Tetris ma już 25 lat!

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Dokladnie 25 lat temu stworzona została gra, o której słyszeli chyba wszyscy. Do dzisiaj powstało niezliczenie wiele jej klonów i wariantów, ale zasady pozostają niezmienne - jak najciaśniej budować ścianę ze spadających klocków. Mowa oczywiście o legendarnym Tetrisie.

Tetris powstał 6 czerwca 1984 roku. Korzenie gry sięgają Związku Radzieckiego, a jej autorem jest rosyjski programista Aleksiej Pażytnow. Nazwa kultowej gry wywodzi się ze złożenia słów "tetromino" oraz "tenis". Tetromino to nic innego jak zbudowany z czterech kwadratowych bloków kształt - dokładnie taki, z jakimi mamy do czynienia w Tetrisie.

Oryginalna wersja Tetrisa powstała na komputer Elektronika 60, nad którym Pażytnow pracował w Moskiewskiej Akademii Nauk. Później gra doczekała się wersji na IBM PC, którą - korzystając z braku jakiejkolwiek ochrony praw autorskich - stworzył szesnastoletni wówczas Wadim Gierasimow. Dopiero dwa lata później Tetris wydostał się z ZSRR i opracowane zostały kolejne jego wersje, na Commodore 64 i Apple II. W polskiej historii Tetris również jest obecny dzięki wydanej w 1989 roku grze Blockout, czyli Tetrisie w 3D.

W hołdzie dla tej jednej z najważniejszych gier w historii zamieściliśmy w tym tygodniu w naszym vortalu w ramach akcji Gra na weekend grę Quadra, jednego z najlepszych darmowych klonów Tetrisa.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieDetroit: Become Human będzie najważniejszą premierą maja. Już graliśmy