSPF, PLS i ASX. Potrafi konwertować muzykę do formatów takich jak MP3, Ogg Vorbis, Ogg Speex, FLAC czy AAC. Mówiąc krótko, to taki multi kombajn. Działa bardzo sprawnie, nie zamula systemu, choć jest bardzo rozbudowany. Dość ciekawym rozwiązaniem może okazać się zdalne sterowanie za pomocą kontrolera od konsoli Wii, niestety nie mam i nie sprawdzałem, ale bardzo jestem ciekaw, jak to by działało. Oczywiście dostępny w Centrum Oprogramowania.
 • Amarok - najbardziej rozpoznawalny odtwarzacz dla systemu Linux. Jest świetnym multiplatformowym odtwarzaczem muzyki, dla Linuksa, Uniksa, MacOS X i Windowsa, z intuicyjnym interfejsem. Sprawia, że słuchanie muzyki, którą kochasz i odkrywanie nowej staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, przy tym wygląda świetnie! Potrafi pobierać tekst utworu i informację o artyście np. z Wikipedii. Amarok to odtwarzacz z rodziny „kombajnów”, jest nieco bardziej ociężały niż poprzednie wymienione, ale swoje zadanie spełnia śpiewająco. Dostępny w Centrum Oprogramowania.
Gdy obejrzymy już sobie zdjęcia przy dźwiękach ulubionej muzyki, możemy zechcieć, obejrzeć sobie jakiś film. Odtwarzaczy na tym polu jest bardzo dużo, ja skupie się tylko na tych dostępnych w Centrum Oprogramowania. Okazać się może, że nie tylko sam odtwarzacz nas zadowoli, wtedy z pomocą przyjdzie nam istne Centrum Multimedialne, które odtworzy nie tylko film. Poradzi sobie znakomicie również jako przeglądarka zdjęć, odtwarzacz muzyczny, wyświetli pogodę oraz jako odtwarzacz przeróżnych serwisów internetowych w tym uwielbianego YouTube np. by obejrzeć kolejny odcinek dobreprogramypl:-). Na początek zaczniemy od „standardowych”...

Odtwarzacze Wideo

 • Totem - jest oficjalnym odtwarzaczem multimedialnym w środowisku graficznym GNOME. Player jak większość innych aplikacji tego typu bazuje na silnikach xine i GStreamer.
  Program obsługuje wiele formatów audio i wideo, umożliwia korzystanie ze strumieni internetowych (np. radia internetowe) i posiada wsparcie dla kart DVB. Wśród kompatybilnych formatów playlist znajdują się między innymi M3U, ASX, SMIL i RA. Odtwarzacz posiada dość intuicyjny interfejs wyposażony w wygodny mechanizm 'drag and drop'. Podstawowe ustawienia czynią z tego odtwarzacza dosyć lekki, a co za tym idzie, prosty w obsłudze. Odtwarzacz jest standardowo dostępny w Ubuntu.
 • VLC – wszech stronny, multiplatformowy, jest odtwarzaczem multimedialnym współpracującym z wieloma formatami audio oraz video. Wśród obsługiwanych formatów znajdują się MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, OGG, DVD, SVCD, Audio CD, MP4 / MOV / 3GP, ASF / WMV / WMA, FLV (Flash), FLAC, Matroska (MKV), itd. Program posiada zestaw skrótów klawiszowych, które znacznie ułatwiają obsługę odtwarzacza podczas oglądania w trybie pełnoekranowym. VLC media player obsługuje popularny format Blu-ray, a także nowoczesne procesory wielordzeniowe. Dla mnie, to jedyny odtwarzacz do filmów w systemie, sprawdza się zawsze i we wszystkim. Dostępny w Centrum Oprogramowania.
 • XBMC - to wielokrotnie wyróżniany, darmowy (licencja GPL) odtwarzacz mediów. Aplikacja jest dostępna dla wielu systemów: Linux, OSX i Windows, oraz jako samodzielna dystrybucja do budowy „Home Cinema”. Odtwarza niemal każdy typ popularnych formatów audio i video. Aplikacja została również zaprojektowana jako odtwarzacz sieciowy. Daje zatem możliwość odtwarzania materiałów z każdego miejsca w domu lub bezpośrednio z Internetu, używając praktycznie każdego dostępnego protokołu. Doskonale również radzi sobie z dźwiękiem przestrzennym (wielokanałowym). To najlepsze moim zdaniem „centrum multimedialne”. Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem takiego „Domowego Centrum Multimedialnego”, to odsyłam do artykułu na ten temat. Aplikacja dostępna w Centrum Oprogramowania lub, do pobrania jako samodzielna dystrybucja z tej strony.

Podsumowanie

Przedstawiłem kilka programów moim zdaniem bardzo dobrych i spełniających, swoją rolę w systemie Ubuntu doskonale. Każdy jednak ma swoje gusta i guściki więc nie każdy będzie podzielał moje zdanie co do wybranych aplikacji. Niech każdy ma „Wolny Wybór” ;-).

Na dzisiaj to już wszystko. W następnym odcinku przedstawię „Programy Biurowe”, „Łatwe ISO” i „Sprzątanie Systemu”. Zapraszam serdecznie. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
dr.boczek   9 #1 24.10.2014 17:07

a wiesz może jak zmusisć Shotwell to eksportowania zdjęć do picasy google?

0michal0   4 #2 24.10.2014 17:37

Bodaj najwygodniejszym odtwarzaczem wideo na dystrybucje linuksowe jest SMPlayer. Odnośnie muzyki warto również dodać, że dostępna jest linuksowa wersja klienta Spotify, można również oczywiście skorzystać z webowej wersji w razie potrzeby. Do przeglądania zdjęć polecam natomiast Gwenview.

  #3 24.10.2014 17:38

Generalnie, przeglądarki grafiki pod Linux są BEZNADZIEJNE.
Moim skromnym zdaniem, najlepszym tego typu programem (po wypróbowaniu chyba wszystkiego, co istnieje), jest XnView MP. Funkcjonalność identyczna z wersją pod Windę. Bezkonkurencyjna rzecz.

skandyn   10 #4 24.10.2014 17:45

Moim zdaniem grajek Amarok bardziej pasuje do KDE, czyli np. Kubuntu. Oczywiście każdy ma swoje ulubione programy, jednak mi pod Ubuntu zawsze wystarczyły domyślnie zainstalowane programy do odtwarzania plików multimedialnych.

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #5 24.10.2014 17:55

@0michal0 #1: A jak SMPlayer radzi sobie z menu filmów na DVD? Latami używałem SMPlayer jednak spory czas temu odpałem SMP i zainstalowałem VLC, gdyż SMP...wykładał się na menu filmu DVD i nie potrafił klikać opcji, a same menu bardzo przycinało :-)

Ale zapewne to poprawili już dawno :-) Niemniej tak, bardzo fajny player wideo do polecenia. VLC też jest dobry ze względu na poboczne opcje (np. konwersje plików).

Autor edytował komentarz.
kaisuj   11 #6 24.10.2014 18:13

Do przeglądania zdjęć używam geeqie. Wyróżnia się możliwością przeglądania RAWów. Większość programów na Linuxa labo w ogóle nie czyta RAWów albo wyświetla tylko małe miniaturki. Spotkałem też takie, które wyświetlają, ale w niesamowicie wolnym tempie. Geeqie wyświetla RAWy niemal tak smo szybko jak pliki jpg.

Programów muzycznych jest na pęczki, Kiedyś robiłem sobie przegląd i zainstalowałem blisko 20. Nie powtórzę obecnie, który mi się najbardziej spodobał, bo korzystam teraz tylko ze spotify, ale wiem, że jest ich dużo i były 2-3, które moim zdaniem były lepsze od Clementine czy Amaroka.

GregKoval   8 #7 24.10.2014 19:27

@dr.boczek

Trzeba wpisać ustawienia konta Google w programie Konta sieciowe. Potem w Shotwell, po wybraniu zdjęcia/zdjęć klikasz opcję na dole okna - Opublikuj.

DonPetch   6 #8 24.10.2014 20:26

Amarok jest zajebiście nieczytelny. Ktoś kto korzystał z Winampa bądź nawet WMP będzie nieraz "misclickował" z przyzwyczajenia w pola do których jest mechanicznie przysposobiony.

dr.boczek   9 #9 24.10.2014 20:39

@GregKoval: nie mam chyba czegoś takiego w xubuntu... przeraża mnie ten desktop :)

AntyHaker   23 #10 25.10.2014 01:36

Łoloboga jaki motyw :D


Jeśli zaś chodzi o temat - używam preinstalowanych programów, gdyż są dla mnie wystarczające xP

Autor edytował komentarz.
wonsik   7 #11 25.10.2014 09:28

@DonPetch: akurat siedziałem ciągle na foobarze i amarok bardzo przypadł mi do gustu

GregKoval   8 #12 25.10.2014 11:04

@dr.boczek
Sorry, myślałem, że mowa w artykule jest o podstawowym pulpicie Ubuntu :( rzeczony program to moduł ustawień unity-control-center. Zobacz też czy masz ustawiony plugin Picasy w Shotwell w Edycja-preferencje-Wtyczki

Edit...

Z tego co się orientuję Shotwell w repozytorium Ubuntu jest spatchowany przez Canonical, aby współpracować z Kontami sieciowymi dla Unity, pozostaje więc własnoręczna kompilacja ze źródeł jeśli chcesz uniknąć dodatkowego oprogramowania. https://wiki.gnome.org/Apps/Shotwell, nie jestem pewien, ale w tym repo także jest wersja niespatchowana: https://launchpad.net/~yorba/+archive/ubuntu/ppa?field.series_filter=trusty

Autor edytował komentarz.
ptys mietowy   1 #13 25.10.2014 12:14

to rozszerzenie idealnie pasuje do SM Playera i dziala na wszystkich platformach http://smplayer.sourceforge.net/en/smtube

bystryy   12 #14 25.10.2014 12:26

@0michal0: SMPlayer lub inna nakładka na zwykłego Mplayera (potrafi odtwarzać nawet uszkodzone pliki, co jest rzadkością wśród tego typu programów.

bystryy   12 #15 25.10.2014 12:28

@0548792001 (niezalogowany): Generalnie XnviewMP to najlepsza przeglądarka grafik w ogóle... ale co do tezy, że wszystkie linuksowe przeglądarki są beznadziejne, to przegiąłeś (jest ich od cholery i trochę, wszystkich nie przetestowałeś).

bystryy   12 #16 25.10.2014 12:28

@Jusko: "A jak SMPlayer radzi sobie z menu filmów na DVD?"

Doinstaluj sobie pakiet libdvdnav :)

bystryy   12 #17 25.10.2014 12:30

@wonsik: "akurat siedziałem ciągle na foobarze i amarok bardzo przypadł mi do gustu"

Wypróbuj Foobnix i daj znać, jak się spisuje: http://www.foobnix.com/en/index.html :)

Jusko   14 #18 25.10.2014 13:09

@bystryy #16: Wszystko miałem :-) Po prostu były zaciachy z menu filmów DVD - samo wideo banglało jak złoto :-)

Aczkolwiek było to spory czas temu - w sumie nie ciągnąłem tematu dalej, bo filmy na komputerze oglądam raz na eon, a w VLC wszystko śmigało :-)

Autor edytował komentarz.
Latający Turban   12 #19 25.10.2014 13:15

Bardzo ładne ikonki, jakie to ?

edit: chodzi mi o te na 12 zdjęciu, czy to jakieś specyficzne ikony programu czy takie masz w całym systemie ?

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #20 25.10.2014 13:22

Jakiś edytor do tworzenia i dopasowania napisów do filmów (subedit rulez!) możecie polecić? Te, które testowałem, to witki opadają... ;)

Humanoid   5 #21 25.10.2014 13:45

O SMplayerze mówili wyżej, a ja bym jeszcze dodał DeaDBeeF.

  #22 25.10.2014 16:46

@bystryy:
Wszystkie, które przetestowałem, są słabe. Kiedyś, w miarę przyzwoita - jak na moje potrzeby - była "gwenview". Kiedy próbowałem użyć jej nowszych wersji - osiwiałem i musiałem polecieć po farbę do włosów (to było jeszcze przed 'XnviewMP')... Mówiąc "beznadziejne", mam na myśli to, że samo wyświetlenie obrazka i jego nazwy, było wystarczające dla ZU jakieś 20 lat temu. Teraz, pisanie 5000 niemal identycznych przeglądarek, posiadających tak samo "podstawowe/beznadziejnie ograniczone" możliwości i różniących się tylko nazwą i wyglądem jest kompletnym idiotyzmem. I nie wiem, po kiego wuja są wpychane do repozytoriów. Rozumiem, że dla większości pań domu, samo wyświetlenie fotek z ostatniego grilla (ewentualnie, automatyczne wysłanie ich na jakąś pocztę lub jakiegoś idiotycznego Fejzbuka), to pełna radocha i maximum funkcjonalności, jakich potrzebują, ale są na świecie jeszcze inni użytkownicy, wymagający od programu większych możliwości i szerszych zastosowań. To właśnie miałem na myśli...

  #23 25.10.2014 17:15

Czy ktoś rozwiązał już problem synchronizacji poziomej na Linuxie? Mam Intela Q9550 i GTS250tkę i nigdy nie udało mi się na żadnej dystrybucji zlikwidować do zera poziomych, ledwo widocznych paseczków przy przewijaniu obrazu.

Szeryfuniu   11 #24 25.10.2014 19:02

@Patafian (niezalogowany): Nie wiem, kurcze u mnie ani na laptopie, ani na stacjonarce nie zauważyłem "paseczków" przy rzewijaniu obrazu;-)
Jeśli korzystasz z Firefox, możesz spróbować wymusić akcelerację sprzętową.
W "about:config" znajdź: "layers.acceleration.force-enabled" i ustaw wartość na "True".

GregKoval   8 #25 25.10.2014 19:56

@0548792001 (niezalogowany): Większość przeglądarek plików graficznych to narzędzia systemowe, które muszą pogodzić podstawową funkcjonalność z szybkością otwierania pliku, ponieważ najczęściej użytkownik wymaga tylko od nich szybkiego podglądu pliku. Więcej funkcjonalności znajdziesz w menedżerach albumów i tu polecam np. digiKam w miejsce Gwenview. Myślę, że to godny odpowiednik XnviewMP.

  #26 25.10.2014 20:15

@januszek: Jeżeli szukasz zaawansowanego kombajnu, to Aegisub zdaje się być niepokonany.

command-dos   18 #27 26.10.2014 11:16

@Szeryfuniu - ciężko będzie Cię nie wynagrodzić za Twoją dobrą robotę w comiesięcznym głosowaniu na blogi ;) oczywiście, zgłaszasz swój blog do konkursu?

Szeryfuniu   11 #28 26.10.2014 11:19

@command-dos: Sorki, ale nie wiem jak zgłaszać?

command-dos   18 #29 26.10.2014 11:24

@Szeryfuniu: Zerknij do ustawień http://www.dobreprogramy.pl/MojProfil.html czy masz zaptaszkowane powiadamianie o konkursach - resztę dowiesz się z powiadomień. Jak nie będziesz czegoś wiedział, to pytaj - chętnych do pomocy znajdziesz tu na pewno ;)

EDIT:
tutaj masz wszystko co potrzeba o konkursie blogowym: http://www.dobreprogramy.pl/NagradzamyBlogerow

Autor edytował komentarz.
Szeryfuniu   11 #30 26.10.2014 12:16

@command-dos: Aha, czyli zgłosić mogę dopiero, jak dostanę ewentualne powiadomienie?

command-dos   18 #31 26.10.2014 12:54

@Szeryfuniu: dokładnie tak - co miesiąc ta sama procedura. Masz conajmniej jeden wpis na głównej bloga, więc powiadomienie do Ciebie powinno dojść. Zgłaszasz udział w konkursie i już - gotowe ;) Żeby móc głosować na blogi innych użyszkodników musisz mieć chyba conajmniej 100 komentarzy - ale nic na siłę, wszystko przyjdzie z czasem :) Poczytaj sobie regulamin w linku z poprzedniego mojego posta (edytowany). Liczę na to, że znajdziesz się w pierwszej 5 - powodzenia!

Szeryfuniu   11 #32 26.10.2014 12:56

@command-dos: Dziękuję;-). Czyli czekam na powiadomienie.

  #33 26.10.2014 17:38

Z playerów najlepszy wg mnie SMPlayer, a do muzyki używam prostego Exaile.

bystryy   12 #34 27.10.2014 08:00

@0548792001 (niezalogowany): Jest różnica między przeglądarką zdjęć, programem do katalogowania zdjęć, a kombajnem do obróbki zdjęć. W przypadku tych pierwszych wystarczy, że pokażą zdjęcie, pozwolą na jego powiększenie na ekranie i przejście do następnego lub umożliwią pokaz slajdów, oraz oczywiście - obsłużą wiele formatów (jpg, png, bmp itd.) - od nich wymaga się szybkości otwierania. Do katalogowania jest np. niewspierana już Picasa od Googla. Do obróbki jest GIMP.

Waka   10 #35 27.10.2014 10:16

Przeglądarki zdjęć: Tutaj nie mam zbytnich wymagań, niech ogarnia katalogi ze zdjęciami i dobrze wyświetla fotki. Shotwell do tego sprawdza się idealnie.
Odtwarzacz video: Tylko VLC. Jedna z rzadkich sytuacji kiedy aplikacja, której używam na co dzień na Windowsie jest dostępna pod Linuksa. Świetny odtwarzacz dobrze radzący sobie ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami i ma gro dodatkowych ustawień i funkcjonalności.
Odtwarzacz audio: Tutaj według mnie jest słabo. Przyzwyczaiłem się do winampowego interfejsu, a ciężko znaleźć coś takiego na Linucha. Jednak tutaj znajdzie się rada, bo mamy qmmp.

Draqun   9 #36 28.10.2014 10:21

Zaawansowanych programów do podglądu zdjęć nie potrzebuję. Nie taguję ich ani specjalnie nic z nimi nie robię. Leżą sobie one na komputerze i jak chce pooglądać to oglądam.

Przy muzyce zabrakło mi ulubionego Rhythmbox'a! Bardzo dobrze integruje się z Ubuntu przez co jest bardzo wygodny. Z Clementine korzystałem jakiś czas, ale jego interfejs drażni moje oczy. Z Amarokiem mam złe wspomnienia. Audacious wygląda właśnie jak Winamp, a te kojarzą mi się z poprzednim dziesięcioleciem (choć na Windows, używam AIMP).

Co do filmów to Totem i VLC. W zasadzie prawie zawsze odpalam VLC, ale do Totem'u też nic nie mam.

  #37 28.10.2014 11:14

@Waka: Jak WinAmpowy interfejs, to aż prosi się o Audacious. W moim przypadku, w widoku GTK – przejrzysta lista odtwarzania jest dla mnie ważniejsza niż korektor graficzny (wyłączony).
Co do filmów, to ostatnio uznałem, że lista odtwarzania jest mi niepotrzebna i śmigam na czystym mpv (wcześniej wspomniany już SMPlayer+mplayer2).

Waka   10 #38 28.10.2014 12:22

@N/A (niezalogowany): Wydaje mi się, że kiedyś go testowałem, ale głowy nie dam sobie urwać. Sprawdzę w wolnej chwili, dzięki za podpowiedź ;)