Dobre programy na Ubuntu cz.2

Zadaniem tej serii wpisów nie jest wypunktowanie możliwie jak największej listy programów na Ubuntu, nie o to mi chodzi. Celem jest pokazanie użytkownikom ciekawych i dobrych programów, które mają uprzyjemniać nam czas spędzany przed komputerem. W każdym odcinku wybieram po kilka moim zdaniem ciekawych aplikacji, w większości dostępnych w Centrum Oprogramowania. Motywem przewodnim dzisiejszego odcinka, będą „Zdjęcia” oraz „Audio” i „Wideo”. W poprzednim wpisie dotyczącym przeglądarek, klientów poczty i komunikatorów, popełniłem wiele gaf i niedociągnięć, chciałbym się teraz zrekompensować ;-).
Zapraszam do lektury.

Jak wiadomo, przy komputerze człowiek nie tylko spędza czas na przeglądaniu stron czy odbieraniu poczty. Czasem może nadejdzie nas chwila, aby obejrzeć zdjęcia z wakacji czy z sylwestra u znajomych. Na początek weźmiemy się więc za:

Przeglądarki zdjęć


 • Shotwell - przeglądarka grafik, zaprojektowana do zarządzania plikami graficznymi w środowisku GNOME. W 2010 r. Zastąpił zasłużony już F-Spot w dystrybucjach Linuksa używających GNOME. Shotwell może importować zdjęcia i filmy bezpośrednio z aparatu cyfrowego, automatycznie grupuje zdjęcia i filmy według daty, obsługuje także tagowanie. Jego funkcje edycji obrazu pozwalają użytkownikom na obracanie, prostowanie, kadrowanie, wyeliminowanie efektu czerwonych oczu i dostosowanie poziomu i balansu kolorów. W tej chwili jest to najpopularniejsza przeglądarka i menadżer zdjęć w Ubuntu. Aplikację znajdziemy w Centrum Oprogramowania.
 • GPicView - to niezwykle lekka i szybka przeglądarka plików graficznych. Charakteryzuje się prostym interfejsem wzorowanym niewątpliwie na przeglądarce obrazów systemu Windows XP. Aplikacja rozpowszechniana jest na warunkach licencji GNU GPL. Wśród kluczowych cech GPicView można wymienić: wsparcie najpopularniejszych formatów, możliwość ustawienia obrazu jako tła pulpitu, intuicyjny interfejs dostosowany do większości środowisk graficznych, niskie wykorzystanie zasobów sprzętowych komputera. Dostępny w Centrum Oprogramowania.

 • XnViewMP - to zaawansowana przeglądarka plików graficznych, wyposażona w konwerter obrazów, pozwalający między innymi na ich obróbkę, oraz w opcje edycji metadanych. Program obsługuje również niektóre formaty plików wideo i audio, jednak bez możliwości ich konwersji. Aplikacja jest rozwinięciem popularnego programu XnView i posiada wszystkie jego funkcje, dodatkowo wyposażono ją także w szereg nowych możliwości. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, chociaż niektóre opcje wymagają posiadania pewnej wiedzy o obróbce grafiki i typach metadanych. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni jednak szybko opanować większość z możliwości programu. XnViewMP, pozostając w pełni darmowym narzędziem, oferuje zestaw funkcji dostępnych w komercyjnych przeglądarkach graficznych, w związku z tym wiele osób znajdzie w nim wystarczającą alternatywę dla płatnych aplikacji tego typu. Skrót MP w nazwie programu oznacza po prostu multiplatformowość (Multi Platform), gdyż aplikacja ma za zadanie działać identycznie w systemach Windows, Linux, czy OS X. Program można pobrać ze strony producenta, odpowiednią wersję do naszego systemu (32 lub 64 bit). Pobrany plik (.deb) otworzyć dwuklikiem, uruchomi się nam dobrze znane Centrum Oprogramowania i kliknąć „zainstaluj”.

Z przeglądarek zdjęć można wymienić jeszcze wiele: F-spot, Ubuntu Photo Viewer, czy nie wspierana, już Picassa. Wszystkie pełnią podobne zadanie. Ja wybrałem moim zdaniem najlepsze, ale każdy dla siebie wybierze coś innego.

Oglądanie zdjęć może nam na pewno umilić ulubiona muzyka. Na czym słuchać muzyki w Ubuntu? Wybór jest wbrew pozorom duży. Ja wybrałem trzy moim zdaniem najlepsze, które spełnią się w tej roli doskonale.

Odtwarzacze Audio


 • Audacious - odtwarzacz muzyki Audacious jest ciekawą alternatywą dla osób, które dopiero przesiadły się, na Ubuntu z innego systemu operacyjnego a używały dotychczas odtwarzacza Winamp. Standardowo posiada własny styl oparty o interfejs GTK (moim zdaniem bardzo schludny), ale po zmianie w ustawieniach stylu na „Klasyczny styl Winampa” i wgraniu własnych skórek do katalogu '/usr/share/audacious/Skins/', może wyglądać jak znany od lat wszystkim Winamp, różnice są praktycznie nie zauważalne w stosunku do „oryginału”. Program oczywiście znajdziemy w Centrum Oprogramowania.
 • Clementine - to wieloplatformowy odtwarzacz muzyki. Jest inspirowany programem Amarok, skupiony na szybkim, wygodnym i łatwym w obsłudze interfejsie do wyszukiwania i odtwarzania Twojej muzyki. Słuchaj radia internetowego w serwisach Spotify, Grooveshark, SomaFM, Magnatune, Jamendo, SKY.fm, Digitally Imported, JAZZRADIO.com, Soundcloud, Icecast i Subsonic servers. Twórz listy odtwarzania w zakładkach, importowanie i eksportowanie list odtwarzania w formatach M3U, XSPF, PLS i ASX. Potrafi konwertować muzykę do formatów takich jak MP3, Ogg Vorbis, Ogg Speex, FLAC czy AAC. Mówiąc krótko, to taki multi kombajn. Działa bardzo sprawnie, nie zamula systemu, choć jest bardzo rozbudowany. Dość ciekawym rozwiązaniem może okazać się zdalne sterowanie za pomocą kontrolera od konsoli Wii, niestety nie mam i nie sprawdzałem, ale bardzo jestem ciekaw, jak to by działało. Oczywiście dostępny w Centrum Oprogramowania.
 • Amarok - najbardziej rozpoznawalny odtwarzacz dla systemu Linux. Jest świetnym multiplatformowym odtwarzaczem muzyki, dla Linuksa, Uniksa, MacOS X i Windowsa, z intuicyjnym interfejsem. Sprawia, że słuchanie muzyki, którą kochasz i odkrywanie nowej staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, przy tym wygląda świetnie! Potrafi pobierać tekst utworu i informację o artyście np. z Wikipedii. Amarok to odtwarzacz z rodziny „kombajnów”, jest nieco bardziej ociężały niż poprzednie wymienione, ale swoje zadanie spełnia śpiewająco. Dostępny w Centrum Oprogramowania.

Gdy obejrzymy już sobie zdjęcia przy dźwiękach ulubionej muzyki, możemy zechcieć, obejrzeć sobie jakiś film. Odtwarzaczy na tym polu jest bardzo dużo, ja skupie się tylko na tych dostępnych w Centrum Oprogramowania. Okazać się może, że nie tylko sam odtwarzacz nas zadowoli, wtedy z pomocą przyjdzie nam istne Centrum Multimedialne, które odtworzy nie tylko film. Poradzi sobie znakomicie również jako przeglądarka zdjęć, odtwarzacz muzyczny, wyświetli pogodę oraz jako odtwarzacz przeróżnych serwisów internetowych w tym uwielbianego YouTube np. by obejrzeć kolejny odcinek dobreprogramypl:-). Na początek zaczniemy od „standardowych”...

Odtwarzacze Wideo


 • Totem - jest oficjalnym odtwarzaczem multimedialnym w środowisku graficznym GNOME. Player jak większość innych aplikacji tego typu bazuje na silnikach xine i GStreamer.
  Program obsługuje wiele formatów audio i wideo, umożliwia korzystanie ze strumieni internetowych (np. radia internetowe) i posiada wsparcie dla kart DVB. Wśród kompatybilnych formatów playlist znajdują się między innymi M3U, ASX, SMIL i RA. Odtwarzacz posiada dość intuicyjny interfejs wyposażony w wygodny mechanizm 'drag and drop'. Podstawowe ustawienia czynią z tego odtwarzacza dosyć lekki, a co za tym idzie, prosty w obsłudze. Odtwarzacz jest standardowo dostępny w Ubuntu.
 • VLC – wszech stronny, multiplatformowy, jest odtwarzaczem multimedialnym współpracującym z wieloma formatami audio oraz video. Wśród obsługiwanych formatów znajdują się MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, OGG, DVD, SVCD, Audio CD, MP4 / MOV / 3GP, ASF / WMV / WMA, FLV (Flash), FLAC, Matroska (MKV), itd. Program posiada zestaw skrótów klawiszowych, które znacznie ułatwiają obsługę odtwarzacza podczas oglądania w trybie pełnoekranowym. VLC media player obsługuje popularny format Blu-ray, a także nowoczesne procesory wielordzeniowe. Dla mnie, to jedyny odtwarzacz do filmów w systemie, sprawdza się zawsze i we wszystkim. Dostępny w Centrum Oprogramowania.
 • XBMC - to wielokrotnie wyróżniany, darmowy (licencja GPL) odtwarzacz mediów. Aplikacja jest dostępna dla wielu systemów: Linux, OSX i Windows, oraz jako samodzielna dystrybucja do budowy „Home Cinema”. Odtwarza niemal każdy typ popularnych formatów audio i video. Aplikacja została również zaprojektowana jako odtwarzacz sieciowy. Daje zatem możliwość odtwarzania materiałów z każdego miejsca w domu lub bezpośrednio z Internetu, używając praktycznie każdego dostępnego protokołu. Doskonale również radzi sobie z dźwiękiem przestrzennym (wielokanałowym). To najlepsze moim zdaniem „centrum multimedialne”. Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem takiego „Domowego Centrum Multimedialnego”, to odsyłam do artykułu na ten temat. Aplikacja dostępna w Centrum Oprogramowania lub, do pobrania jako samodzielna dystrybucja z tej strony.

Podsumowanie

Przedstawiłem kilka programów moim zdaniem bardzo dobrych i spełniających, swoją rolę w systemie Ubuntu doskonale. Każdy jednak ma swoje gusta i guściki więc nie każdy będzie podzielał moje zdanie co do wybranych aplikacji. Niech każdy ma „Wolny Wybór” ;-).

Na dzisiaj to już wszystko. W następnym odcinku przedstawię „Programy Biurowe”, „Łatwe ISO” i „Sprzątanie Systemu”. Zapraszam serdecznie.